ggg

Umowa na dofinansowanie budowy parkingów P+R w Radzyminie i Słupnie podpisana!

W ubiegły poniedziałek, 23 stycznia w Warszawie, w obecności burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego i wicemarszałka województwa mazowieckiego Wiesława Raboszuka nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie budowy parkingów „Parkuj i Jedź” na terenie gminy Radzymin.

 

001

 

Gmina Radzymin otrzymała dofinansowanie w kwocie: 812 396,03 zł na realizację projektu pn. „Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej poprzez wybudowanie trzech parkingów P+R na terenie Gminy Radzymin”. (Całkowita wartość projektu wynosi: 1 023 692,28 zł).
Podczas ubiegłoponiedziałkowego spotkania, umowę na dofinansowanie podpisali: wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członek zarządu Rafał Rajkowski oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
W ramach projektu zostaną wybudowane trzy parkingi wraz z niezbędną infrastrukturą. Dwa z nich powstaną w Radzyminie (przy Al. Jana Pawła II i ul. Wyszyńskiego), a jeden w Słupnie (przy ul. Żeromskiego). W sumie, mieszkańcy obu miejscowości otrzymają do dyspozycji 98 miejsc parkingowych, w tym 6 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Tym samym, w systemie P+R powstanie węzeł przesiadkowy dla samochodów, rowerów i komunikacji zbiorowej. Inwestycja pomoże zatem ograniczyć ruch samochodowy na rzecz komunikacji zbiorowej i ruchu rowerowego, a także zmniejszyć zanieczyszczenia.
– Większość mieszkańców naszej gminy codziennie dojeżdża do Warszawy samochodami. Staramy się rozwijać komunikację miejską i stwarzać w centrum Radzymina przestrzeń do tego, aby można było w wygodny sposób przesiąść się z samochodu właśnie do komunikacji. W tym celu tworzymy trzy parkingi przesiadkowe. W sumie powstanie około stu miejsc dla samochodów i drugie tyle dla rowerów. Mam nadzieję, że fakt, iż zepniemy te parkingi ścieżkami rowerowymi ułatwi do nich dojazd również jednośladami. Wszystkie wspomniane miejsca, w których stworzymy parkingi P+R są obecnie „dzikimi parkingami”, które kierowcy wybierają w sposób naturalny, żeby zostawić samochód, bo są one zlokalizowane najbliżej przystanków. Także na tym etapie po prostu cywilizujemy tę przestrzeń, oświetlamy ją i utwardzamy – mówi burmistrz Krzysztof Chaciński zapewniając, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z parkingów już na początku 2018 r.
Warto na zakończenie nadmienić, że Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu.

/opr. R.L. na podst. mat.
Biura Prasowego UM WM/

 

 

1 234 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Węgrowscy policjanci zatrzymali podejrzanych o kradzieże i włamania

Węgrowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzieże i włamania. Usłyszeli już prokuratorskie zarzuty a sąd wobec nich zastosował areszt...

Zamknij