ggg
ggg ggg

Wielkie święto elektro-mobilności w Ząbkach, Powołanie Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności nastąpiło w Ząbkach!

W przedostatnią niedzielę września w Ząbkach, odbył się już po raz czwarty Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych wraz ze Zlotem Aut Zabytkowych i po Konwersji ReinCARnacja. Wydarzenie, które z roku na rok cieszy się rosnącym prestiżem i coraz większym zainteresowaniem ze strony entuzjastów motoryzacji przyjaznej środowisku, poprowadzili znani dziennikarze motoryzacyjni: Dominika Sygiet i Włodzimierz Zientarski.

Oficjalna inauguracja czwartej edycji wydarzenia promującego rozwój ekologicznych, bezemisyjnych samochodów, nastąpiła w niedzielę, 20 września w samo południe.
Wszystkich uczestniczących w zlotach właścicieli pojazdów ekologicznych, mieszkańców oraz miłośników elektro-mobilności, powitała burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Ekozlot.pl.
Rozbudowana formuła imprezy (w tym rozszerzenie jej o pojazdy zabytkowe) sprawiła, że każdy fan motoryzacji, bez względu na wiek mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Jedną z największych atrakcji okazały się oczywiście jazdy testowe „elektrykami” oferowanymi pod szyldem takich popularnych marek jak: Ford, BMW, Nissan czy Tesla, stoiska wspomnianych wystawców i ich partnerów a także prezentacje możliwości aut po konwersji.
Na scenie odbywały się spotkania z ekspertami z branży, reprezentującymi takie firmy i instytucje jak: GO+Eauto, Nivette sp z o.o, czy Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
Podczas, gdy rodzice pochłonięci byli zgłębianiem wiedzy o nowinkach ze świata motoryzacji przyjaznej środowisku naturalnemu, ich pociechy mogły skorzystać z takich atrakcji jak m.in.: dmuchańce, wypożyczalnia samochodzików elektrycznych czy sprawiające najwięcej frajdy bezkarne malowanie farbami po karoseriach starych samochodów. Ponadto, z myślą o dzieciach i dorosłych przygotowano szereg zabaw i konkursów z wieloma atrakcyjnymi nagrodami.
W programie imprezy nie mogło zabraknąć również foodtrucków oraz oczekiwanych przez wielu zlotowych wyścigów, podczas których porównywano możliwości różnych modeli „elektryków” oraz skonfrontowano osiągi tradycyjnych aut spalinowych i elektrycznych. Tradycyjnie też zorganizowano konkursy na najładniejsze auto zlotu, jak też na najstarszy uczestniczący w nim pojazd.
Na zakończenie rajdu zorganizowana została widowiskowa parada, poprowadzona przez elektryczną rikszę z burmistrz Małgorzatą Zyśk i Włodzimierzem Zientarskim na pokładzie.
Jak podkreślali organizatorzy, takie przedsięwzięcia, jak czwarty już Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach są niezwykle ważne, ponieważ elektro-mobilność to przyszłość motoryzacji. Z kolei, jak zauważył Włodzimierz Zientarski w jednym z wywiadów prasowych Ząbki stają się „centrum nowego ruchu, który decyduje o przyszłości motoryzacji”. Kto wie, może za kilka lat to właśnie w Ząbkach będzie miała miejsce „premiera pierwszego prawdziwego polskiego samochodu elektrycznego” – zastanawiał się znany dziennikarz motoryzacyjny.
W istocie, obserwując tegoroczną edycję ząbkowskiego zlotu i stale rosnący prestiż dorocznego wydarzenia, (które w ocenie wielu już dziś uchodzi za największą w Polsce imprezę promującą samochody elektryczne i hybrydowe) można odnieść wrażenie, iż Ząbki zaczynają wyrastać na ponadregionalną stolicę elektro-mobilności. A powołanie w tym mieście dzień przed zlotem Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności zdaje się tylko to potwierdzać.
IV Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych wraz ze Zlotem Aut Zabytkowych i po konwersji ReinCARnacja objęty został patronatem honorowym Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
Organizatorami zlotu byli: Stowarzyszenie Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności, Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk, Powiat Wołomiński, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach oraz firma CortoLift Windy. Partnerami wydarzenia byli: Fundacja PGNiG im. Łukasiewicza oraz PKN ORLEN.
/opr. KW; foto: Bogdan Śladowski/

