ggg ggg

Wystawa plenerowa po raz pierwszy na Placu Miejskim w Wyszkowie

15 czerwca 2019 r. o godz. 11:00 po raz pierwszy na Placu Miejskim została otwarta wystawa pn. „Wyszków na starych mapach”. Na wydarzenie zaprosili mieszkańców Burmistrz Wyszkowa oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

Plenerowe wystawy przygotowywane są przez samorząd oraz Bibliotekę pod merytorycznym kierownictwem regionalisty Mirosława Powierzy już od 2012 roku, ale były usytuowane w innym miejscu – ul. Gen. J. Sowińskiego przy fontannie. Samorząd finansuje, a przygotowuje Mirosław Powierza wraz z pracownikami biblioteki. Zawsze tematem wystaw jest historia i mieszkańcy Wyszkowa. Obecnie po raz pierwszy zaprezentowano nie fotografie, ale stare mapy. Najstarsza sięga roku 1570 (na niej Wyszków nie jest zaznaczony), a najmłodsza mapa administracyjna pochodzi z roku 1946. Jest też plan Wyszkowa z 1811 roku (mapa pochodzi z Archiwum Akt Dawnych w Warszawie i znajduje się w aktach Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych Królestwa Polskiego). Równie ciekawa jest mapa walk i forsowania Narwi latem 1915 r. – armią niemiecką dowodził generał Max von Gallwitz, armią rosyjską generał Michaił Aleksiejew.
„Pomysł dojrzewał od wielu lat, ale wcześniej bazowaliśmy tylko na fotografiach. Jednak w dobie cyfryzacji mapy znajdują się w domenie publicznej i są ogólnie dostępne. Przy każdej zaprezentowanej mapie znajduje się informacja skąd i z czyich zbiorów pochodzi dany dokument kartograficzny” – mówił pomysłodawca tej wystawy regionalista Mirosław Powierza.

Zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą ekspozycją.
/J.Cz.; foto MGBP/

654 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkurs plastyczny „100-lecie Polskiej Policji”

13 czerwca w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie wręczone zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego „100-lecie Polskiej Policji”.  Konkurs przeznaczony był dla dzieci...

Zamknij