ggg ggg ggg ggg

Uroczyste obchody 84. rocznicy pobytu „Hubala” w Krubkach-Górkach

W ubiegłą sobotę, 30 września w Krubkach-Górkach (gm. Poświętne), odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pobytu w tej miejscowości mjra Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” oraz jego podkomendnych.

Jak co roku, organizatorami obchodów byli: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik oraz prof. dr hab. Witold Modzelewski z Małżonką.
Wydarzenia rocznicowe tradycyjnie odbyły się na terenie historycznego parku (należącego do hotelu „Pałac Alexandrinum”), gdzie w 1939 r. przebywał legendarny „Hubal” i jego żołnierze.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: Dyrektor Biura Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, a zarazem Radna Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Szef Gabinetu Politycznego MSWiA Michał Prószyński oraz samorządowcy.
Obchody zainaugurowała polowa Msza Święta, następnie odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.
W trakcie uroczystości Starosta Wołomiński Adam Lubiak odczytał List Okolicznościowy od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka:
„Dla nas, Jego potomnych, mjr Henryk Dobrzański „Hubal” jest nie tylko ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej (…). Jest symbolem wierności Ojczyźnie i żołnierskiej przysiędze, przykładem hartu ducha i woli walki, uosobieniem przekonania, że wolności i niepodległości należy bronić do końca i za wszelką cenę” – przypomniał w liście szef MON dziękując „władzom Gminy Poświętne i wszystkim uczestnikom corocznych obchodów, organizowanych u stóp pomnika poświęconego mjr Henrykowi Dobrzańskiemu i Jego Oddziałowi Wydzielonemu Kawalerii Wojsk Polskich, za godną pamięć i pielęgnowanie tego jakże ważnego dziś przesłania, że zawsze należy stawiać opór złu i do końca walczyć o zwycięstwo”.
Obchody zakończył koncert orkiestry wojskowej.
W imieniu organizatorów Starosta Adam Lubiak złożył serdeczne podziękowania za uczestnictwo wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom oraz asyście wojskowej z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Warszawy-Wesołej i Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Garnizonu Warszawa, pocztom sztandarowym szkół, jednostek OSP i związków kombatanckich.
/opr. KW/

195 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mistrzostwa Polski Dzieci i Juniorów Młodszych STREFA TAŃCA CUP 2023 Marki

Zamknij