ggg
ggg ggg

Uroczysta inauguracja budowy hospicjum dla dzieci w Wołominie z udziałem Pierwszej Damy RP

W Wołominie powstanie pierwsze na Mazowszu stacjonarne hospicjum dla dzieci. W ubiegłą środę, 29 września odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego wraz z poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę placówki. Gościem honorowym wydarzenia była Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

W minioną środę, 29 września w obecności Małżonki Prezydenta RP odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego i wmurowanie Kamienia Węgielnego pod budowę nowego kompleksu medycznego, w którym znajdować się będzie m.in.: hospicjum dla dzieci, dorosłych oraz perinatalne, a także poradnie: Rehabilitacyjna, Perinatalna, Pediatryczna i Leczenia Bólu.
Inicjatorami inwestycji są Księża Orioniści, którzy od 1995 r. służą w Wołominie nieuleczalnie chorym pacjentom. Od ponad 26 lat Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie, prowadzone przez Zgromadzenie Księży Orionistów, niesie pomoc potrzebującym, osobom dotkniętym nieuleczalnymi chorobami (zwłaszcza chorobami nowotworowymi) oraz wspiera ich bliskich i osierocone rodziny. Każdego roku pod opiekę hospicjum trafia ponad pół tysiąca ciężko chorych osób.
Dostrzegając potrzebę wsparcia rozbudowy placówki, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego Adamem Pietrzakiem złożyli na ręce dyrektora hospicjum w Wołominie ks. Dariusza Czupryńskiego promesę, opiewającą na kwotę 1 mln złotych.
(Zadeklarowane wsparcie finansowe właśnie w tej wysokości na rzecz rozbudowy placówki, zostanie przekazane przez Powiat Wołomiński w 2022 roku).
Podczas ubiegłotygodniowej uroczystości pomoc finansową dla budowy hospicjum dla dzieci w Wołominie zaofiarowały nie tylko władze samorządowe naszego powiatu. Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. dr Maciej Iżycki przekazał czek na ponad 400 tys. zł. Ponadto, dokonano podpisania umowy na zapewnienie finansowania I etapu budowy placówki, której sygnatariuszami byli: ks. dyrektor Dariusz Czupryński oraz Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.


Obok Pierwszej Damy RP wydarzenie zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości i przedstawicieli instytucji publicznych. Wśród nich znaleźli się m.in.: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wiceminister Zdrowia Piotr Bromber, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Zakonnego Księży Orionistów ks. dr Krzysztof Miś FDP, wspomniani już wcześniej Wiceprezes Zarządu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski i dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki, a także przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z Wicestarostą Piotrem Borczyńskim, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak wraz z Wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem, Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski oraz Radni Powiatowi: Kazimierz Rakowski, Robert Roguski i Igor Sulich. Obecni byli również Wiceburmistrzowie Wołomina: Łukasz Marek i Dariusz Szymanowski.
Aktu poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.
– Znając zaangażowanie i poświęcenie Księży Orionistów, a do tej pory mieliśmy okazję już nie raz współpracować, jestem przekonana, że będzie to wspaniale dzieło i mocno trzymam za nie kciuki – powiedziała Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda podczas ceremonii podpisania Aktu Erekcyjnego i wmurowania Kamienia Węgielnego.
Pani Prezydentowa spotkała się także z pracownikami oraz wolontariuszami wołomińskiego hospicjum, z którymi rozmawiała o rozwoju idei hospicyjnej w Polsce, trudnej sytuacji w pandemii, wolontariacie i wsparciu nie tylko pacjentów, ale także ich najbliższych.
– Z wielkim szacunkiem odnoszę się do służby, pracy osób, które posługują w hospicjach. Dziękuję nie tylko za Państwa profesjonalizm i wysokie kwalifikacje, to jest oczywiście ważne i potrzebne, ale przede wszystkim jestem pełna uznania dla Państwa empatii i wrażliwości – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego dzieła, które udało się tutaj stworzyć – udało się zaoferować gościnę osobom najbardziej potrzebującym – przewlekłe i nieuleczalnie chorym. Ale troskliwą opieką otaczani są nie tylko pacjenci, ale ich rodziny. To ogromnie ważne, bo każda choroba wpływa na człowieka, ale również i na jego rodzinę. Dziękuję za wielkie serce i zrozumienie indywidualnych potrzeb pacjentów. Dziękuję za to, że udało się tu stworzyć bezpieczną przystań, gdzie pacjenci bez względu na wyznanie, system wartości mogą liczyć na ciepło, akceptację, zrozumienie. Odchodząc na tę drugą – osobiście wierzę, że lepszą stronę życia, wiedzą, że nie są sami – powiedziała Małżonka Prezydenta RP, podczas wizyty w Wołominie.
Warto na zakończenie przypomnieć, że w dzieło pomocy nieuleczalnie chorym bliźnim może włączyć się każdy z nas.
Wszystkie osoby dobrego serca, które chciałyby pomóc w budowie Hospicjum mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto: Pekao S.A. o/Wołomin Nr konta: 60 1240 6335 1111 0011 0546 8605 z dopiskiem: Darowizna na ochronę i promocję zdrowia – budowa Hospicjum dla Dzieci w Wołominie.

/opr. KW; foto: Powiat Wołomiński/

197 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczysta Gala Konkursowa w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej z udziałem uczniów z Radzymina

We wtorek, 28 września w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w Warszawie, odbyła się...

Zamknij