ggg ggg
ggg ggg

Wołomin oddał cześć Powstańcom Warszawskim

Koncertem pieśni powstańczych, apelem pod tablicą, upamiętniającą łączniczkę Marię Teresę Bartnik ps. „Diana” oraz okolicznościową Mszą Świętą, mieszkańcy Wołomina wraz z władzami samorządowymi miasta i powiatu, oddali hołd Powstańcom Warszawy.

„W dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego życzę nam wszystkim, żebyśmy nigdy już nie musieli stanąć przed tak dramatyczną decyzją jak mieszkańcy stolicy w 1944 roku. Wolność to jedna z najwyższych wartości. Tysiące ludzi oddało za nią życie. Pamiętajmy o nich i oddajmy im dziś hołd minutą ciszy i zadumy punktualnie o 17:00, o godzinie W” – zaapelowała do mieszkańców burmistrz Elżbieta Radwan.
Ubiegłośrodowe obchody w Wołominie zainaugurowano o godz. 16:00 na scenie MDK, wspaniałym koncertem piosenek powstańczych w wykonaniu wokalistów Teatru Muzycznego w Łodzi.
Punktualnie o godzinie „W” nad miastem rozległy się syreny alarmowe, a wołomińscy kibice Legii odpalili flary, przypominając kierowcom w centrum o potrzebie zatrzymania się na minutę i oddania hołdu bohaterskim obrońcom stolicy z 1944 r.
Główna część obchodów odbyła się o godz. 17:30, kiedy to nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą na budynku III LO im. Jana Pawła II w Wołominie, upamiętniającą Marię Teresę Bartnik, ps. „Diana”. (Urodzona w Wołominie w 1931 r. „Diana” była harcerką, łączniczką batalionu „Parasol”, zginęła 13 sierpnia 1944 r. w walkach na Starym Mieście).
W uroczystościach zorganizowanych przez burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan, udział wzięli przedstawiciele związków kombatanckich i senioralnych, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy. W imieniu władz samorządowych powiatu wołomińskiego kwiaty złożył starosta Kazimierz Rakowski w asyście wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Haliny Boneckiej.
(Warto w tym miejscu nadmienić, iż wcześniej delegacja powiatu wołomińskiego w składzie: starosta Kazimierz Rakowski oraz Józef Melak i Andrzej Siarna, uczciła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego składając kwiaty i paląc znicze na grobie Stefanii Wileńskiej, 19-letniej dziewczyny, która zginęła w powstaniu oraz jej ojca Józefa Wileńskiego, legionisty, uczestnika dwóch wojen światowych. Grób rodzinny Wileńskich znajduje się na cmentarzu parafialnym w Wołominie).
Ostatnim punktem obchodów była okolicznościowa Msza Św., która odprawiona została o godz. 18:00 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

/opr. KW, foto: powiat wołomiński, MDK/

164 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rusza budowa ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Radzyminie

We wtorek, 31 lipca burmistrz Krzysztof Chaciński, podpisał umowę z Zakładem Robót Drogowych i Inżynieryjno-Instalacyjnych KROL, na budowę ulicy Marii...

Zamknij