ggg ggg ggg ggg

Wspólnota lokalna, a dziedzictwo Polski i Europy

4 maja 2017 r. odbyła się w Ostrowi Mazowieckiej konferencja poświęcona rozważaniom dotyczącym wspólnoty lokalnej w kontekście dziedzictwo Polski i Europy oraz promocji drugiego numeru pisma popularnonaukowego „Rocznik Ostrowski”.

 

fot36Organizatorami konferencji w ubiegły czwartek było Miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Konferencja rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez zaproszonych gości pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym Ziemi Ostrowskiej. Główne spotkanie odbyło się w miejskim ratuszu, gdzie licznie przybyli uczestnicy konferencji: dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych i instytucji działających na terenie Miasta i Powiatu, duchowni, przedstawiciele władzy gmin z powiatu ostrowskiego oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, bibliotekarze i społecznicy.
Uczestników przywitał burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer oraz prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ Eliza Drewnowska.
Burmistrz przedstawił tematykę konferencji oraz przesłanki, jakimi kierują się w działaniach pielęgnowania i podtrzymywania wspólnoty, i dziedzictwa lokalnego.
„Jesteśmy częścią tych wspólnot i z nich korzystamy, ale też mamy w nich swój wkład” – mówił burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Zaprezentował też nowy, drugi już, numer „Rocznika Ostrowskiego”.
Jak powiedział burmistrz Jerzy Bauer: „Podejmując inicjatywę Rocznika, jako regionalnego pisma popularnonaukowego, chcemy uzyskać trwałe efekty i nową jakość w myśleniu i opisywaniu tej części Mazowsza i Polski”.
Konferencja adresowana była do wszystkich przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, zainteresowanych badaniem regionalizmu w Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki takim ruchom, które można uznać za sukces w tym kierunku, powstał Rocznik Ostrowski. To realizacja konsekwentnego i metodycznego gromadzenia, opisywania i programowania wszystkiego, co istotne dla lokalnej społeczności, mająca charakter interdyscyplinarny. Publikowane teksty mają związek tematyczny nie tylko z historią miasta, ale dotyczą osób, zdarzeń, przyrody i zjawisk społecznych o charterze ponadlokalnym i regionalnym. Prezentowany Rocznik Ostrowski jest zalążkiem spisanej historii kultury i dziedzictwa lokalnej społeczności ostrowskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nowy numer rocznika.

Pierwszym prelegentem był dr Paweł Loro z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wygłosił wykład pt., „Czego nas uczy ks. Krzysztof Kluk – ciechanowiecki proboszcz, wybitny przyrodnik i przedstawiciel polskiego Oświecenia”. Przybliżył postać księdza, wybitnego przedstawiciela polskiego Oświecenia, przyrodnika, badacza historii naturalnej, który cieszył się zasłużoną sławą i uznaniem od czasów jemu współczesnych.
Na temat działalności NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze w Ostrowi Mazowieckiej mówił kolejny prelegent dr Tadeusz Ruzikowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Przedstawił zarys wydarzeń składających się na historię Oddziału „Solidarność” w Ostrowi Mazowieckiej w latach 1980-1981, który opisał w nr 2. Rocznika Ostrowskiego. Kalendarium działalności Związku jest wciąż niepełne z racji dotąd skromnej liczby dostępnych źródeł. Trwające kwerenda archiwalne oraz kontakty i rozmowy z działaczami „Solidarności” dają szansę na uzupełnienie w przyszłości wiedzy o działaniu oddziału ”Solidarności” w Ostrowi Mazowieckiej o fakty dziś jeszcze nieobecne na kartach opracowań historycznych. Ciekawym momentem było przedstawienie zebranym kilku działaczy „Solidarności”, którzy również przybyli na konferencję i przysłuchiwali się wykładowi. Nagrodzono ich oklaskami. Jak się okazało prezentowane zdjęcia ze spotkań tworzącego się w Ostrowi regionu wykonano w sali konferencyjnej ratusza.
O archeologicznych badaniach wykopaliskowych mówił Marek Milewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Badania prowadzone są na stanowisku Nowa Osuchowa oraz na budowanej trasie S8 na odcinku od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do węzła Poręba. W oparciu o mapy i wykonane zdjęcia z wykopalisk, zapoznano się z odnalezionymi przedmiotami i częściami umundurowania z czasów I wojny światowej, które również w przyszłości można będzie wpisać w dziedzictwo Ziemi Ostrowskiej. Opisał także działania przy np. przesunięciu zabytkowej kapliczki przy przebudowywanej trasie.
Ostatnim etapem konferencji była dyskusja na temat dziedzictwa lokalnego i edukacji regionalnej na Ziemi Ostrowskiej. Ks. dr Jan Okuła, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP przedstawił postać rotmistrza Witolda Pileckiego, dla którego wiara była zasadą życiową i duchową siłą w czasie uwięzienia. Szczególne znaczenie wiara odgrywała w okresach dla niego najtrudniejszych – w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, jak też w komunistycznym więzieniu. Głęboka więź z Bogiem stanowiła moc duchową, by się nie załamać, zachowując godność człowieka sumienia i godność polskiego żołnierza.
O organizowanych Międzynarodowych Nadbużańskich Plenerach Malarskich w Broku opowiedział Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. Plener organizowany jest przez Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej oraz Sokołowski Ośrodek Kultury. Celem organizowanych plenerów jest poznawanie dorobku kulturowego artystów, wymiana doświadczeń i integracja środowisk kulturotwórczych oraz twórcza praca w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ważne jest upowszechnianie i promocja profesjonalnej twórczości artystycznej obrazującej różne nurty w sztuce współczesnej. Jednocześnie jest to działanie promujące Ziemię Ostrowską.
Paweł Cieśluk ornitolog, nauczyciel LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej mówił na temat Siemianówki, przyrody i kultury wschodniego pogranicza Polski oraz edukacji środowiskowej i jej znaczeniu. Nieformalna edukacja środowiskowa, to wszelkie pozaszkolne działania natury wychowawczej, głównie proekologicznej, prowadzone przy wsparciu różnych instytucji, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Przykładem takich działań są organizowane wycieczki nad Siemianówkę, w których udział biorą uczniowie ostrowskich szkół podstawowych. Wyjazdy te łączą ze sobą edukację ekologiczną z edukacją historyczną, etnograficzną i krajoznawczą. Kształtują wśród młodych ludzi postawy szacunku do przyrody, postawy patriotyczne oraz rozbudzają chęć poznawania własnego kraju.
Na zakończenie spotkania burmistrz Jerzy Bauer oraz prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ Eliza Drewnowska, podziękowali zaproszonym gościom za udział w konferencji. Szczególne podziękowania skierował burmistrz do osób i instytucji współtworzących, współfinansujących Rocznik oraz promujących to dzieło.
/oprac. J.Cz./

3 669 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Druga Majówka w Parku w Rostkach Wielkich

Dnia 7 maja 2017 r. w parku w Rostkach Wielkich odbyła się II Majówka. Zainicjowana w roku 2016 impreza na...

Zamknij