ggg ggg ggg ggg

WELLER 2. KOŁAKÓW 1944.

Już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia zapraszamy na główne uroczystości, upamiętniające 72. rocznicę zrzutu Cichociemnych na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem (gmina Dąbrówka, powiat wołomiński). Dojazd do miejsca uroczystości będzie oznaczony od strony szosy: Radzymin – Guzowatka – Józefów.

abab

Specjalną atrakcją będzie pokaz skoków spadochronowych oraz ułożenie przez uczestników symbolu Cichociemnych – pikującego orła!
Obchody, których początek zaplanowano na godz. 18:00 odbędą się w lesie pod Kołakowem, a więc w miejscu, w którym przed 72 laty przeprowadzono udaną akcję lotniczą pod kryptonimem: WELLER 2. (Akcja WELLER 2, w ramach której zrzucono Cichociemnych na placówkę „Imbryk” pod Kołakowem, miała miejsce w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r.). Pierwsze uroczystości w gminie upamiętniające to wydarzenie odbyły się w listopadzie 2004 roku. Wziął w nich udział gen. Stefan Bałuk ps. „Starba” – jeden z tych, którzy w nocy 9 kwietnia 1944 roku zostali zrzuceni na spadochronie w lesie pod Kołakowem. Generał brał udział w uroczystościach także w kolejnych latach, dopóki pozwalało mu na to zdrowie.
– Obchody rocznicy zrzutu są dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, budującym tożsamość historyczną nie tylko naszej gminy, ale i całego Mazowsza – mówi Radosław Korzeniewski, wójt Gminy Dąbrówka.
Co roku w uroczystościach bardzo licznie uczestniczą mieszkańcy i goście spoza gminy Dąbrówka.
– Bardzo staramy się, aby uroczystości były interaktywne, angażujące wszystkich uczestników – mówi Anna Maniecka – dyrektor GCK w Dąbrówce. – Dlatego podczas obchodów, oprócz części oficjalnej, w której odbędzie się apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem, zaplanowaliśmy m.in. nocny bieg przełajowy „WELLER 2. KOŁAKÓW ‘44” – wezmą w nim udział dzieci, młodzież i dorośli – a także odtworzenie symbolu cichociemnych – spadającego do walki orła- ułożenie pikującego orła ze świetlnych elementów (pochodnie, ewentualnie znicze) zapalone przez uczestników. Na zakończenie proponujemy spotkanie przy ognisku i wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek.
Obchodom towarzyszyć będzie piknik wojskowy z grochówką, podczas którego będzie można spróbować swoich sił na strzelnicy, obejrzeć wystawę z uzbrojeniami z lat 1918-1945 oraz sprzętem biwakowym z lat 30-ych. Na terenie będą rozstawione wystawy poświęcone naszym lokalnym bohaterom – wśród których są Ci, którzy odbierali zrzut w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. – a także Cichociemnym. Organizatorami obchodów jest Wójt Gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce oraz Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy w Dąbrówce, współorganizatorami Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, GROM GROUP oraz Jarosław Dąbrowski z Kobyłki. Pokaz skoków na spadochronach wykonają członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy, w tym żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, kontynuującej tradycje legendarnych Cichociemnych.

mapkas1

 

Program obchodów 72. Rocznicy zrzutu Cichociemnych
pod Kołakowem:

9 KWIETNIA (SOBOTA):

18.00 – I Nocny Bieg przełajowy „Weller.2 Kołaków’44”
18.00 – Bieg w kat. Przedszkole
18.10 – Bieg w kat. Szkoła Podstawowa kl. 1-3 (ok. 600 m)
18.20 – Bieg w kat. Szkoła Podstawowa kl. 4 – 6 (ok. 1000 m)
18.40 – Bieg w kat. Gimnazjum (ok. 2000 m)

Ok. 19.00 – skok spadochronowy (uzależniony od warunków atmosferycznych);
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego

20.00 – I Nocny Bieg przełajowy „Weller.2 Kołaków’44” w kategorii „open” (ok. 5000 m)

21.00 – Żołnierzom Cichociemnym…
– odśpiewanie hymnu państwowego
– UŁOŻENIE SYMBOLU ŚWIETLNEGO PAMIĘCI CICHOCIEMNYM
– Apel Pamięci
– wystąpienia okolicznościowe

10 KWIETNIA (NIEDZIELA):

11.30 – Uroczysta Msza Święta w 72. rocznicę Zrzutu Cichociemnych w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie

3 221 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
73. Tour de Pologne wystartuje z RADZYMINA!!!

W miniony poniedziałek, 4 kwietnia w Warszawie, odbyła się oficjalna prezentacja tegorocznej trasy Tour de Pologne, podczas której potwierdzono, że...

Zamknij