ggg ggg

WIELKA PARADA JEŹDZIECKA ULICAMI RADZYMINA, WOŁOMINA, KOBYŁKI I ZIELONKI Z OKAZJI 1050-LECIA CHRZTU POLSKI!!!

W minioną sobotę, 14 maja na radzymińskim placu T. Kościuszki ponad pięćdziesięciu jeźdźców w historycznym umundurowaniu jazdy polskiej od czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, poprzez rycerstwo i husarię aż po szwoleżerów oraz ułanów 1920 i 1939 roku, zainaugurowało wielką historyczną paradę ulicami powiatu wołomińskiego.

 

100

 

Widowiskowa Parada Jeździecka zorganizowana została przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, dla uczczenia 1050-lecia Chrztu Polski.
Wspaniałą historyczną inicjatywę wsparło finansowo starostwo powiatowe w Wołominie oraz burmistrzowie: Radzymina – Krzysztof Chaciński, Wołomina – Elżbieta Radwan, Kobyłki – Robert Roguski i Zielonki – Grzegorz Dudzik.
Parada jeździecka z udziałem ponad pięćdziesięciu jeźdźców w historycznym umundurowaniu jazdy polskiej od czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, poprzez rycerstwo, husarię, lisowczyków, gwardię narodową aż po szwoleżerów oraz ułanów 1920 i 1939 roku zainaugurowała swój przejazd w sobotnie przedpołudnie na placu Tadeusza Kościuszki w Radzyminie – najstarszym mieście powiatu wołomińskiego, gdzie podczas uroczystej zbiórki z udziałem burmistrza Krzysztofa Chacińskiego, jeźdźcy zostali poświęceni i pobłogosławieni na dalszą drogę. Następnie barwny orszak jazdy polskiej wyruszył ulicami Miasta Cudu nad Wisłą w kierunku Wołomina, odwiedzając po drodze Stary Kraszew.
W stolicy powiatu wołomińskiego jeźdźcy zatrzymali się na Placu 3-go Maja, gdzie powitani zostali przez burmistrz Elżbietę Radwan. Oklaskiwani przez mieszkańców za uświetnienie Dni Wołomina wyruszyli do kolejnego miasta, a więc do Kobyłki, gdzie przewidziany był okolicznościowy poczęstunek i nocleg. Następnego dnia Parada Jeździecka opuściła gościnną Kobyłkę, aby ulicami miasta dotrzeć do ostatniego punktu swojego przejazdu, a więc do Zielonki.
– Cieszymy się niezmiernie, że ta piękna inicjatywa Andrzeja Michalika spotkała się z poparciem władz powiatu, naszego miasta i sąsiednich gmin. Słowa uznania dla organizatora za przygotowanie i za możliwość zrobienia czegoś wspólnie dla uczczenia tej kluczowej dla naszej historii rocznicy, jaką jest przypadające właśnie 1050-lecie Chrztu Polski. Wreszcie, mieszkańcy powiatu mogli zobaczyć, jak wiele wspaniałych formacji jeździeckich funkcjonuje w naszym regionie, a my mieliśmy okazję spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi – podsumowuje Paweł Kozakiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ze swej strony dodajmy, że podczas parady ułani z Radzymina zaprezentowali się w barwach 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów z 1920 roku. Obok jeźdźców z Miasta Cudu nad Wisłą w paradzie wzięły udział również następujące stowarzyszenia i stajnie: Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im.1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki; Stowarzyszenie im. II Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych z Wołomina; Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Wyszkowa, Łochowa i Ostrołęki; Grupa Kaskaderów Konnych East Riders ze Słupna; Stajnia Bajka z Radzymina; Stajna Dragon z Radzymina oraz Stajnia Tarpan z Mławy.
Wszystkim w/w należą się wielkie brawa i słowa najwyższego uznania. Oby więcej podobnych przedsięwzięć w powiecie wołomińskim!
/R.S. Lewandowski
foto Jacek Góral/

 

Galeria Zdjęć

1 800 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybitni sportowcy, ceremonia rozbudzająca wyobraźnię, rozgrywki – wspaniałym przykładem dla młodzieży

XXI Inauguracja ceremonii olimpijskiej turnieju piłki koszykówki i piłki ręcznej „Igrzyska Nadwiślańskie 2012”, która odbyła się 6 maja w Wyszkowskim...

Zamknij