ggg ggg
ggg ggg

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Skłodach-Piotrowicach

W dniu 16 czerwca br. w Skłodach – Piotrowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich zamordowanych za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej.

Odsłonięcie tablicy jest częścią projektu Zawołani po imieniu organizowanego z inicjatywy Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdaleny Gawin przez Instytut Pileckiego w Warszawie. W uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej rodzinę Skłodowskich włączyło się również Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Urząd Gminy w Zarębach Kościelnych.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30 Mszą Świętą w Kościele Św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza w Zarębach Kościelnych. Na zaproszenie Pani prof. Magdaleny Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana dr Wojciecha Kozłowskiego Dyrektora Instytutu Pileckiego, Pana Zbigniewa Chrupka Starosty Ostrowskiego, Pani Urszuli Wołosiewicz Wójt Gminy Zaręby Kościelne przybyli licznie zaproszeni goście.
Projekt Zawołani po imieniu wynika z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak ich historie nie są znane ogółowi społeczeństwa. Instytut Pileckiego stworzył spójny i czytelny sposób wizualnej identyfikacji miejsc pamięci. Materialnym symbolem upamiętnienia jest tablica z inskrypcją w języku polskim i angielskim, umieszczona na kamieniu wraz z kodem QR odsyłającym do artykułu naukowego. Stanowi ona zachętę do poznania historii lokalnej, a także jest trwałym elementem w krajobrazie, przypominającym o minionych wydarzeniach.
Kwiaty pod pomnikiem złożyły władze Powiatu Ostrowskiego na czele ze Starostą Ostrowskim Zbigniewem Chrupkiem.

1 144 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENEK POLSKICH WYKONAWCÓW LAT 60. i 70. XX w. „W sześciu strunach zaklęta muzyka”

W piątek, 7 czerwca 2019 r. odbył się w Pułtusku III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENEK POLSKICH WYKONAWCÓW LAT 60. i 70....

Zamknij