ggg ggg

Więcej jest gwiazd czy ziaren piasku na Ziemi?

30 sierpnia  uczestnicy projektu pod nazwą „Program pomocy uczniom wybitnie zdolnym” starali się poznać odpowiedź na to trudne pytanie. W tym celu został dla nich zorganizowany wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

1

 

Uczestnicy wyjazdu rozpoczęli swoją przygodę od pokazu prowadzonego na żywo w planetarium „Niebo Kopernika”. Była to niezwykła podróż, podczas której dzieci i młodzież znalazły się na pokładzie statku kosmicznego. W trakcie podróży po przestrzeni kosmicznej dowiedzieli się ile widać gwiazd na nocnym niebie, z czego składa się droga mleczna, co to jest galaktyka i ile ich widać po naszej stronie półkuli ziemskiej, a ile po przeciwnej. Poznali charakterystyczne konstelacje gwiazd i ich nazwy oraz sposób w jaki żeglarze określają kierunki świata na morzu patrząc tylko w gwiazdy. Wrażenia były niezwykłe, dzięki sferycznemu ekranowi, otaczającemu widownię ze wszystkich stron, uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi astronauci. Po pokazie wszyscy obejrzeli film „POLARIS”. Była to historia o pingwinie i niedźwiedziu polarnym, którzy niczym prawdziwi naukowcy stawiali pytania, hipotezy i sprawdzali je, obserwując różne zjawiska. Pouczająca opowieść zapoznała widzów z pojęciem ruchu obrotowego Ziemi i z różnymi rodzajami ciał kosmicznych, wprowadzając przy tym dzieci i młodzież w świat fascynujących metod badań naukowych.
Po filmie wszyscy ruszyli do głównego budynku Centrum Nauki Kopernik gdzie zamieniając się w naukowców obserwowali i eksperymentowali z urządzeniami naukowymi znajdującymi się na wystawach. Dzięki temu mogli poznać i zrozumieć zasady z dziedziny chemii, fizyki, biologii i matematyki.
Wycieczka bardzo podobała się wszystkim uczestnikom, a zachwycone dzieci przez całą podróż powrotną opowiadały o najciekawszych ich zdaniem atrakcjach….z wyjątkiem tych, które zmęczone nadmiarem wrażeń zasnęły. 🙂
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wyjazd był źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, których dzieciom nie są w stanie dostarczyć nawet najbardziej interesujące i nowatorsko przeprowadzone zajęcia w szkole. Nie mniej jednak okazało się, że nawet w Centrum Nauki Kopernik nie wiedzą dokładnie, czy więcej jest gwiazd, czy ziarenek piasku. Aby poznać odpowiedź na to pytanie uczestnicy projektu muszą szukać dalej, może być to jednak trudne, bo jak twierdzi znany dziennikarz naukowy Wojciech Mikołuszko, „przeliczenie ziarenek piasku, z założeniem, że liczyłby je w ekspresowym tempie miliona ziarenek na sekundę, zajęłoby mu jakieś 5 biliardów lat!”.
Julia Zawadzka- koordynator projektu

2 306 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zatańczyli, zabębnili na pułtuskim rynku…

Doroczne święto Patrona miasta Pułtuska św. Mateusza trwało kilka dni. Bogaty program imprez i wydarzeń rozpisano na 15, 16, 17...

Zamknij