ggg

W hołdzie Powstańcom poległym pod Boruczą i Kątami Wielgi…

W minioną niedzielę, 29 marca, przy mogiłach Powstańców 1863 roku w Boruczy (gm. Strachówka), odbyły się uroczyste obchody upamiętniające bohaterów jednej z największych bitew Powstania Styczniowego, która rozegrała się w tych okolicach przed 152 laty.

dscf2508

W marcu 1863 roku, w okolicach wsi: Borucza i Kąty Wielgi stoczono jedną z najcięższych bitew Powstania Styczniowego w naszym regionie.
Do starcia doszło 20 marca 1863r., zaledwie dwa dni po przegranej bitwie pod Dziecinowem, po której oddziały Jankowskiego i Czarkowskiego rozdzieliły się, aby uzupełnić straty. (Partia mjra Józefa Jankowskiego udała się w rejon lasów radzymińskich, zaś Władysław Czarkowski ze swymi ludźmi zmierzał do lasów pomiędzy Stanisławowem i Jadowem). Wtedy też, nastąpił nieoczekiwany atak wojsk carskich z Kątów Czernickich. Oddział Czarkowskiego po uprzednim ostrzale z armat, znalazł się w okrążeniu i został zdziesiątkowany. Poległych bohaterów pochowano pośpiesznie na polu bitwy nieopodal Boruczy i Kątów Wielgi.
I chociaż od tego dramatycznego wydarzenia minęły właśnie 152 lata, to jednak pamięć o ofierze Powstańców walczących o niepodległość ojczyzny, wciąż pozostaje żywa wśród mieszkańców gminy Strachówka i społeczności powiatu wołomińskiego.
W ubiegłą niedzielę, 29 marca nad powstańczymi mogiłami w Boruczy odbyła się doroczna, wzruszająca uroczystość patriotyczna, zorganizowana pod patronatem wójta Strachówki Piotra Orzechowskiego i starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego.
Obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta, którą odprawiono w kościele parafialnym we Franciszkowie (gm. Tłuszcz). Następnie, uczestnicy nabożeństwa udali się do Boruczy.
W miejscu wiecznego spoczynku Powstańców odbył się apel poległych i ceremonia złożenia wieńców. Wydarzenia sprzed 152 lat przywołane zostały w okolicznościowych wystąpieniach, zaś dopełnieniem hołdu pamięci stał się wzruszający koncert pieśni patriotycznych.
/R.L./

Galeria zdjęć

2 302 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
BEZPIECZNE LEGIONOWO

W minioną środę, 25 marca sala widowiskowa Ratusza już na długo przed godz.19.00 wypełniła się mieszkańcami miasta, którzy chcieli wziąć...

Zamknij