ggg ggg
ggg ggg

Wizyta Delegacji Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie

We wtorek, 19 lutego na zaproszenie dyrektor szkoły Agnieszki Kaczyńskiej do I LO PUL im.111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie przybyli znamienici goście z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

W spotkaniu z uczniami I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej wzięła udział delegacja Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w składzie: pan Andrzej Korus – Kierownik Zespołu Edukacji i Tradycji, ks. płk Piotr Kowalczyk z Ordynariatu Polowego WP, pani Urszula Kozikowska z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych, pani dr Agata Krzemińska, pan Tomasz Jaskonek, pan nadinspektor Marek Górnicki oraz pan Antoni Pienkoś.
Wśród zaproszonych gości obecni byli również licznie przybyli Seniorzy i Przedstawiciele Związków Kombatanckich z Wołomina, aktywnie współpracujące ze szkołą Panie z Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zastępcy Komendantów Państwowej Straży Pożarnej i Policji: bryg. Wiesław Drosio i nadkom. Mariusz Pawlak.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, iż Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa to jednostka organizacyjna podległa MON z funkcją ośrodka, w którym weterani oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska, poległych podczas misji zagranicznych, uzyskują pomoc prawną i psychologiczną. Centrum działa na rzecz integracji środowiska weteranów i realizuje zadania o charakterze edukacyjno-promocyjnym oraz popularyzatorskim. Upowszechnia wśród społeczeństwa dorobek i znaczenie udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa oraz pielęgnuje pamięć o poległych żołnierzach. Szczególnym adresatem oddziaływań Centrum Weterana są studenci oraz uczniowie szkół średnich i gimnazjów.
Spotkanie w naszym liceum mundurowym miało na celu zapoznanie młodzieży z historią i obudzenie szacunku dla bohaterów wojennych.
Prowadzący spotkanie p. Andrzej Korus, wykorzystując ciekawą prezentację multimedialną, przedstawił dzieje polskiego oręża od okresu powstania styczniowego, aż po czasy nam współczesne, ze szczególnym zaakcentowaniem udziału Wojska Polskiego w misjach zagranicznych.
Dzięki łączu internetowemu młodzież wołomińskiej szkoły mundurowej miała okazję porozmawiać z Polakiem ze służby medycznej, przebywającym aktualnie na misji na terenach objętych wojną. Ponadto, o swojej pracy duszpasterskiej w Afganistanie opowiedział będący w tej samej bazie wojskowej ksiądz kapelan. Podczas prezentacji młodzież miała także okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, wykorzystywanym podczas misji oraz mogła wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami (wśród nich były m.in. edukacyjne gry planszowe i karciane przygotowane przez panią Urszulę Kozikowską z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych).
Młodzież, kadra pedagogiczna oraz goście brawami nagrodzili wspaniałą prelekcję.
Była to dla nas nie tylko ciekawa lekcja historii tej odległej i najnowszej, ale również sprawdzian patriotyzmu.

/I LO PUL/

 

669 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Społeczność Szkoły w Starych Załubicach uczciła 77. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki...

Zamknij