ggg ggg ggg

Wyprawa szlakiem Żołnierzy Niepodległości

20 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu udało się 12 czerwca na wycieczkę rowerową, w trakcie której przemierzyli trasę Śladami Baonu „Zośka” – Akcja T-U, dotarli też do miejsca, gdzie dokonała się największa zbrodnia II wojny światowej na ziemi wyszkowskiej i oddali hołd Bronisławowi Deskurowi – majorowi Powstania Styczniowego. Przemierzyli ok. 40 km, aby poznać miejsca, które są ważne w historii naszej Ojczyzny.

Akcja „Tłuszcz – Urle” to największa w naszej okolicy akcja dywersyjna Armii Krajowej skierowana przeciwko Niemcom. Celem ataku miał być pośpieszny Urlaubfrontzug (pociąg wiozący głównie oficerów i rannych żołnierzy) jadący z Wołkowyska do Berlina, na linii kolejowej Białystok-Warszawa. Uczniowie dowiedzieli się o przygotowaniach i przeprowadzeniu akcji, a później udali się lasem w kierunku Wyszkowa śladami wycofujących się bojowników. Trasę, którą żołnierze pokonywali ponad dwie doby (poruszając się głównie nocą) pokonali w 2 godziny. Po drodze zajechaliśmy na miejsce gajówki Giziewiczówka, gdzie nastąpiło rozwiązanie oddziału. Broń, starannie owiniętą i zabezpieczoną przed wilgocią, ukryto w ziemi. Wszyscy pojedynczo, z różnych stacji, mieli wracać do Warszawy różnymi pociągami, do których wsiadanie zalecono w ostatniej chwili przed odjazdem. W tej akcji brali udział m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński oraz Bolesław Długoszowski, bratanek generała Wieniawy-Długoszowskiego. Wykolejenie pociągu pośpiesznego na trasie Tłuszcz – Urle było ostatnią akcją kolejową baonu „Zośka”. Akcja, pomimo strat poniesionych w czasie odwrotu, była udana. W pociągu śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy, 32 zostało ciężko, a 180 lżej rannych. Przerwa w ruchu kolejowym trwała 26 godzin.
Kolejne miejsce na trasie wycieczki to okolice Wyszkowa, gdzie 29 V 1943 r. Niemcy rozstrzelali około 250 osób, w tym co najmniej 56 osób, które dzień wcześniej zatrzymano na moście na Bugu, jako pasażerów pociągu jadącego z Warszawy w stronę Wyszkowa.
Zajechaliśmy również do Deskurowa, gdzie oddaliśmy hołd założycielowi tej miejscowości, dawnego dziedzica Niegowa, ale przede wszystkim bohatera walk powstania styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu.
Cała wyprawa była niezwykłą lekcją historii. Nie każdy z jej uczestników znał te jakże ważne miejsca, ale wszyscy w zadumie wysłuchali opowieści nauczycieli – pani Iwony Ciunajko i pana Piotra Nidy – i na pewno na długo zostaną one w ich pamięci.

/Info/

2 818 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Kamionna

W piątek, 15 czerwca Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Skarbnik Gminy Łochów Maria Komuda podpisali umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg...

Zamknij