ggg ggg ggg ggg

Wspólne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości w Kobyłce

W 105. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, mieszkańcy Kobyłki tradycyjnie spotkali się na Placu 15 Sierpnia, żeby zaśpiewać wspólnie hymn Rzeczpospolitej Polskiej i razem przeżywać ten świąteczny dzień w uroczysty sposób.

Ubiegłosobotnie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kobyłce, tradycyjnie rozpoczęła okolicznościowa Msza Święta, którą o godz. 10.00 odprawiono w Bazylice Świętej Trójcy.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy przemaszerowali na Plac 15 Sierpnia, gdzie odbył się oficjalny apel wraz z ceremonią złożenia wieńców pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”.
– Narodowe Święto Niepodległości, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych,
Polska ma długą, skomplikowaną i trudną historię. Od 1795 r. do 1918 roku nasz kraj był pod kontrolą innych państw. Rosja, Austria i Prusy decydowały o polskim terytorium. To był bardzo długi czas – przez 123 lata nie było Polski na mapie świata. Na szczęście Polacy pamiętali o swojej kulturze i używali języka polskiego. 11 listopada 1918 r. Polska znowu zaczęła być niepodległa i miała polityczną autonomię. To był bardzo ważny moment w historii, dlatego celebrujemy go już od 105 lat – podkreśliła Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć. – Choć czasy , w których żyjemy ponownie stają się skomplikowane, a dla wielu z nas zwyczajnie ciężkie i trudne w dniu Święta Niepodległości pamiętajmy głównie o tym co w przeciągu tych ponad 100 lat udało nam się wspólnym, zbiorowym wysiłkiem jako narodowi osiągnąć. Zwróćmy uwagę na to, że największe polskie sukcesy powstawały wtedy, gdy stawaliśmy razem we wspólnym celu. Polakom nie da się odebrać wolności , a razem już nie raz zmieniliśmy nasz kraj na lepszy. Taką Polskę i taką Kobyłkę, ze wspólnym dążeniem do celu, jakim jest życie bez niechęci, uprzedzeń, z dążeniem do stałego zwiększania możliwości, takiego miejsca do życia chciałabym dla Polaków dla naszych Mieszkańców, dla Kobyłki – podkreśliła Burmistrz Kobyłki.
Na zakończenie apelu przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych Miasta, Ochotniczej Straży Pożarnej, placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”. W uroczystości wzięli udział także Honorowi Obywatele Miasta Kobyłka.

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

341 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Śladami Żołnierzy AK i NSZ na Mazowszu – Uczniowie z Gminy Radzymin i Powiatu Wołomińskiego z wizytą w Płocku

Ponad 300 uczniów, nauczycieli i rodziców zrzeszonych w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej wzięło udział w wycieczce...

Zamknij