ggg
ggg
ggg ggg

XII Dożynki Powiatowe

25 sierpnia br. na terenie MOSiR przy ul. Trębickiego w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się XII Dożynki Powiatowe. Dziękowano rolnikom za plony, przy stoiskach zajadano smakołyki, bawiono się w trakcie występów utalentowanej miejscowej młodzieży i na koncertach gwiazd.

Organizatorem tegorocznych Dożynek był Powiat Ostrowski, a partnerem Miasto Ostrów Mazowiecka. Patronat honorowy objął Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny sprawowały: Tygodnik w Ostrowi, Kurier W, TV Ostrów, Radio Nadzieja oraz ostrowskie portale internetowe: OPI i OstrowMaz24. Sponsorem Głównym uroczystości był Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Wykonawcą XII Dożynek była firma RAM ART Agencja artystyczna Paweł Andruszkiewicz. Uroczystość na scenie poprowadzili konferansjerzy Jolanta Andruszkiewicz i Remigiusz Danelczyk.
Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, którą celebrował ks. kanonik Jacek Schneider proboszcz parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w asyście księży z sąsiednich parafii. Poświęcone zostały bochenki chleba oraz wieńce symbolizujące „owoce” rolniczego trudu, a po Mszy Świętej dożynkowy korowód na czele ze Starostami Dożynek Anną Grabiańską z Komorowa i Dariuszem Ogrodnikiem z Ugniewa oraz delegacjami rolników z miasta Ostrów Mazowiecka i gmin z powiatu ostrowskiego, parlamentarzystami, władzami samorządowymi, duchowieństwem oraz zaproszonymi gośćmi przemaszerował na plac przed MOSiR.
Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Chrupek serdecznie przywitał delegacje rolników, gości i wszystkich licznie przybyłych na Dożynki mieszkańców miasta Ostrów Mazowiecka i całego powiatu ostrowskiego. Starosta w swoim wystąpieniu skierował wiele ciepłych słów uznania do rolników, dziękując im za ciężką, ważną i pełną wyrzeczeń pracę. Następnie głos zabrali: Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Zbigniew Kuźmiuk – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji, marszałek Elżbieta Lanc – przedstawiciel Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz chłodno przyjęta przedstawicielka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda odczytała list od Henryka Kowalczyka Ministra Środowiska, a z kilkoma słowami podziękowań oraz podkreślając dużą rolę banku dla regionu i rolników zwrócił się Bartosz Kublik – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, sponsor główny XII Dożynek Powiatowych. Następnie Starostowie Dożynek, kontynuując staropolską tradycję przekazali na ręce gospodarzy uroczystości chleb upieczony z tegorocznego zboża, którym Starosta wraz z Burmistrzem Miasta podzielili się z uczestnikami Dożynek. Na ceremonię dzielenia się chlebem przybyła liczna Grupa Motocyklowa „Stajnia” z Małkini Górnej.
Po części oficjalnej na dożynkowej scenie rozpoczął się blok kulturalno-rozrywkowy. Przed publicznością wystąpiły zespoły ludowe z terenu powiatu ostrowskiego:, „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej, „Nadbużanie” z Nura oraz „Kwiaty Polskie” z Chmielewa.
Wszystkie delegacje rolników, które przybyły na uroczystość z wieńcami dożynkowymi otrzymały listy gratulacyjne i upominki wręczone przez starostę ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, burmistrza miasta Jerzego Bauera oraz wicestarostę Józefa Rostkowskiego.
Kolejnym punktem programu był koncert „Młode talenty Powiatu Ostrowskiego”, podczas którego wystąpiła uzdolniona wokalnie młodzież z terenu powiatu ostrowskiego: Jadwiga Danelczyk z Ostrowi Mazowieckiej, Katarzyna Badurek z Nagoszewki i Mateusz Kawalec z Bogut – Pianek. Młodzi artyści otrzymali z rąk Starosty Ostrowskiego upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.
Nie zabraklo innych atrakcji, czyli stoisk instytucji, stowarzyszeń, dużych firm i drobnych przedsiębiorców między innymi: ARiMR, KRUS, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej, BS w Ostrowi Mazowieckiej, Lokalnej Grupy Działania „ZIELONE SIOŁO”, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Urzędów Gmin i Miasta Ostrów Mazowiecka, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Miejskiej Biblioteki Publicznej, MOSiR, Starostwa Powiatowego, na którym Zespół Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej prowadził degustację pysznych przekąsek przygotowanych przez uczniów Szkoły,
Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie, Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zuzeli, Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, Narodowego Funduszu Zdrowia Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego w Warszawie. Obecne były również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu, na których można było skosztować swojskiego jadła.
Dużą atrakcją był pokaz akrobacji lotniczej zorganizowany przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego TARGOR FLIGHT CLUB w Grądach. Dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko. Ukoronowaniem świętowania były koncerty. Wystąpił zespół ABBA FAMILY, a następnie gorąco oklaskiwany koncert Gwiazdy Wieczoru zespołu DE MONO.

/Janina Czerwińska, info Starostwo;
fot. KW, Starostwo/

4 116 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij