ggg ggg ggg ggg ggg ggg

„Unia Europejska – Wspólnota Państw – Rodzina Narodów”… (03.06.2014)

Takie hasło towarzyszyło tegorocznej, wspaniałej paradzie zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka, która w ubiegłopiątkowe przedpołudnie 30 maja przeszła ulicami Miasta Cudu nad Wisłą.

Wieloletnią tradycją szkoły jest radosne i paradne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Dziecka z wielką historią w tle.
W tym roku uczniowie i nauczyciele radzymińskiej „Stalowej Jedynki” postanowili na wesoło uczcić 10-lecie przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej, przypomnieć mieszkańcom Radzymina 25. rocznicę pierwszych (prawie) wolnych wyborów do Parlamentu ( wybory do Senatu RP były wyborami demokratycznymi, zaś do Sejmu rządząca wówczas PZPR miała zapewnione 65% miejsc) oraz 15-lecie wstąpienia Polski do struktur Paktu Północno-Atlantyckiego (NATO) .

Obraz 001

Kolorowy, kilkusetosobowy pochód uczniów wraz z nauczycielami i dyrektorem Elżbietą Jeleń zaprezentował licznie zgromadzonym mieszkańcom miasta, barwy i flagi wszystkich 28. krajów Wspólnoty Europejskiej. Kulminacyjnym momentem parady okazał się jak zawsze krótki program artystyczny, z mistrzowskim kunsztem zaprezentowany przez dzieci na placu Tadeusza Kościuszki. Niezwykłemu widowisku z zainteresowaniem przyglądali się rodzice i mieszkańcy miasta, z burmistrzem Zbigniewem Piotrowskim i wiceburmistrzem Andrzejem Siarną na czele, a także relacjonująca je ekipa TVP Warszawa.
Akademię zainaugurowało chóralne odśpiewanie europejskiego hymnu „Oda do radości”. Pochylone flagi wszystkich unijnych państw, dumnie powiewające na wietrze, uśmiechnięte, radosne twarze zebranych na historycznym placu, gdzie 18 sierpnia 1920 roku generał Józef Haller wręczał ordery VM żołnierzom, obrońcom Ojczyzny i Europy, najdobitniej oddawały ducha hasła parady „UE -Wspólnota Państw -Rodzina Narodów”, bo tylko w zjednoczonej Europie możemy czuć się wolni, suwerenni i bezpieczni.
Szczególnie wymownym akcentem okazał się polonez, staropolski taniec wykonany przez uczniów klas szóstych w rytm… „Dumki na dwa serca”. (Był to swoisty ukłon w stronę Ukrainy, naszego wschodniego sąsiada, którego mamy nadzieję już niedługo powitać w strukturach Unii Europejskiej). Odśpiewana na zakończenie piosenka „Kocham Cię Polsko”, była wyrazem dumy młodego pokolenia radzyminiaków z faktu bycia Polakami. – Chcemy tę radość wnieść do wspólnego europejskiego dziedzictwa, którego największym skarbem jest różnorodność – podkreśliła dyrektor szkoły p. Elżbieta Jeleń.
Dziękując młodzieży, burmistrz Zbigniew Piotrowski podkreślił rolę, jaką odgrywa „Stalowa Jedynka” w pielęgnowaniu tradycji i rozsławianiu Radzymina nie tylko na Mazowszu, ale w Polsce i poza jej granicami. W dowód uznania, każdy uczeń szkoły otrzymał pamiątkowego „Radzymira” – dukata wybitego dla upamiętnienia wizyty w naszym mieście świętego Jana Pawła II – papieża Polaka. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku ufundowanego przez jednego z radzymińskich cukierników, którego marzeniem jest, aby jego wnuczek pobierał naukę właśnie w tej szkole. (W imieniu uczniów przekazujemy podziękowania, bowiem ciastka były pyszne).
Po powrocie w szkolne mury uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach lekkoatletycznych, zdobywając punkty w klasyfikacji „Europejskiej Olimpiady”. Odbył się długo już oczekiwany Bieg Patrona, można było skosztować smakołyków różnych państw oraz uczestniczyć w niezwykłej szkolnej grze, polegającej na rozwiązaniu przygotowanego przez Koło Historyczne „Wiarus” szyfrogramu. (Odpowiedzi na zaskakujące nieraz pytania ukryte były na rozmieszczonych w różnych miejscach szkoły plakatach, poświęconych państwom należącym do UE). Szukając odpowiedzi, starając się nie przekroczyć czasu gry, uczniowie poznawali historię i ciekawostki dotyczące państw tworzących unijne struktury. Był to wspaniale spędzony Dzień Dziecka w szkole, który dostarczył uczniom wielu ciekawych informacji o naszych europejskich sąsiadach bliższych i dalszych. Po raz kolejny sprawdziła się również stosowana w szkole zasada, że można bawiąc się i mile spędzając czas również dużo się nauczyć. Już teraz zastanawiamy się, jaki będzie temat przyszłorocznej parady. I choć owiane jest to ścisłą tajemnicą, to jedno jest pewne – jak każdego roku będziemy wszyscy bawić się doskonale!
/opr. Koło Historyczne „Wiarus”;
R. S. Lewandowski/

Obraz 005 Obraz 008 Obraz 010 Obraz 012 Obraz 014 Obraz 015 Obraz 016 Obraz 019 Obraz 021 Obraz 026 Obraz 028 Obraz 029 Obraz 031

2 207 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Złoty jubileusz Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (03.06.2014)

W piątek 30 maja Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi obchodził uroczystości związane z 50-leciem istnienia szkoły. Świętowanie rozpoczęło się...

Zamknij