ggg ggg ggg ggg ggg

W Radzyminie powstanie oddział Muzeum Niepodległości upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 roku !!!

Podczas uroczystości w dniu 15 sierpnia, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, podpisali list intencyjny, dotyczący współpracy na rzecz stworzenia w Radzyminie filii Muzeum Niepodległości, upamiętniającej Bitwę Warszawską 1920 r. Muzeum powstanie w zabytkowym budynku, tzw. „Świetlicy Pielgrzyma”, usytuowanym naprzeciw bramy głównej Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 r.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego miało miejsce w czwartek, 15 sierpnia podczas centralnych uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W obecności zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy, zebranych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, podpisy pod listem intencyjnym złożyli: Burmistrz Radzymina oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Współpraca zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz pozyskania środków finansowych, które zostaną przeznaczone na utworzenie muzeum w zabytkowym, wybudowanym w latach 30-tych XX w., a obecnie mocno zruderowanym budynku „Świetlicy Pielgrzyma”. Sygnatariusze porozumienia przewidują kompleksową rewitalizację oraz modernizację budynku zgodnie z potrzebami placówki, a także z zaleceniami konserwatora zabytków.
Co najistotniejsze, nowo powstałe muzeum w Radzyminie ma stać się filią warszawskiego Muzeum Niepodległości, współfinansowaną nie tylko przez samorząd gminny, ale i wojewódzki.
Zadaniem przyszłego oddziału Muzeum Niepodległości będzie nie tylko informowanie o tym, co wydarzyło się w Radzyminie, ale przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie wszelkich pamiątek i informacji o wojnie polsko-bolszewickiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy.
– Rok temu ubolewałem, że w bitwie o pamięć o Bitwie Warszawskiej, my – Radzyminiacy zdani jesteśmy wyłącznie na siebie – mówi Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, dodając:
– Na szczęście tak nie jest. Podczas uroczystości 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. ogłosiłem powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie i wspólnie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego – Panem Adamem Struzikiem, przyjacielem i Honorowym Obywatelem Radzymina, podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny. Dziękuję Panie Marszałku za to, że po latach komunistycznych szykan i wykreśleniu z map powiatu radzymińskiego, Radzymin odzyskuje należne mu miejsce w historii”.
List intencyjny przedstawiciele samorządów podpisali niejako w ostatnim momencie, przed przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. To oznacza, że placówka zapewne nie zostanie otwarta na dzień 15 sierpnia 2020 roku, ale samorządowcy dołożą starań, aby była gotowa jeszcze przed końcem 2020 roku. (Przynajmniej tak deklarował w wywiadach prasowych burmistrz Krzysztof Chaciński).
– Jako samorząd Mazowsza pomożemy miastu w realizacji tej ważnej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby ta niezwykle ważna placówka powstała jak najszybciej – zapewnia marszałek Adam Struzik.
„Radzymin – miasto Cudu nad Wisłą – jest symbolicznym miejscem na mapie Mazowsza. To tutaj toczyły się jedne z najcięższych walk Bitwy Warszawskiej 1920 r. w obronie stolicy. Odbicie miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia stało się symbolem zwycięstwa i przyczynkiem do ustanowienia Święta Wojska Polskiego. Tu, na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, spoczywają prochy bohaterów tamtych dni. (…)
Wobec przypadającej w 2020 r. setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej samorządy Województwa Mazowieckiego i Gminy Radzymin składają deklarację o ścisłej współpracy i podpisują niniejszy list intencyjny, aby wspólnie stworzyć w Radzyminie obiekt muzealny na miarę samorządowych możliwości, a także, aby uczcić Bohaterów, którzy w 1920r. obronili Polskę i Europę przed falą bolszewizmu. (…)
Szczegółowe zasady i sposób realizacji poszczególnych wspólnych działań, ustalane będą w odrębnie zawieranych umowach. (…) – czytamy w treści listu intencyjnego.
Trzymamy kciuki za powodzenie tej historycznej i jakże istotnej dla Radzymina inicjatywy. O postępach w realizacji przedsięwzięcia będziemy informować na bieżąco.
/opr. R.L.,
foto: G. Jeleń/

1 980 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
75. rocznica Bitwy pod Jerzyskami oraz Święto Wojska Polskiego

W niedzielę, 18 sierpnia na leśnej polanie w Jerzyskach (gm. Łochów) odbyły się uroczystości związane z rocznicą bitwy, rozegranej w...

Zamknij