ggg ggg

XXI Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

22 stycznia 2020 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” już po raz dwudziesty pierwszy spotkali się laureaci gminnych eliminacji, którzy walczyli o zwycięstwo w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

W koncercie, organizowanym tradycyjnie po raz dwudziesty pierwszy w Wyszkowie, który odbył się w miniona środę, 22 stycznia wzięło udział ponad pięćdziesięcioro młodych artystów prezentujących tradycyjne kolędy i pastorałki. Młodzi wokaliści zostali wyłonieni w trakcie przeglądów na szczeblu gmin i w związku z zajęciem odpowiedniego miejsca skierowani zostali do udziału w przeglądzie powiatowym. Przegląd organizowany jest przez Starostwo Powiatu Wyszkowskiego. Celem przeglądu jest kultywowanie zwyczaju kolędowania, pielęgnowanie tradycji kulturowej kraju i regionu, rozbudzenie twórczych i artystycznych umiejętności dzieci i młodzieży, a także integracja środowisk twórczych z terenu powiatu. Koncert otworzył Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Jerzy Żukowski, który podziękował za tak liczny udział dzieci i młodzieży z gmin powiatu wyszkowskiego w konkursie.
– „W polskiej tradycji kolęda jest stałym elementem nie tylko wigilijnego wieczoru, ale także całego okresu bożonarodzeniowego. Jest „dziedzictwem narodowym”, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to piękny polski zwyczaj, dzięki któremu tworzymy jeszcze bardziej świąteczny klimat (…) To niezwykle budujące, że chcecie śpiewać, uczyć się grać na instrumentach, a tym samym chwalić Nowonarodzonego.” – zaznaczył starosta Jerzy Żukowski. Z kolei ks. dziekan Zdzisław Golan zwracając się do zebranych mówił: „Nie byłoby tych pięknych śpiewów, pieśni religijnych o charakterze kolęd i pastorałek, gdyby nie było narodzenia Pana Jezusa. Trwamy w tej radości i w ten sposób wyznajemy naszą wiarę. Ale wyznając wiarę poprzez śpiew kolęd i pastorałek, stajemy się też Apostołami Nowonarodzonego. Życzę wam, abyście mieli tę świadomość, że im piękniej śpiewacie, im więcej włożyliście trudu w przygotowanie tego, co zaprezentujecie tu na scenie, to tym bardziej uwielbiacie Nowo Narodzonego i dajecie wyraz naszej wiary”.
Przegląd poprowadzili uczniowie: Monika Kowalczyk i Maciej Gierek z ZS nr 3 w Wyszkowie.
W trakcie Przeglądu uczestnicy wystąpili w podziale na 4 kategorie wiekowe:
kat. A – klasy 0-II (szkoły podstawowe),
kat. B – klasy III-V (szkoły podstawowe),
kat. C – klasy VI-VIII (szkoły podstawowe),
kat. D – szkoły średnie.
Trudnego zdania wyłonienia zwycięzców podjęło się jury w składzie: Franciszek Józef Bieganowski, Ewa Rytelewska, Joanna Skurzewska, Paweł Getka i s. Anuncjata Zdunek, i
po burzliwych obradach ogłosiło wyniki:
Laureaci kat. A:
I miejsce – Alicja Kłos z SP nr 5 w Wyszkowie, II miejsce – Amelia Podleś, Maja Deptuła, Nikola Kępka z SP w Nowych Budach,
III miejsce – Natasza Turek, Oliwia Zasłona, Weronika Mróz, Mateusz Szczerba, Kacper Kopka z SP w Rząśniku.
Laureaci kat. B:
I miejsce – ZSP w Zabrodziu : Maja Pajorek, Julia Augustyniak,
II miejsce – SP nr 2 w Wyszkowie: Zuzanna Zyśk, Michalina Salwin, Dagmara Depta, Diana Sakowicz.
III miejsce – Laura Wołyniec z SP w Sieczychach.
Laureaci kat. C:
I miejsce – Zuzanna Ginko z SP w Brańszczyku,
II miejsce – SP nr 5 w Wyszkowie: Hanna Kłos, Magdalena Zglecz oraz SP w Woli Mystkowskiej: Martyna Kwaśny,
III miejsce – SP w Blochach: Dobrosława Kwiatkowska, Paulina Pędzich, Oliwia Rębowska, Julia Ignatowicz.
Laureaci kat. D:
I miejsce – I LO w Wyszkowie: Aleksandra Kot, Monika Piórkowska, Karolina Zwolińska.
II miejsce – CEZiU „Kopernik”: Monika Koczara, Michał Murza, Mateusz Jaszewski oraz ZS nr 3 w Wyszkowie: Kamila Dzierbun.
III miejsce: ZS nr 1 w Wyszkowie: Olga Perczyńska.
Starosta wyszkowski Jerzy Żukowski i wicestarosta Leszek Marszał gratulując wykonawcom wręczyli wszystkim dyplomy oraz upominki. Za pracę nad przygotowaniem uczniów do występu podziękowali również nauczycielom opiekującym się poszczególnymi wykonawcami.
W trakcie Przeglądu zebrani mieli przyjemność obejrzenia i wysłuchania występu uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy typu B w Wyszkowie.

/KW/

297 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiat Wyszkowski pożegnał biskupa Stanisława Stefanka

Tłumy wiernych przybyły 23 stycznia 2020 r. do Katedry Św. Michała Archanioła w Łomży, by pożegnać zmarłego Biskupa Stanisława Stefanka....

Zamknij