ggg ggg

W hołdzie cichym bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego

W sobotę, 26 września na radzymińskim Cmentarzu Poległych, odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak co roku, mieszkańcy Radzymina spotkali się, aby oddać hołd najsilniejszej armii podziemnej okupowanej Europy i sile zbrojnej naszego narodu, walczącego o wolność i niepodległość.
Żołnierze Armii Krajowej wypełnili swoją przysięgę, walczyli bohatersko, poświęcili swoje życie. Kolejne pokolenia powinny spłacać dług wdzięczności Bohaterom tamtych dni.
Dlatego z inicjatywy Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Radzyminie, Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Radzymina każdego roku organizowana jest ta piękna uroczystość, aby wrócić pamięcią do tamtych dni, odmówić modlitwę, złożyć kwiaty, zapalić znicze.
Uroczystość poprowadził, jak zwykle profesjonalnie i godnie p. Jerzy Berta.
Krótką prelekcję o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego wygłosił Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina p. Jan Wnuk, a p. Hanna Grzegorek odczytała wzruszającą, własnego autorstwa, Litanię „W hołdzie Cichym Bohaterom AK”.
Ksiądz Proboszcz Stanisław Popis razem z licznie zgromadzonymi uczestnikami modlił się za poległych i ostatnich żyjących.
Słowa podziękowania za pielęgnowanie naszej pięknej historii skierował do organizatorów i uczestników Starosta Wołomiński p. Adam Lubiak w liście odczytanym przez Członka Zarządu Powiatu Wołomińskiego p. Pawła Dąbrowskiego oraz I Zastępca Burmistrza p. Krzysztof Dobrzyniecki.
Kunsztu całej uroczystości dodała Radzymińska Orkiestra Dęta i krótki występ artystyczny w wykonaniu dzieci przygotowanych przez p. Iwonę Jaworską.
Przy okazji takich uroczystości rodzi się pytanie, czy nasze dzieci mają ideę, za którą będą skłonne zaryzykować życie? Czy będą czuły porywy serca? Czy wiedzą, co to jest miłość Ojczyzny? To zadanie dla nas dorosłych, aby wiedziały.
W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia „Za Zasługi dla ŚZŻAK”. Otrzymali je: p. Bernadetta Stwora, p. Anna Regulska i p. Rafał Lewandowski. W szeregi członków ŚZŻAK przyjęto: p. Elżbietę Bielec, p. Elżbietę Jóźwik, p. Stanisława Michalskiego i p. Ewalda Bielca, którym wręczono legitymacje członkowskie.
Dziękujemy przedstawicielom powiatu wołomińskiego, władzom Radzymina, dyrektorom szkół i wszystkim uczestnikom, a w szczególności Pocztom Sztandarowym za to , że razem z organizatorami dają przykład tej pięknej pamięci.
Dziękujemy Burmistrzowi Radzymina Panu Krzysztofowi Chacińskiemu za honorowy patronat. Dziękujemy Pani Dominice Krzyżanowskiej – Kidale, kierownikowi Referatu Promocji i Informacji za pomoc w zorganizowaniu obchodów rocznicowych.
/Elżbieta Bielec – Towarzystwo Przyjaciół Radzymina; foto: G. Jeleń/

361 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hubertus Jeździecki 2020 w Brańszczyku

3 października 2020 r. w Brańszczyku odbyła się impreza jeździecka z niezwykle ciekawym programem. Przeprowadzono zawody kawaleryjskie o szablę Rotmistrza...

Zamknij