ggg ggg
ggg ggg

W Wołominie i poza jego granicami. – Uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej uczcili Stulecie Odzyskania Niepodległości na wiele sposobów…

Dla społeczności szkolnej I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej listopad, to miesiąc pamięci narodowej. W tym roku, to określenie nabrało szczególnie wzniosłego znaczenia, z uwagi na jubileusz 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie wołomińskiej „mundurówki” uczcili tę symboliczną datę poprzez aktywny udział w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym.

Setną rocznicę powrotu Polski na mapę Europy, licealiści z Wołomina uczcili sukcesami w Powiatowym Konkursie o Niepodległej „Wolność to diament do oszlifowania”, zorganizowanym przez Zespół Szkół w Tłuszczu.
W gronie laureatów znalazła się Weronika Cwynar – uczennica klasy drugiej I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, która w kategorii Plakat i Poezja zajęła I i II miejsce. Dyplom otrzymała również uczennica klasy III Klaudia Korzeń. Gratulując dodajmy, że nagrodzone prace zostały przygotowane pod kierunkiem Pani Profesor Beaty Mrozowskiej.

„Niepodległą mamy we krwi”
We wtorek, 6 listopada w I LO PUL w Wołominie im. 111 Eskadry Myśliwskiej odbyła się akcja krwiodawstwa, do której przystąpili pełnoletni Uczniowie i Wychowawcy oraz Absolwenci wołomińskiej „mundurówki”, na których zawsze można liczyć! Bezbolesną obsługę akcji zabezpieczyli profesjonalnie Medycy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Mundurowa pamięć
Dobrym momentem na uczczenie chwilą zadumy i modlitwy znanych i bezimiennych Bohaterów, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, był Dzień Wszystkich Świętych. Dlatego 1 listopada 2018r. uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie tradycyjnie pełnili wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza na wołomińskim cmentarzu komunalnym. Ponadto społeczność szkolna zaangażowała się w zbiórkę w ramach szczytnej akcji „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” , której inicjatorami są: Fundacja Kazimierza Wielkiego oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na renowację mogił poległych Bohaterów Narodowych.
93. rocznica Ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

W piątek, 2 listopada 2018r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 93. rocznicy Ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza z udziałem zaproszonych gości oraz pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Z ogromną satysfakcją podkreślamy, iż w uroczystości uczestniczyła również delegacja naszej szkoły: Poczet Sztandarowy I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie i pododdział honorowy. Uczniowie wołomińskiej „mundurówki” znaleźli się również wśród gości składających wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu całej społeczności I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Uczennica klasy II Aleksandra Borzyńska dokonała wpisu do Księgi Pamiątkowej „Życzenia dla Polski z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości”.

Z wizytą w Centrum Weterana i Dowództwie Garnizonu Warszawa
W piątek, 16 listopada w ramach „dnia mundurowego uczniowie klas I wraz z Wychowawcami, Dyrektorem Szkoły Agnieszką Kaczyńską ora ks. kpt. Grzegorzem Idzikiem, złożyli wizytę w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz w Dowództwie Garnizonu Warszawa.
(Wizyty w tych dwóch najważniejszych dla Polaków, a szczególnie Żołnierzy miejscach, są na stałe wpisane w program wołomińskiej „mundurówki”).
W Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa uczniowie zapoznali się z historią misji zagranicznych, zwiedzili Salę Tradycji i oddali hołd Poległym w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Wizytę zakończyła wspólna modlitwa przy Ścianie Pamięci, poprowadzona przez ks. kpt. Grzegorza Idzika.
Następnym punktem studyjnego wyjazdu było Dowództwo Garnizonu Warszawa. W Sali Tradycji DGW imienia gen. broni Henryka Minkiewicza, uczniowie wzięli udział w lekcji historii, poprowadzonej przez Kustosza p. Adama Stasińskiego i zapoznali się z cennymi eksponatami oraz materiałami nawiązującymi do historii Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Wyjątkowym zaszczytem było dla nas spotkanie z Dowódcą Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robertem Głąbem, który wręczył naszej szkole przepiękny obraz przedstawiający Pałac Saski, a także najnowszy album, poświęcony DGW. Z dumą przyjęliśmy od Pana Generała słowa uznania za udział uczniów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w obchodach 93. rocznicy Ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza.
Następnie Uczniowie i Wychowawcy oddali hołd przy Panteonie naszej Pamięci Narodowej – Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, składając na nim wiązankę kwiatów.
/A.K., rl/

361 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najzdolniejsi uczniowie szkół średnich z terenu powiatu wyszkowskiego otrzymali Stypendium Prezesa Rady Ministrów

29 listopada w Zespole Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady...

Zamknij