ggg ggg

W hołdzie Policjantom, poległym w służbie obywatelom Powiatu Radzymińskiego

W ubiegłą środę, 24 lipca w ramach obchodów Święta Policji, wicestarosta wołomiński Robert Szydlik wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Wnukiem, odwiedzili Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie złożyli kwiaty na mogile policjantów Policji Państwowej, poległych na służbie w okresie II RP.

Wraz z wicestarostą wołomińskim Robertem Szydlikiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego Cezarym Wnukiem, hołd przedwojennym policjantom oddali również radni Rady Miejskiej w Radzyminie, wywodzący się z PiS-u: Ewa Wnuk, Tadeusz Jędrasik i Przemysław Śledź. Powiatowo-gminna delegacja samorządowców uczciła pamięć poległych „śmiercią chwalebną Policjanta w obronie współobywateli w powiecie radzymińskim” złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i modlitwą.
Wcześniej, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk uprzątnął z chwastów policyjny grobowiec, w którym spoczywają: ś.p. st. post. P.P. Józef Kostrzewa (zginął na służbie 15 I 1920 r.) oraz ś.p. post. P.P. Antoni Dębiński (zginął na służbie 24 III 1933 r.). Policyjna mogiła – pomnik na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, ufundowana została w latach 30-tych XX w. przez (jak głosi inskrypcja) miejscowe władze państwowe i samorządowe, Rodzinę Policyjną Powiatu Radzymińskiego, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów oraz społeczeństwo.
Nie ma co ukrywać, że dziś policyjna mogiła wydaje się być zupełnie zapomnianą zarówno przez parafię-administratora cmentarza, jak też Policję czy władze miasta. Odwiedzana czasem przez młodzież radzymińskiej „Stalowej Jedynki” i uczestników dorocznych zlotów MotoCud Radzymin z wolna popada w ruinę, przedstawiając sobą dość przygnębiający widok.
Dlatego cieszy fakt, że w roku jubileuszu 100-lecia Policji Państwowej odwiedziła ją delegacja władz powiatu wołomińskiego (najprawdopodobniej po raz pierwszy, ale miejmy nadzieję, że nie ostatni). Może dzięki temu mogiła doczeka się odrestaurowania? Może przypomną sobie o niej administratorzy, włodarze miasta, policjanci KP Radzymin lub KPP Wołomin? Pozostaje wierzyć, że samorządowcy biorący udział w ubiegłotygodniowej delegacji podejmą na najbliższych sesjach kwestię remontu i ewentualnej stałej opieki nad grobem funkcjonariuszy, którzy oddali własne życie w obronie współobywateli.
Ś.P. st. post. Józef Kostrzewa i post. Antoni Dębiński zasługują na naszą wdzięczność i szacunek.
Cześć Ich pamięci!

/R. S. Lewandowski,
foto: Jacek Góral/

402 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rusza projektowanie nowych ścieżek rowerowych w Kobyłce!

Trzy umowy na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej ścieżek rowerowych, zostały podpisane w lipcu, w Urzędzie Miasta Kobyłka. Jest to kolejny etap...

Zamknij