ggg ggg ggg ggg ggg

Wyniki działalności lepsze, kontrakt niewystarczający, ale wyszkowski szpital pięknieje dzięki modernizacji… Wywiad KURIERA z dyrektor SP ZZOZ Cecylią Domżała (14.01.2014)

KURIER W… – Podczas jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu w ubiegłym roku przedstawiała Pani wyniki finansowe wyszkowskiego szpitala i nie wyglądało to zbyt dobrze…

DSCF6818

Dyrektor Cecylia Domżała:
Rzeczywiście przedstawiona została realizacja planu finansowego za okres I półrocza 2013 r. No, nie była optymistyczna, bo jednostka działalności podstawowej generowała stratę. Aczkolwiek, w pewnym stopniu, wpływ na to miały wykonane świadczenia zdrowotne, które nie były w całości sfinansowane przez NFZ, czyli jednostka wygenerowała nadwykonania w I półroczu 2013 r. Obecnie sytuacja troszkę się zmieniła. Wynik z działalności zakładu jest lepszy, gdyż ten pierwszy okres rozliczeniowy z NFZ-etem jest w toku. Są realizowane częściowo płatności. Mamy sfinansowaną część nadwykonań w I półroczu, łącznie z rozliczeniem tych umów do planowanego budżetu. Myślę, że zamknięcie 2013 rok powinno być o wiele lepsze niż wynikało z rozliczeń I połowy 2013 r. W chwili obecnej przystępujemy do rozliczeń II połowy 2013 r. i tu również mamy nadwykonania w świadczeniach niekwalifikowanych, w których Fundusz płaci do wykonania. Do tych świadczeń zaliczamy porody oraz świadczenia w zakresie neonatologii. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ notujemy duży wzrost świadczeń w położnictwie i oddziale noworodków (80 porodów miesięcznie). Mamy dużo pacjentek, np. z Pułtuska. Bardzo cieszę się z pozytywnej opinii pacjentów, z którymi często mam przyjemność rozmawiać. Z naszej strony będziemy nadal czynić wszystko, żeby świadczenia te były na jak najlepszym poziomie ,ku zadowoleniu pacjentów.

KURIER W… – Prosimy o kilka słów na temat kontraktu z NFZ na 2014 r.?

Dyrektor Cecylia Domżała:
Kontrakt na 2014 r. podpisaliśmy we wszystkich rodzajach umów: lecznictwo szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, psychiatryczna, rehabilitacja, świąteczna opieka medyczna. Przy czym w zakresie Szpitalnego Oddział Ratunkowego kontrakt ma na rok. W pozostałych zakresach jest kontrakt do 31.12.2014 r. Umowy była aneksowana. Nie było konkursu w tym roku. Zobaczymy, co będzie się działo w 2014 i na kolejne lata nie wiemy. Z wszelkich informacji wynika, że na jesieni będą ogłoszone konkursy. Nie są to kontrakty, które można ocenić, jako dobre, ponieważ są to kontrakty na poziomie stycznia 2013 r. Ale mamy świadomość, że podczas negocjacji udało mi się szczególnie w lecznictwie szpitalnym dokonać pewnych przesunięć ilościowym w poszczególnych zakresach, co przekłada się na realizację tego kontraktu. Przyczynią się do wielkości przychodów w trakcie roku. Ilościowo kontrakt jest za mały, gdyż patrząc na wykonanie 2012 – 2013 obecnie zapotrzebowanie jest ogólnie większe. Będziemy musieli bardziej patrzeć na wykonania w roku bieżącym. Ogólnie powinniśmy mieć kontrakt wyższy o 4 – 5% budżetu, co stanowi kwotę 1 200 000 – 1 500 000 zł w skali rocznej. Również z przedstawionej metodologii rozliczeń NFZ ze świadczodawcami wynika, iż Oddział Mazowiecki z powodu trudności finansowych nie będzie płacił za nadwykonania. Będziemy zmuszeni do przestrzegania limitów świadczeń, żeby nie generować nadwykonań, z tytułu których poniesiemy koszty, a nie będą świadczenia te finansowane przez płatnika. Będą trudności w lecznictwie szpitalnym, z ograniczeniem przyjęcia, ponieważ szpital nasz w 96% hospitalizuje przypadki nagłe, ostre i tu limitowanie jest rzeczą trudną powiedziałabym nawet często niemożliwą. Zwrócimy uwagę szczególnie na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (poradnie specjalistyczne), żeby nie tworzyć nadwykonań. Wprowadzimy zapisy pacjentów, z czego potrzebujący nie będą zadowoleni, ale z naszej strony jest taka konieczność, ponieważ NFZ nie płaci opiece specjalistycznej za nadwykonania w opiece ambulatoryjnej za 2013 rok. Powiedzieli, że złotówki nie zapłacą. Planujemy również większą współpracę z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, która może zabezpieczyć świadczenia przez okres oczekiwania pacjentów na przyjęcie do naszych poradniach specjalistycznych.

Kurier W… – Są też jaśniejsze strony: termomodernizacja obiektów, wykonywane remonty?

Dyrektor Cecylia Domżała:
Termomodernizacja… no realizujemy tą inwestycję. Jesteśmy w trakcie niewielkiego remontu sali porodowej, dzięki czemu zapewnimy lepszy komfort pacjentkom rodzącym i personelowi. Termomodernizacja w toku – pięknieje szpital i budynki. Szpital też brzydnie i chcemy oczywiście nie teraz, ale za 3 – 4 lata dokonać modernizacji całego budynku i pomalować wyraźnie, ładnie. Przed nami remont przychodni i termomodernizacja, na która będziemy szukali zabezpieczenia finansowego. Przygotowuję się do dużego zadania, na które czekają tutaj już wszyscy. Chcemy modernizacji, remontu Oddziału Internistycznego, Kardiologicznego wraz z pomieszczeniami piwnicznymi. Inwestycja kosztowna. Mamy plany już przygotowane – całość wyniesie ok. 12 mln zł. W tej chwili przygotowujemy się do złożenia wniosków w naborze środków z UE w perspektywie 2014 – 2020. Na tą chwilę nie jest to realne, by otrzymać tej wielkości finansowanie, ale szukamy środków zewnętrznych z nadzieją, że nam się uda. Złożyłam 3 projekty kluczowe, ale czekam na ostateczne rozwiązanie w tym zakresie. – optymistycznie zakończyła Cecylia Domżała, dyrektor SP ZZOZ w Wyszkowie.

Dziękujemy za rozmowę.
Z dyrektor Cecylią Domżała rozmawiała Janina Czerwińska.

DSCF6819

DSCF6820

DSCF6821

DSCF6822

 

DSCF6823

DSCF6824

DSCF6825

DSCF6827

1 761 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zagrali 22 raz z niesłabnącym entuzjazmem (14.01.2013)

XXII Finał WOŚP w Wyszkowie odbył się wielostopniowo i z rozbudowanym programem. Rozpoczęto już w sobotę 10 stycznia 2014 r. Turniejem...

Zamknij