ggg ggg
ggg ggg

XVII Konna Pielgrzymka na Jasną Górę

W środę, 29 czerwca w Zespole Oświatowym w Stoczku jak co roku gościliśmy uczestników XVII Konnej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy podróżują w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich. Tegorocznym zawołaniem pielgrzymki jest hasło: „ Nowe życie w Chrystusie.

zdj¦Öcia 057

14 jeźdźców wraz z obsługą techniczną dotarło do Stoczka około godziny 17, gdzie dowódca pułku ks. prob. St. wachmistrz Andrzej Dmochowski zameldował przybycie ułanów i prosił o pozwolenie na zajęcie rejonu noclegu Dyrektor Zespołu Oświatowego Dorotę Kłusek.
Po rozsiodłaniu koni pielgrzymi dzięki uprzejmości pani Dyrektor oraz Wójta Gminy Stoczek zostali zaproszeni na kolację podczas której był czas na wspólne rozmowy oraz wspomnienia z ubiegłych pielgrzymek. Tradycją stało się już opowiadanie historii o tym jak to ułan Niegowski podczas z jednej z przepraw prowadził pułk na skróty w wyniku czego sam pomylił szlak i pielgrzymka dotarła do Stoczka dopiero po godzinie 20.
Po wspólnej kolacji oraz karmieniu i pojeniu koni, co było nie lada atrakcją dla najmłodszych mieszkańców Gminy Stoczek, którzy stanęli na wysokości zadania i zjawili się w obozowisku z zapasem marchewki około godz.21 nadszedł czas na uroczysty Apel Jasnogórski. W modlitwie wzięli udział mieszkańcy, księża z parafii Stoczek, pracownicy szkoły oraz Władze Gminy. Podczas przemówień zarówno pani Dyrektor jak i Pani Sylwia Tryc – Zastępca wójta podkreślały jak ważnym wydarzeniem jest przybycie ułanów do Stoczka. Dziękujemy za tę lekcję historii na temat przedwojennej kawalerii, ale również przykład poświęcenia, wytrwałości i pokory tak ważny w dzisiejszym zapędzonym świecie.” – mówiła wicewójt podkreślając, że władze gminy bardzo chętnie będą gościć ułanów za rok.
Niestety z uwagi na czekającą ułanów następnego dnia długą drogę wieczorne spotkanie nie mogło trwać zbyt długo. Tradycyjnie wieczór zakończył się wspólnym śpiewem przy ognisku.

874 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Doroczne ćwiczenia służb ratownictwa wodnego, okazją do spotkania i rozmów samorządowców z regionu…

Doroczne ćwiczenia służb ratownictwa wodnego, organizowane z inicjatywy Andrzeja Siarny – prezesa OSP St. Załubice, tradycyjnie stanowiły okazję do spotkania...

Zamknij