ggg ggg

Wielkie patriotyczne święto w Ossowie, połączone z wieloma atrakcjami!

Kulminacja ossowskich obchodów 97. rocznicy Cudu nad Wisłą miała miejsce we wtorek, 15 sierpnia. Jak co roku, w godzinach porannych odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne. Po południu, kilka tysięcy widzów obejrzało rekonstrukcję walk z bolszewikami, a wieczorem mieszkańcy i goście mogli bawić się na festynie oraz koncercie gwiazdy wieczoru – Zenona Martyniuka.

 

fot175

 

Ossowskie świętowanie rozpoczęto krótką modlitwą przy Krzyżu ks. Skorupki, poprowadzoną przez JE abpa Henryka Hosera. Następnie, uczestnicy modlitwy przeszli pod oddalony o ponad kilometr pomnik bohaterskiego kapelana.
Kolejnym ważnym punktem programu była uroczystość w Dolince Dębów Smoleńskich, podczas której w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, odsłonięte zostały popiersia śp. Marii Kaczyńskiej oraz śp. kpt. Pawła Janeczka.
Najważniejszym punktem obchodów była oczywiście uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez abp Henryka Hosera.
Po zakończeniu Eucharystii, głos zabrał starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, który przypomniał o wydarzeniach 1920 roku oraz podziękował wszystkim zgromadzonym za tak liczne przybycie. W obecności wielu gości i mieszkańców odczytane zostały okolicznościowe listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło.
„Mówiąc o uniwersalnym, ponadczasowym wymiarze wiktorii warszawskiej 1920 roku, szczególną uwagę poświęcić trzeba właśnie bitwie pod Ossowem oraz postawie ochotników z polskiego 236 Pułku Piechoty. Byli to głównie warszawscy harcerze, licealiści i studenci. A więc nie żołnierze zawodowi. Nie zaprawieni w boju weterani. Pod intensywnym ostrzałem ciężkich karabinów maszynowych ich odwaga i determinacja zostały wystawione na wielką próbę. Jednak miłość do Ojczyzny – miłość szczera i prawdziwa, czyli zdolna do poświęceń – raz jeszcze ujawniła swoją niezwykłą moc. Znów okazało się, że etos służby oraz głęboko przeżywana wiara – podtrzymywane wtedy słowem i osobistym świadectwem księdza Ignacego Skorupki – pomagają przezwyciężyć ból, strach i zwątpienie. (…) Lekcja patriotyzmu i charakteru, której udzielili potomnym zwycięzcy spod Ossowa, jest wciąż aktualna. Cieszę się, że wkrótce jej ilustracją będą ekspozycje tutejszego Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ufam, że będzie to nowoczesna i atrakcyjna placówka kulturalna. Niech jej działalność przyczyni się do godnego umiejscowienia Bitwy Warszawskiej w pamięci historycznej Polaków oraz pozostałych narodów Europy” – napisał w liście do organizatorów i uczestników uroczystości w Ossowie Prezydent Andrzej Duda.
Oficjalne uroczystości państwowe zakończył uroczysty Apel Pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej WP z Wesołej. Zwieńczenie apelu stanowiła ceremonia złożenia wieńców przez oficjalne delegacje.
Szczególnie oczekiwanym punktem obchodów była oczywiście zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Wołominie inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tegoroczne widowisko plenerowe w reżyserii rotmistrza Andrzeja Michalika, obejrzało kilka tysięcy widzów.
W widowisku, podczas którego nie zabrakło wybuchów, wystrzałów, pożaru wsi oraz przejmującej sceny śmierci kapelana Ignacego Skorupki, wzięło udział blisko dwustu rekonstruktorów, zaś scenariusz wzbogacono o nowe elementy m.in. narrację obejmującą wydarzenia z frontu pod Radzyminem, sceny ze szpitala polowego w Ząbkach, sztabu WP w Markach, a nawet sekwencję walk kawaleryjskich spod Komarowa.
Po zakończeniu rekonstrukcji, którą w całości transmitowała TVP Info, uczestnicy obchodów przenieśli się do Samorządowej Instytucji Kultury, gdzie przygotowano piknik historyczny. Na odwiedzających czekało m.in. spotkanie z prof. Wiesławem Wysockim, autorem książki „Ossów 1920. Początek Cudu nad Wisłą”, a także stoiska grup rekonstrukcyjnych, projekcje filmu o Bitwie Warszawskiej oraz replika polskiego czołgu, biorącego udział w walkach pod Radzyminem.
Ostatnim punktem programu był Festyn Letni, zorganizowany pod Patronatem Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan. Wydarzenia na scenie rozpoczęły się bajką oraz animacjami dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Kultureska. Następnie swoje umiejętności pokazali uczestnicy sekcji MDK: karatecy, tancerze z Shock Dance oraz nowość w MDK – fitness dla mam z dziećmi. W części koncertowej zaprezentowali się Maciej „Maczo” Kuśmierz oraz zespół GROOVEBUSTERZ. (Obie formacje są mocno związane z Wołominem – Maczo oraz Edyta Przytulska „Cayra” – wokalistka Groovebusterz na co dzień mieszkają w Wołominie). Gwiazdą wieczoru wydarzenia był Zenon Martyniuk. Wokalista przyciągnął do Ossowa istne tłumy słuchaczy i nie zawiódł – wykonał swoje największe przeboje. Na zakończenie festynu odbył się spektakularny pokaz laserowy połączony z muzyką na żywo. Show na diamentowych skrzypcach dała Agnieszka Violin, która w mistrzowski sposób połączyła znane wszystkim muzyczne przeboje z ruchem oraz światłem.
Podczas festynu zbierane były pieniądze na diagnostykę oraz leczenie małej mieszkanki Ossowa – Wiktorii, podopiecznej Fundacji Rycerze i Księżniczki. (Dziewczynka walczy z ciężką chorobą nowotworową. Serdecznie dziękujemy ludziom za dobroć serca i wsparcie finansowe akcji, a firmie „Świat Rowerów” z Wołomina za podarowanie Wiktorii nowego rowerku).
W imieniu organizatorów serdeczne podziękowania kierujemy do osób oraz instytucji, które wsparły organizację Festynu. Dziękujemy: Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania Wołomin, Miejskiemu Zakładowi Dróg i Zieleni w Wołominie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołominie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie, Wojtkowi Plichcie, usługom cateringowym „u Barbórki”, firmie Primax, firmie Świat Rowerów, Restauracji „Przystanek W” oraz Alicji Komosie. Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem: Policji, Straży Miejskiej, firmie PERSONA oraz RobMed Robert Jędrzejewski. Dziękujemy!

/opr. R.L./

 

3 098 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
73. Rocznica Bitwy pod Jerzyskami i pierwsza w historii Inscenizacja Bitwy Pod Jerzyskami 1944 roku

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. pod pomnikiem Armii Krajowej w Jerzyskach odbyły się uroczystości związane z 73. Rocznicą bitwy,...

Zamknij