ggg ggg

Wzruszająco i widowiskowo – Powiat Wołomiński uczcił Bohaterów przełomowej w dziejach świata Bitwy Warszawskiej 1920 roku!!! (20.08.2013)

Centralnym punktem obchodów 93. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Ossowie była dynamiczna inscenizacja walk polsko-bolszewickich, na którą złożyła się symulacja boju w wykonaniu rekonstruktorów w umundurowaniu z epoki, efekty pirotechniczne i wzruszająca scena bohaterskiej śmierci żołnierza w sutannie – księdza Ignacego Skorupki.

Głównym organizatorem rekonstrukcji było Starostwo Powiatowe w Wołominie przy współpracy z gminami: Wołomin, Kobyłka, Zielonka oraz Parafią p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Instytucją Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.  Tegoroczną inscenizację w Ossowie wg szacunków mogło obejrzeć nawet ponad dwadzieścia tysięcy widzów. – To więcej niż w ubiegłym roku – przyznaje rzecznik wołomińskiego starostwa Piotr Kaczorek. – W tym roku przygotowaliśmy dodatkowe parkingi, zmieniliśmy na wygodniejszą, mającą zapewnić płynność organizację ruchu i tak jak zapowiadaliśmy, stanęły dodatkowe mostki przy polu rekonstrukcji. Wydarzenie było szeroko pokazywane w wielu mediach, telewizjach ogólnokrajowych. Rano przez godzinę gościliśmy w Ossowie ekipę TVP1 nadająca na żywo program „Kawa czy Herbata”. Dokładnie tak jak zapowiadaliśmy, były same pozytywne emocje, możliwość poznania fascynującej historii, spotkania ciekawych ludzi z prawdziwą pasją oraz nieodpłatnego nabycia pięknych wspomnień – podsumowuje.

„To był historyczny majstersztyk. Warto pielęgnować i przekazywać wiedzę o wielkich narodowych zwycięstwach. Scenariusz napisała historia, a my pokazujemy widzom jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości.” – zapraszał na to znakomite wydarzenie Starosta Piotr Uściński.

Warto przypomnieć, iż to właśnie w powiecie wołomińskim rozegrała się jedna z najważniejszych bitew świata, o której mówi się „Cud nad Wisłą”. W 1920 roku na przedpolach Warszawy, w Radzyminie i Ossowie, zgaszono płomień bolszewickiej rewolucji. Dzięki temu zwycięstwu Rzeczpospolita Polska zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. Szczególną wymowę ma więc fakt, iż w ubiegłoczwartkowe popołudnie, 15 sierpnia, wielotysięczna publiczność mogła podziwiać wojska obu walczących stron właśnie na polach Ossowa – jednym z najsłynniejszych amfiteatrów wojny polsko-radzieckiej, na którym stoczono pierwszy zwycięski bój w ramach jednej z najważniejszych bitew w historii świata.

Patriotyczny charakter 93. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Ossowie podkreśliła uroczysta Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych 1920.

Rozpoczęła się ona punktualnie o godz. 10:00 pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. Po zakończonym nabożeństwie, słowa podziękowania do organizatorów uroczystości skierowali m.in. Starosta Piotr Uściński i ks. dziekan Jan Andrzejewski. Uczestniczący we wspólnej modlitwie dziekan radzymiński – ks. prałat Stanisław Kuć przypomniał zebranym o pamiętnej wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II na Cmentarzu Poległych w Radzyminie w 1999 roku oraz o przesłaniu, które Papież-Polak pozostawił wówczas na naszej wspólnej ziemi Cudu nad Wisłą. W chwilę po zakończeniu nabożeństwa, nieopodal kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej, wśród 96-ciu dębów upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem został odsłonięty pomnik – popiersie gen. Franciszka Gągora.  Następnie, przy cmentarzu obok kaplicy odbył się apel poległych, złożono wieńce, zagrzmiała salwa honorowa. Przedstawiciele władz państwowych, kościelnych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi wołomińskiej oddali hołd bohaterom sierpnia 1920 roku. Wśród nich byli m.in.: posłowie na Sejm RP Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Antoni Macierewicz oraz europosłowie Paweł Kowal i Ryszard Czarnecki. Nie były potrzebne przemówienia, wystarczyła powaga i podniosłość tej chwili.
Warto w tym miejscu nadmienić, iż ważny akcent miał miejsce dzień wcześniej, a więc w środę 14 sierpnia, kiedy to uroczycie odsłonięto tablicę poświęconą pomocy Narodu Węgierskiego w 1920 r. Do Ossowa przyjechała delegacja XXI dzielnicy Budapesztu Csepel. Wieczorem odbył się Capstrzyk przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki.

Na odwiedzających Ossów czekała w tym roku prawdziwa moc atrakcji: gra terenowa, bieg dziecięcy, obozowiska wojsk, międzynarodowy półmaraton uliczny i okolicznościowy festyn.

Przy ossowskiej szkole stanęło miasteczko turystyczne, tuż obok obozowisk wojsk polskich i bolszewickich. Muzeum Historii Polski wystawiło m.in. multimedialny stół sztabowy i zaprezentowało grę strategiczną „Osamotnieni” – symulator lotu aeroplanem z 1920 roku. Z kolei, Instytucja Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku przygotowała m.in. reprinty gazet z 1920 roku, okolicznościowe koszulki oraz dużą wystawę plenerową „Ossów 1920” i „Ochotnicy 1919-1921”. Dzięki tym przedsięwzięciom, z pewnością wielu uczestników powiększyło swą wiedzę dotyczącą ważnych dla Polaków wydarzeń do jakich doszło przed blisko stu laty w Powiecie Wołomińskim i nie tylko.  Rankiem15 sierpnia wystartowało także kilkuset uczestników XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” na trasie Ossów – Radzymin. W odbywającym się nieco później biegu dziecięcym „Cud nad Wisłą” także niespodzianka – nadspodziewana frekwencja. Nagród i upominków wystarczyło jednak dla wszystkich. Najlepszym wręczał je wicestarosta Konrad Rytel.  W rodzinnej grze terenowej Bitwa Warszawska 1920 , w tym interaktywnym spotkaniu z historią wzięło udział ponad 500 osób. To zabawa edukacyjna dla małych i dużych. Gra polegała na poruszaniu się po nieoznakowanych szlakach. Każdy uczestnik posiadał specjalnie opracowaną mapę, a na niej oznaczone punkty, które musiał odnaleźć. Każdy musiał prawidłowo wykonać zadanie i uzyskać pieczątkę od koordynatora gry. Tutaj też nie zabrakło nagród.  Po festynie i wieczornych koncertach, Starostwo Wołomińskie i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, po raz drugi zaprosili na mega-pokaz sztucznych ogni na najwyższym poziomie. To była niezwykła atrakcja dla naszych mieszkańców i piękne zwieńczenie obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.  W organizację uroczystości, w ufundowanie nagród, włączyło się wiele firm i instytucji. Po prostu przychylnych dobrych ludzi. Wszystkim im serdecznie dziękujemy. Widzom oczywiście też – za bardzo gromkie brawa.
/opr. P. K. , R.L./

Galeria zdjęć

1 819 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdyby nie te walki powstańcze, nie byłoby wyzwolenia… (20.08.2013)

Od 20 lat w lasach Puszczy Kamienieckiej pod Jerzyskami k/ Łochowa, gdzie walczyli i ginęli młodzi żołnierze powstańczych oddziałów Armii...

Zamknij