ggg ggg
ggg
ggg ggg

Wieczór jubileuszowy Mai Komorowskiej z okazji 80. urodzin Artystki w Pałacu w Chrzęsnem

W 2017 roku Maja Komorowska – wybitna, wielokrotnie nagradzana aktorka teatralna i filmowa, muza Zanussiego i Wajdy, pedagog, obchodzi swoje 80 urodziny. Z tej szczególnej okazji Mazowiecki Instytut Kultury, współpracujący z Artystką, organizuje w Pałacu w Chrzęsnem uroczysty wieczór jubileuszowy z Jej udziałem.
W 2017 roku mija też 57 lat od debiutu aktorki w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie oraz ponad 30 lat pracy pedagogicznej w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, z którą związana jest od 1983 roku. W czasie swojej kariery artystycznej Maja Komorowska współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi.
Grała w filmach polskich i zagranicznych, m.in: Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Dekalog I w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wesele, Panny z Wilka, Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Aktualnie gra w spektaklach: Mimo wszystko J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w Szczęśliwych dniach S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery, gościnnie w Teatrze Dramatycznym.
Wieczór poprowadzi Łukasz Borkowski- młody absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i zarazem wychowanek Mai Komorowskiej. Podczas spotkania zaplanowano pokaz wybranych fragmentów filmów z niezapomnianymi kreacjami aktorki oraz wernisaż fotografii pt. Maja Komorowska w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego.
Wieczór jubileuszowy będzie stanowił zarazem finał 2. edycji programu edukacyjno-kulturalnego Chrzęsne – literackie serce Mazowsza organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury wraz z Powiatem Wołomińskim.
Mazowiecki Instytut Kultury jest także wydawcą książki Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego Pytania, które się nie kończą, którą będzie można zakupić w dniu spotkania.

387 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwarcie wystawy pn. „Miasto i Gmina Tłuszcz przez stulecia”

29 listopada w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej odbyło się otwarcie wystawy pn. „Miasto i Gmina Tłuszcz przez stulecia. W trakcie...

Zamknij