ggg

XIV Dożynki Gminno – Parafialne w Wąsewie

„Kto do ciężkiej gleby wrzucił ziarnko chleba, ten patrzał na kłosy pędzące do nieba, w sercu ma zawarty skarb nie do pozbycia – szacunek dla chleba…“ R. S. Jabłoński „Szacunek i miłość dla chleba“

XIV Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie odbyły się 15 sierpnia 2023 r. Tradycyjnie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej pod przewodnictwem Ojca Duchownego ks. prof. Wojciecha Chudzika. Na główne obchody na boisku przy Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie, uczestników poprowadził korowód dożynkowy. Następnie chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Wójta Gminy Rafała Kowalczyka przekazali Starostowie Dożynkowi Państwo Bogusława i Andrzej Pazik z Przyborowia. Po czym Wójt Gminy dokonał uroczystego otwarcia XIV Dożynek Gminno-Parafialnych dziękując wszystkim rolnikom za trudną i ciężką pracę na roli oraz życząc Błogosławieństwa Bożego.
Uroczystość była okazją do wyróżnienia mieszkańców gminy Wąsewo i powiatu ostrowskiego. Na wniosek Wójta Gminy Wąsewo, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyróżnił odznaką honorową „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa na terenie gminy Wąsewo m.in.: Urszulę Nadratowską- prezes Zarządu GS „Samopomoc Chłopska” w Wąsewie. Odznaczenia w imieniu MRiRW dokonał Marcin Grabowski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego wraz z Wójtem Gminy Wąsewo Rafałem Kowalczykiem.
Wójt Gminy Wąsewo wystąpił również z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika o wyróżnienie medalem pamiątkowym „PRO MAZOVIA”, Urszulę Zalewską – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie. Medal wręczył Pan Mirosław Augustyniak radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Kolejne wyróżnienia i podziękowania za działalność społeczną i gospodarczą na rzecz rozwoju Gminy Wąsewo otrzymała Barbara Trojanowska, wieloletnia sekretarz gminy Wąsewo oraz Zbigniew Zając prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą ZBYCHOTRANS. Pamiątkowe statuetki wręczył Wójt Gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wąsewo Tadeuszem Bąkiem.
Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” został wręczony Ks. Kan. Leszkowi Rukatowi Proboszczowi Parafii pw. Narodzenia NMP w Wąsewie. Medal przekazał mł. bryg. mgr inż. Cezary Pałubiński Komendant Powiatowy PSP w Makowie Mazowieckim, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska w asyście Wójta Gminy Wąsewo.
W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej, który w tym roku obchodził 20 jubileusz swojej działalności.
W bieżącym roku po raz pierwszy Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie wspólnie z Gminą Wąsewo zorganizowały Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Wąsewo, który pomimo upalnego, bardzo słonecznego dnia trwał od 15.00 do 18.20. W turnieju rywalizowało 11 drużyn z sołectw Bagatele, Brudki Stare, Dalekie, Grądy, Modlinek, Mokrylas, Przedświt, Przyborowie, Trynosy-Osiedle, Wąsewo i Wysocze. Zwycięzcami turnieju zostali: I miejsce – sołectwo DALEKIE, II miejsce sołectwo BAGATELE, III miejsce sołectwo TRYNOSY-OSIEDLE.
Ogłoszono również wyniki wcześniej ogłoszonych konkursów przeprowadzonych w czasie uroczystości. Wręczono nagrody zwycięzcom porannych zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Wąsewo, przeprowadzonych na zbiorniku wodnym w Przyborowiu.
Podsumowano „Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego”, w którym na 6 zgłoszonych wieńców dożynkowych nagrodzono wszystkie. Przyznano także 3 wyróżnienia dla sołectw: Grądy, Dalekie i Rząśnik Włościański, III miejsce dla sołectwa Wąsewo, II miejsce dla sołectwa Bagatele i I miejsce dla sołectwa Wysocze.
Około godz. 19.30 zaproszono uczestników dożynek na blok muzycznej zabawy, który rozpoczęły Chudzianki z Chudka. Wszyscy doskonale bawili się podczas występu zespołu „Zupa Grzybowa”, Red Queen, After Party i CamaSutra. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem DORIS.
W czasie Dożynek, Gmina Wąsewo zorganizowała Piknik Ekologiczny EKOLOGA JEST TRENDY. Była to akcja edukacyjno-informacyjna w zakresie budowania postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska i wrażliwości ekologicznej.
XIV Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie zostały objęte Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Organizatorem był Urząd Gminy Wąsewo, a współorganizatorami: Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
/info/

242 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość oddania do użytkowania odcinka drogi powiatowej 2615W w Gąsiorowie

W dniu 21 sierpnia 2023 r. oficjalnie oddano do użytkowania odcinek drogi powiatowej 2615W w miejscowości Gąsiorowo na terenie gminy...

Zamknij