ggg ggg ggg ggg

Wspólne obchody ostrowskich społeczności upamiętniły 232. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kolejny raz mieszkańcy miasta Ostrów Mazowiecka, gminy i powiatu ostrowskiego upamiętnili rocznicę uchwalenia wiekopomnego dokumentu, jakim okazała się polska Konstytucja 3 Maja – Ustawa Rządowa przyjęta w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja zmieniała ustrój w Rzeczpospolitej wprowadzając ważne zmiany obowiązującego systemu politycznego. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Niestety walka w obronie konstytucji z przeciwnikami zmiany ustroju, którzy utworzyli konfederację targowicką i zostali wsparci przez sąsiadów, a przede wszystkim przez Imperium Rosyjskie, zakończyła się utratą niepodległości państwa polskiego w 1795 r. i rozbiorami oraz 123 letnią utratą wolności. W czasach obecnych upamiętniamy i przywołujemy Konstytucję 3 Maja, jako dzieło reformujące Polskę, akt zmierzający do zmiany słabnącej Rzeczpospolitej i świadczący o mądrości naszych przodków.
W Ostrowi Mazowieckiej obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowały wspólnie trzy samorządy: powiatu, miasta i gminy. Rozpoczęto o godz. 11:00 Mszą Św. za Ojczyznę w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, której przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Jan Okuła. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciel samorządów, młodzież i mieszkańcy udali się obok na Plac Wolności, gdzie odtworzono Hymn Państwowy, wysłuchano przemówień władz oraz zostały złożone kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.
Zebranych przywitał i głos zabrał burmistrz miasta Jerzy Bauer, który bardzo serdecznie podziękował za udział w uroczystości i podkreślił ogromne znaczenie i wartość tego święta. Przedstawił historię uchwalenia konstytucji oraz czasy rozbioru Polski.
„Licząc od pierwszego rozbioru do dzisiaj, to pełne dziesięć pokoleń wspólnego losu Polaków. Dzisiaj możemy z tej perspektywy, choćby z czasu tych dziesięciu pokoleń, czerpać i udzielać odpowiedzi bardziej dojrzałych na wyzwania czasu. Czy jednak te doświadczenia chcemy wykorzystywać, chcemy przyjmować, chcemy budować rozwiązania współczesne, rozwiązywać w oparciu o doświadczenia dziejów? To jest pytanie. Podczas Mszy Św. ks. dziekan zadawał retoryczne pytanie, czy wierzący zaprosili, czy my zaprosiliśmy i zapraszamy Pana Boga do swoich domów i do swojego życia? Możemy w tym momencie odwołać się i sparafrazować. Czy zapraszamy to dziedzictwo, wspólne dziedzictwo Polaków do swojego domu do swojego życia? Czy czerpiemy z niego? Czy to dziedzictwo nas ubogaca, a przecież jest tak różnorodne? Tak jak dziś, tak i w okresie Konstytucji 3 Maja spory były bardzo gorące. Ci, którzy sprzeciwiali się zapisom konstytucji posunęli się w swoim sprzeciwie za daleko” – zwracał się do zebranych Jerzy Bauer burmistrz Ostrowi Maz. nawiązując do współczesności.
Pod pamiątkowym obeliskiem wartę honorową pełnili żołnierze 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie i harcerze 29. Drużyny Harcerskiej „Pogodni”. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Wśród składających byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, wojska, władz samorządowych miasta, powiatu i gminy, instytucji, zakładów pracy, oświaty, miejskich spółek i jednostek, organizacji pozarządowych, związków i stowarzyszeń oraz harcerzy.

/KW/

278 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Witaj maj, piękny maj! U Polaków błogi raj!” – to słowa, które oddają atmosferę w jakiej mieszkańcy gminy Małkinia Górna świętowali 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W gminie Małkinia Górna z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji3 Maja została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyznyw kościele...

Zamknij