ggg ggg ggg ggg

Uroczyste odłonięcie muralu oraz spotkanie autorskie
z B. Kuciem – Stacja Łochów

W dniu 06.06.2024 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, który był zwieńczeniem realizacji zadania pt. „Powstanie Styczniowe na terenie Łochowa”. Wydarzenie zostało zorganizowanie przez Dyrektora Artura Lisa oraz Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, i zostało połączone z prezentacją książki historyka Bogdana Kucia pt. „Powstanie styczniowe na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego”.

Po uroczystym przywitaniu gości przez Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Dyrektor Artur Lis wprowadził wszystkich obecnych w krótki rys historyczny dotyczący Powstania Styczniowego i jego związków z naszymi terenami. O genezie powstania muralu opowiedział jego twórca Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych.
Po uroczystym przecięciu wstęgi pod muralem wszyscy zebrani udali się do sali konferencyjnej na Dworcu Kolejowym, który w styczniu uzyskał imię Ignacego Mystkowskiego, by wysłuchać opowieści Bogdana Kucia o Powstaniu Styczniowym. Dodatkowo można było podziwiać zbiory eksponatów historycznych z kolekcji Bogdana Kucia, Baterii Czarnoprochowej z Terespola.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w odsłonięciu muralu. A w szczególności Burmistrzowi Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu, wice-Burmistrz Małgorzacie Łotarskiej, Komendantowi Straży Ochrony Kolei w Tłuszczu Piotrowi Frąckiewiczowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Sławomirowi Ryszawie, Dyrektorowi CUW Jackowi Niewiadomskiemu, Wójtowi Strachówki Piotrowi Orzechowskiemu, obecnym Dyrektorom szkół oraz wszystkim widzom i słuchaczom oraz Artylerii Ciężkiej Czarnoprochowej Rzeczypospolitej pod dowództwem Płk Alfreda Robaka. Szczególne podziękowania chcemy przekazać na ręce panów- Emila Puchty oraz Dariusza Guźlińskiego za bezinteresowną pomoc przy powstawaniu muralu oraz dla 6 Drużyny Harcerskiej „Czarne Psy” za nieustającą pomoc i obecność przy wydarzeniach organizowanych przez MiGOK w Łochowie. Dziękujemy!
Mural to symbol pamięci, który codziennie będzie przypominał mieszkańcom o naszej historii.
Wydarzenie zostało dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

/Info MiGOk Łochów/

130 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nadanie sztandaru Samorządowej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie

7 czerwca w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie (gm. Liw) miała miejsce uroczystość nadania sztandaru. W wydarzeniu...

Zamknij