ggg ggg ggg ggg

W 34. rocznicę śmierci ks. Sylwestra Zycha

We wtorek, 11 lipca minęła 34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Jak co roku, pamięć kapłana, który był ostatnią ofiarą w sutannie władzy komunistycznej w Polsce, uczcili krewni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także młodzież i mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego.

W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Sylwestra Zycha, władze samorządowe oraz mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego uczcili pamięć nieustraszonego kapłana i wielkiego patrioty, który za bezkompromisową wierność Bogu i Ojczyźnie zapłacił najwyższą cenę.
Z inicjatywy działaczy NSZZ „Solidarność” Koło Wołomin, we wtorek, 11 lipca punktualnie o godz. 18:00 w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce, odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w intencji ks. Sylwestra Zycha, której przewodniczył ks. proboszcz Jacek Dębski. Homilię wygłosił ks. prof. Andrzej Rusinowski – kolega seminaryjny zamordowanego kapłana.
We wspólnej modlitwie za spokój duszy Ś.P. ks. Sylwestra Zycha udział wzięły jego siostry – pani Danuta Regalska oraz pani Elżbieta Krasieńko, a także licznie przybyli mieszkańcy i goście. Wśród nich znaleźli się m.in.:
Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska, doradca Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina – Ryszard Madziar, Wicestarosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Borczyński, Przewodniczący Rady Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa, Radni Powiatu Wołomińskiego: Robert Roguski i Kazimierz Rakowski, Radni PiS z Wołomina, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Wołomin Józef Radzio wraz z Pocztem Sztandarowym Związku w składzie: Tadeusz Janiak, Andrzej Jusiński, Krzysztof Boguski, Prezes SBS „Salwa” Andrzej Domański wraz z Członkiem Zarządu Bractwa Piotrem Szulcem, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Powiatu Wołomińskiego Hanna Skrzypczak, Przedstawiciele Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność delegacji młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej pod opieką Prezesa Klubu Władysława Kolatorskiego wraz ze sztandarem Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”. (Cieszy fakt, że uczniowie radzymińskich szkół, poświęcają czas wakacyjnego odpoczynku na pogłębianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski i jej cichych bohaterów).
Po zakończeniu Eucharystii nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny w Kobyłce, gdzie odbyła się druga części uroczystości. W jej trakcie głos zabrały osoby, dla których Ś.P. ks. Sylwester Zych był nie tylko duchownym, ale też bliskim człowiekiem.
Wizytę na cmentarzu zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie rodzinnym Zychów, w którym pochowano ciało kapłana.
Wiązankę w imieniu Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka złożyli: Wicestarosta Piotr Borczyński wraz z Radnymi Powiatu: Kazimierzem Rakowskim i Robertem Roguskim. Z kolei, w imieniu Wiceministra Rozwoju i Technologii Piotra Uścińskiego kwiaty złożyli Radni Rady Miejskiej w Wołominie: Agnieszka Koza oraz Zbigniew Paziewski.
„Ksiądz Sylwester Zych oddał życie w obronie wolności i chrześcijańskich wartości. Dziś, żyjąc w wolnej Polsce, wciąż pamiętajmy o heroicznej postawie księdza Sylwestra Zycha. Wolność nie jest dana raz na zawsze, tę wartość trzeba nieustannie pielęgnować. Nie zapominajmy o naszej tożsamości narodowej, o naszej tradycji i fundamencie naszej cywilizacji jakim jest chrześcijaństwo. Od wieków zaborcy, totalitarne siły chciały wyplenić to, co polskie. Bezskutecznie. Dzięki woli walki takich ludzi jak ksiądz Sylwester Zych, wciąż jesteśmy w Polsce, wciąż jesteśmy Polakami!” – podkreślił Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński w okolicznościowym liście, przekazanym na ręce Rodziny duchownego.
– Niechaj niezłomna postawa i wartości, którym ks. Sylwester Zych pozostał wierny do końca, będą dla nas przykładem i drogowskazem na każdy nowy dzień – zaapelował Wicestarosta Piotr Borczyński dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ś.P. ksiądz Sylwester Zych (1950-1989) był nieustraszonym kapłanem i gorącym patriotą, wspaniałym duszpasterzem, zaskarbiającym w sposób szczególny serca dzieci i młodzieży. Był uczestnikiem ruchu oporu i głosicielem wolności w okresie PRL-u. Za bezkompromisową wierność Bogu i Ojczyźnie zapłacił najwyższą cenę. Najpierw były represje, potem bezlitosny więzienny rygor i walka o możliwość odprawiania Mszy Św., później codzienność anonimowych listów i telefonów z obelgami i groźbami śmierci, a w końcu skrytobójczy mord, którego sprawcy nigdy nie zostali ujawnieni i ukarani, a komunistyczna propaganda usiłowała przedstawić zamordowanego księdza w jak najgorszym świetle.
– Ta zbrodnia, dokonana po wyborach 1989 roku wciąż woła o wyjaśnienie i sprawiedliwość – powiedziała Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska składając wyrazy najwyższego uznania do Rodziny zamordowanego, która nieugięcie zabiega o pamięć i sprawiedliwość.
Tym większe zadanie spoczywa na nas, żyjących w wolnej Polsce, aby prawdę o męczeństwie Księdza Sylwestra, który był ostatnią ofiarą w sutannie władzy komunistycznej w naszym kraju, przekazać kolejnym pokoleniom.
Cześć Jego Pamięci!

/opr. KW; foto: Uczestnicy, Powiat Wołomiński/

524 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Budowa oświetlenia ulicznego w miejscowości Brańszczyk

Rozpoczęła się realizacja kolejnej inwestycji na terenie naszej gminy. Firma ELES-BUD Ewa Konopka-Strusińska z Kobyłki zrealizuje przedmiot zamówienia za kwotę...

Zamknij