W sobotę, 19 września w Ząbkach odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom elektro-mobilności, podczas której powołano do istnienia Polską Izbę Gospodarczą Elektro-mobilności.
– Uważam, że dzięki powstaniu Izby, użytkownicy oraz producenci pojazdów elektrycznych i hybrydowych będą mieli możliwość oddziaływania na prawodawstwo i kształtowanie kultury ekologicznej motoryzacji. Cieszę się, że Miasto Ząbki ma w tym swój udział – powiedziała burmistrz Małgorzata Zyśk.

Podczas ząbkowskiej konferencji elektro-mobilności poprowadzonej przez Włodzimierza Zientarskiego i Dominikę Sygiet, a odbywającej się w przededniu IV Zlotu Samochodów Elektrycznych, Hybrydowych i Zabytkowych „ReinCARnacja”, oficjalnie zaprezentowano statut i misję Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności.
Następnie powołano Zarząd Twórczy Izby, który będzie miał za zadanie zorganizowanie jej struktur. W skład Zarządu Twórczego weszli: Tomasz Kosmalski, Grzegorz Rytlewski oraz Krystian Banaszek.
Jak podkreślono, powołanie Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności jest kluczowe dla kształtowania w Polsce optymalnych warunków rozwoju elektro-mobilności, jako prężnie rozwijającego się sektora gospodarki.
Główną misją Izby będzie stworzenie silnego i mocnego podmiotu, zrzeszającego specjalistów z sektora elektro-mobilności, który mógłby pomóc w kształtowaniu i regulowaniu stanu prawnego w celu stwarzania przyjaznych warunków rozwoju sektora elektro-mobilności w Polsce.
Polska Izba Gospodarcza Elektro-mobilności będzie mogła zrzeszać zarówno duże podmioty gospodarcze, jak też małe firmy, stowarzyszenia, fundacje. Słowem, wszystkie instytucje działające w tym sektorze.
Jak powiedział podczas konferencji wiceprezes Stowarzyszenia Ekozlot.pl Marcin Piórkowski, założenia są bardzo ambitne. Niewykluczone, że w przyszłości Izba zostanie także organem doradczym dla rządu w tworzeniu lub zmianie ustaw, a może nawet będzie uczestniczyć we współtworzeniu prawa.
W przedostatnią sobotę września w Ząbkach, uczyniono dopiero pierwszy, historyczny krok w kierunku powołania Izby.
Konferencja, podczas której nie zabrakło paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom z szeroko pojętego zakresu elektro-mobilności, stała się również okazją do wręczenia wyróżnienia za zaangażowanie i szczególny wkład w rozwój elektro-mobilności w Polsce.
Podziękowania oraz kwiaty złożono na ręce: burmistrz Ząbek Małgorzaty Zyśk, byłego burmistrza Roberta Perkowskiego – wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG oraz p. Iwony Potęgi – głównego specjalisty w Biurze Promocji, Kultury, Sportu i Zdrowia UM w Ząbkach.
Ponadto, wyróżnienia otrzymali prowadzący ząbkowską konferencję dziennikarze motoryzacyjni: Dominika Sygiet i Włodzimierz Zientarski. (Wszystkim serdecznie gratulujemy).
Na zakończenie głos zabrała burmistrz Małgorzata Zyśk, która podziękowała ekspertom uczestniczącym w panelu za fascynujące prezentacje i ogrom przekazanej wiedzy.
Korzystając z okazji burmistrz Ząbek podziękowała również Zarządowi Stowarzyszenia Ekozlot.pl za to, iż docenia wkład władz samorządowych Miasta Ząbki we wspieranie i promocję rozwoju elektro-mobilności w Polsce.

/opr. KW, foto: B. Śladowski/

664 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
NIE dla wieżowca w Wieliszewie!!!

Wieść o tym, że deweloper zamierza wybudować tuż obok kościoła i skrzyżowania w Wieliszewie ośmiopiętrowy (!) wieżowiec zelektryzowała mieszkańców i...

Zamknij