ggg ggg

VI Bieg Rotmistrza Witolda Pileckiego

W ubiegłą sobotę, 30 września odbył się VI Bieg Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach, w którym udział wzięła kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży z Gminy Radzymin, w tym licząca 20 uczniów reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.

W rozegranym w Markach już po raz szósty Biegu Pamięci, poświęconym jednemu z największych Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego wzięła udział prawie 70-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu sąsiedniej Gminy Radzymin.
Wśród nich znalazło się ponad 30 uczniów zrzeszonych w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. AK Ziemi Radzymińskiej. Największą liczbę reprezentantów miały następujące placówki: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej
w Słupnie oraz Branżowa Szkoła I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie.
Głównym celem imprezy sportowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej, Miasto Marki i Powiat Wołomiński było: uczczenie Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, popularyzacja biegania jako zdrowego sposobu na życie wśród mieszkańców Powiatu Wołomińskiego, promocja Miasta Marki, promocja Powiatu Wołomińskiego oraz budzenie postaw, więzi patriotycznych wśród mieszkańców naszego kraju. Biegacze tradycyjnie mieli do pokonania dystans: przedszkolaki 70 m, uczniowie I – IV (od 7 do 10 roku życia) –
280 metrów, uczniowie klas V – VIII (od 11 do 14 roku życia) – 1050 metrów, zaś uczniowie szkół średnich
(15 – 17 lat) – 3450 metrów. Dorośli mieli do pokonania dystans 6900 metrów. Trasa biegu wiodła ścieżkami leśnymi wokół zbiornika wodnego „Meksyk”.
Pochmurna, deszczowa pogoda nie przeszkadzała uczestnikom w sportowej rywalizacji. Uśmiechnięte twarze zawodników i połyskujące na ich piersiach medale świadczą, że nie był to stracony czas. Biegnąc po zdrowie oddaliśmy hołd jednemu z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej.
Mogliśmy również zobaczyć nowoczesny sprzęt oraz wyposażenie polskiej armii (w tym słynny czołg Abrams i Bojowy Wóz Piechoty „Borsuk”) oraz uczestniczyć w wielu atrakcjach, przygotowanych przez organizatorów. Nasi uczniowie odpowiadając na pytania przygotowane przez pracowników Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wygrali cenne nagrody w postaci gier planszowych. (Gratulujemy doskonałej wiedzy z zakresu zasad bezpieczeństwa w różnych obszarach naszego życia). Mogliśmy również zwiedzić partyzancki biwak, dotknąć zabytkowych pistoletów z okresu II wojny światowej i ogrzać dłonie przy ognisku. Jedną niespodzianek był również koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Tolka Jabłońskiego.
Z radością pragniemy poinformować, że uczeń klasy III b Aleksander Salwocki w pięknym stylu wywalczył
II miejsce w kategorii od 7 do 10 lat. Alicja Salwocka z kl. VI f i Bartosz Ruczkowski z kl. VI f w swojej kategorii wiekowej wybiegali doskonałe V miejsca.
Warto w tym miejscu podkreślić, że także inni uczniowie z Gminy Radzymin wypadli znakomicie zdobywając czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych: poza wspomnianym Aleksandrem Salwockim ze „Stalowej Jedynki”, I miejsce w kategorii 15-17 lat zdobył Piotr Sępkowski, a III miejsce w kategorii 15-17 dziewcząt Julia Stawińska.
Pamiątkowe medale i puchary biegaczom wręczali m.in: Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego MON, Adam Lubiak – Starosta Powiatu Wołomińskiego i Jacek Orych – Burmistrz Marek.
Serdecznie dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły, Gminy Radzymin i Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Gorące słowa podziękowań kierujemy również do rodziców. Dziękujemy za wasze zaangażowanie i pomoc i za to, że zawsze możemy na was liczyć. Bieg odbył się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Cześć i Chwała Bohaterom oraz serdeczne podziękowania organizatorom za perfekcyjne przeprowadzenie VI Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, który miał nie tylko charakter sportowy, patriotyczno – wychowawczy, ale co warte podkreślenia rodzinny. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!
/Koło Historyczne „Wiarus”;
foto: G. Jeleń/

375 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Liceum już oficjalnie na swoim

Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym (gm. Nieporęt) – szkoły założonej i prowadzonej przez Powiat Legionowski,...

Zamknij