ggg ggg ggg

Warto wspierać inicjatywy, służące popularyzacji dziejów Jadowa i okolic!

Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne ogłosiło zbiórkę funduszy na realizację szeregu ambitnych inicjatyw tj. rozwój Muzeum Regionu Jadów, czy przywrócenie pamięci o szkockich osadnikach z Jadowa i okolic. Pomóc może każdy z nas, dorzucając nawet niewielką kwotę do trwającej internetowej zrzutki.

Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, które powstało w 2020 r. z inicjatywy lokalnych pasjonatów historii i społeczników ma już na swoim koncie poważny sukces, jakim było otwarcie pod koniec zeszłego roku Muzeum Regionu Jadów (placówka mieści się na II piętrze gmachu Biblioteki Publicznej w Jadowie).
Warto podkreślić, że Stowarzyszenie wszystkie swoje działania realizuje społecznie, ma jednak do pokrycia koszty, związane z utrzymaniem i rozbudową muzeum oraz pracami dot. cmentarza szkockich osadników.
Zebrane środki zostaną w całości przeznaczone na realizację trzech ambitnych celów:
Pierwszy to Rozwój Muzeum Regionu Jadów. „Zależy nam na tym, aby Muzeum było ciekawym miejscem na mapie Mazowsza. Aktualnie przygotowaną i udostępnioną dla zwiedzających mamy jedynie część docelowej wystawy. W planach mamy budowę czterech scenografii, uzupełnienie wystawy o brakujące merytoryczne elementy, instalację oświetlenia oraz wzbogacenie jej o dodatkowe elementy multimedialne” – informują członkowie Stowarzyszenia.
Drugim celem jest organizacja wydarzeń edukacyjno-kulturalnych. „Po długim lockdownie zależy nam na jak najaktywniejszym lecie. Dlatego też w planach mamy organizację serii wydarzeń kulturalnych począwszy od majowej Nocy Muzeów, przez kino letnie, koncerty, lekcje historii i wykłady, na włączeniu w Festiwal Singera i organizacji Akcji Sprzątania Świata skończywszy”.
Trzeci cel to przywrócenie pamięci o szkockich osadnikach z Jadowa i okolic. „Po długich badaniach udało nam się odkryć tajemnicę szkockich osadników z naszych okolic. Wiemy kim byli, skąd przypłynęli i co robili tu oraz w innych częściach kraju. W związku z tym pracujemy nad przygotowaniem filmu dokumentalnego oraz krótkiej publikacji. Równolegle prowadzimy ustalenia z konserwatorem zabytków oraz Nadleśnictwem w celu przeprowadzenia prac porządkowych, dzięki którym zabytkowa ewangelicka nekropolia stanie się dostępna. Środki niezbędne będą na przeprowadzenie prac oraz odpowiednie oznakowanie cmentarza”.
Warto wesprzeć inicjatywy Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, wpłacając nawet niewielką kwotę – cegiełkę na rzecz rozwoju muzeum i zachowania zabytkowej nekropolii.
Zbiórka funduszy pod hasłem „Zadbajmy razem o rozwój naszej okolicy” prowadzona jest za pośrednictwem internetowej strony Zrzutka.pl
(https://zrzutka.pl/w86dd5).

/opr. R.L., źródło: Gmina Jadów/

1 011 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejne drogi powiatowe doczekają się remontu!

W ubiegłą środę, 14 kwietnia odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu Wołomińskiego, podczas którego zatwierdzono plan wykonania nowych nakładek asfaltowych na...

Zamknij