ggg ggg ggg ggg

Wędrowali po Wyszkowie śladami 70. urodzin Biblioteki

Wyszkowska Biblioteka wraz z Urzędem Miejskim po raz ósmy zorganizowała grę miejską „Eskapada Wyszków”. Tegoroczna edycja odbyła się w sobotę, 20 lipca.

Motywem przewodnim Eskapady były 70. Urodziny Biblioteki, dlatego trasa gry wiodła przede wszystkim przez lokalizacje, w których mieściły się poprzednie siedziby miejskiej książnicy. Start i meta znajdowały się w obecnym gmachu przy ul. Sowińskiego 80, którego otwarcie miało miejsce 2 października 1998 roku.
Pierwszym punktem na trasie była wystawa plenerowa na Placu Miejskim, rokrocznie przygotowywana przez pracowników biblioteki pod przewodnictwem regionalisty Mirosława Powierzy. Kolejne punkty, do których musieli dotrzeć uczestnicy gry to: skrzyżowanie ul. Pułtuskiej i 11 Listopada, gdzie w nieistniejącym już budynku magistratu 16 stycznia 1949 roku otwarto bibliotekę, i kolejno ul. Świętojańska, ul. T. Kościuszki oraz siedziba Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego przy al. Róż.
Część pytań dotyczyła historii biblioteki – zawodnicy musieli odpowiedzieć, m.in. ile woluminów liczył pierwszy księgozbiór (425, obecnie to ponad 120 tys. łącznie z filiami), jaką powierzchnię miała pierwsza siedziba (72 m2), jak na imię miała pierwsza kierownik – pani Stasikiewicz (Bronisława), a także historii Wyszkowa – m.in. jak nazywała się ulica biegnąca w miejscu obecnego deptaku na Placu Miejskim (ul. Szkolna), jakie instytucje oprócz biblioteki mieściły się w budynku magistratu (Zarząd Miasta, Urząd Stanu Cywilnego, Bank Spółdzielczy), do czego nawiązuje nazwa ulicy Świętojańskiej (do kultu związanego ze św. Janem Nepomucenem), czy jaką nazwę na początku XIX wieku nosiła ulica Tadeusza Kościuszki (Gościniec Makowski).
Jednym z zadań było także rozszyfrowanie skrótu MGBPWW (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie), z kolei w innym należało wymienić 4 spośród kilku miejsc i obiektów w Wyszkowie noszących imię, bądź nawiązujących do patrona Biblioteki – Cypriana Kamila Norwida.
Nie zabrakło również zagadek logicznych, krzyżówki i zadań zręcznościowych, tradycyjnie dodatkowe punkty można było zdobyć za ułożenie wiersza zawierającego wskazane wyrazy (Eskapada, 70 lat Biblioteki, Wyszkowie, mapie – nie wolno było ich odmieniać). Wiersze zostały odczytane na mecie i jak zawsze, dzięki fantazji i kreatywności ich autorów, towarzyszyło temu wiele śmiechu.
Eskapadę Wyszków 2019 wygrała „Drużyna RR”, czyli rodzina Rogulskich w składzie: Mariusz, Iwona, Zofia, Gabriela i Antoni – najmłodszy uczestnik zabawy, rocznik 2018. Nagrody i gadżety ufundowane przez Gminę Wyszków, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i Bibliotekę Miejską wręczyli instruktor M-GBP Renata Powichrowska i regionalista Mirosław Powierza.
Choć do gry zgłosiły się tym razem tylko trzy drużyny – oprócz zwycięzców były to „Magnum II” i „Coco”, to wszyscy dobrze się bawili i zapowiadali start także w przyszłym roku.

/Ł, fot. M-GBP/

1 467 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wizyta młodzieży polonijnej z Białorusi w Powiecie Wyszkowskim

Przez ostatnie 2 tygodnie na terenie powiatu wyszkowskiego gościła 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi. Pobyt grupy...

Zamknij