ggg ggg

Wicepremier Henryk Kowalczyk odwiedził Poświętne, aby razem z młodzieżą zasiać szkolną łąkę kwietną

We wtorek, 21 marca uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem, wzięli udział w akcji „Zasiej łąkę na Wiosnę”, której organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik.

Pierwszy Dzień Wiosny można świętować na różne sposoby. Palenie i topienie marzanny nie jest ekologiczne, ale tworzenie łąki kwietniej już tak.
W zasianiu szkolnej łąki kwietnej pomógł młodzieży z Poświętnego sam Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
– Łąki kwietne służą temu, aby chronić przyrodę, aby na tej łące mogły żywić się pszczoły i inne owady zapylające – powiedział Henryk Kowalczyk podczas siania łąki kwietnej z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem.
Wydarzenie było częścią akcji edukacyjnej pn. „Zasiej łąkę kwietną z MRiRW”, skierowanej do szkół i przedszkoli. Placówki, które zgłosiły się do udziału w akcji, mogły otrzymać mieszankę nasion do zasiania łąki kwietnej. (Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – zgłosiło się do niej ponad 400 szkół i przedszkoli. Zgodnie z regulaminem opakowania nasion trafiły do 150 z nich. Decydował termin zgłoszenia).
Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla pszczoły miodnej, trzmieli, motyli i wielu innych pożytecznych owadów. Może być stosowana jako wsiewka do traw. Można ją założyć wiosną (od marca do maja) oraz jesienią (od września do listopada). Łąka kwietna wpływa dodatnio na bilans wód gruntowych. System korzeniowy roślin składających się na łąkę kwietną wiąże wodę deszczową w glebie. Rośliny te mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Kolejną zaletą łąki kwietnej jest wsparcie bioróżnorodności. Może ją tworzyć nawet
60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik. Jest ona także schronieniem nawet dla
300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół.
Szef resortu rolnictwa zauważył, że takie rozwiązanie świetnie zastępuje trawnik i jest od niego łatwiejsze w utrzymaniu. – Takiej łąki nie trzeba kosić za często, co najwyżej raz lub dwa razy do roku – poinformował Wicepremier Kowalczyk wskazując, że łąki kwietnej nie trzeba nawozić. Jest ona także suszoodporna i praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania.
Co istotne, łąka kwietna może być również dla uczniów doskonałym miejscem do prowadzenia obserwacji przyrodniczych.
– Obserwujcie, ile tu będzie roślin, ile różnego rodzaju owadów. Niech to będzie dla Was takie miejsce nauki przyrody, abyście tu, pod oknami szkoły mogli obserwować, jak ta przyroda pięknie się rozwija – zwrócił się Wicepremier Henryk Kowalczyk do uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem.
– W dzisiejszych czasach coraz mniej jest naturalnych kwiatów. Wobec tego pszczoły nie mają się gdzie pożywić i taka łąka będzie do tego świetnym miejscem – zauważył Wicepremier podkreślając, że pszczoły to bardzo ważne owady w ekosystemie. – Dlatego na te łąki patrzymy m.in. pod kątem wsparcia dla hodowców pszczół. Pamiętajmy, że owady te są miernikiem dobrego stanu przyrody – dodał.
W trakcie spotkania z młodzieżą i przedstawicielami władz samorządowych szef resortu rolnictwa przypomniał o rządowych formach wsparcia pszczelarstwa. – Od 3 do 18 kwietnia 2023 r. będzie nabór wniosków w ARiMR na wsparcie dla hodowców pszczół: na inwestycje, na walkę z chorobami, na materiał genetyczny, na zakup nowych matek pszczelich, żeby hodowla pszczół się rozwijała. Jest także wsparcie krajowe na przezimowanie rodziny pszczelej, które powiększyliśmy od ubiegłego roku 2,5 razy – z 20 do 50 zł na rodzinę pszczelą. Wszystko po to, aby było jak najwięcej pszczół. Pszczoły nie tylko dają miód, ale przede wszystkim są niezbędne przy zapylaniu i tworzeniu plonów – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Spotkanie było znakomitą okazją do podziękowania Wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi za wizytę na terenie Powiatu Wołomińskiego. Szef resortu rolnictwa otrzymał z rąk Starosty Adama Lubiaka pamiątkowy album, wydany z okazji 200. rocznicy urodzin C.K. Norwida. Gospodarz „Ziemi Norwida i Cudu nad Wisłą” przekazał również słowa uznania dla Wójta Poświętnego i organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia.

/opr. KW; źródło: MRiRW; Powiat Wołomiński/

322 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przyjemnej podróży

Część podróżujących pociągami Koleje Mazowieckie - KM miała już okazję jechać najnowocześniejszym pojazdem ER160 FLIRT3. Dziś w Sekcji Napraw i...

Zamknij