ggg ggg ggg ggg

Ultramaraton Powstańca 1944 już po raz dziewiąty

W niedzielny ranek 30 lipca, o godz. 6.30 spod hali sportowej w Wieliszewie, wyruszyło kilkuset biegaczy, aby uczcić pamięć Powstańców Warszawskich poprzez udział w 9. Ultramaratonie Powstańca 1944, w ramach którego należało przemierzyć solo lub w sztafecie 63 kilometry.

Zanim uczestnicy przekroczyli linię startu, jak co roku odśpiewali Hymn Polski, żołnierze dokonali podniesienia flagi państwowej na maszt, a następnie minutą ciszy uczczono pamięć Powstańców.
Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki opowiedział o sylwetkach bohaterów, znajdujących się w tym roku na symbolicznych medalach – majorze Konstantym Radziwille i Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. O 6.30 przy dźwiękach piosenki „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Sorry Boys, biegacze ruszyli z flagami w starcie honorowym.
Jak co roku, społeczność wieliszewska wspierała uczestników, kibicując, organizując punkty z wodą i jedzeniem. Sołectwa z terenu gminy wraz z sołtysami z Łajsk, Krubina, Kałuszyna, Poddębia, Topoliny, Skrzeszewa, Wieliszewa, Olszewnicy Starej, Janówka Pierwszego, Góry, Sikor i Komornicy jak co roku zorganizowali punkty regeneracyjne. Chłodzili wodą z węży ogrodowych, wpierali domowymi izotonikami i wszelkimi słodkościami, a nawet usuwali wodę z polnych dróg, by biegaczom lepiej się biegło. Cała trasa obstawiona była strażakami OSP z terenu gminy – to oni oznakowali trasę, pilnowali jej, dzięki nim biegacze nie mogli się zgubić.
Wymagająca, płaska trasa wiodąca w dużej mierze leśnymi duktami, łąkami, wałami, wbieg na wieżę kościoła na pewno zapiszą się w pamięci biegaczy, którzy zmęczeni, ale i szczęśliwi dobiegali do mety.
Najszybciej dotarł do niej Damian Falandysz z Pruszkowa, któremu medal wręczyła mama. Wśród kobiet zwyciężyła ultramaratonka, mieszkanka Wieliszewa i ambasadorka biegu Patrycja Bereznowska. Kolejne miejsca na podium wśród mężczyzn zajęli: Sławomir Rusak z Radomia i Bartłomiej Pająk. Wśród pań, tuż za Patrycją uplasowały się: Paulina Rękawek i Katarzyna Kawalec.
W biegu sztafetowym najszybciej dystans 63 kilometrów pokonała ekipa AMIGOS w składzie: Przemek Trojan, Mateusz Oczkowski, Robert Szkółka i Juan Antonio Perez. Druga lokatę zdobyła drużyna Rozbiegamy Nowy Dwór/Timbud Team, a na trzeciej pozycji ulokowała się Łochowska Grupa Biegowa.
Najszybciej dystans 63 km wśród sztafet mundurowych pokonali strażacy KP PSP Legionowo.
Natomiast najszybszą sztafetą wśród sztafet samorządowych okazała się sztafeta Wieliszew w Samorządzie, którą reprezentowali: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki (w związku z obowiązkami zawodowymi, pierwszy raz od 7 lat nie mógł pobiec całości), Skarbnik gminy Magdalena Sobczak, Sołtys Kałuszyna Leszek Kleiman oraz Urszula Szewczuk, Mateusz Sikorski i Artur Sienkiewicz.
Organizatorem Ultramaratonu jest Gmina Wieliszew, a współorganizatorem Powiat Legionowski.
Partnerami biegu byli miedzy innymi: żołnierze z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej, którzy pomogli wczuć się w klimat, zaznaczając zdobycie kolejnych punktów historycznych oraz
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, wolontariuszom, koordynatorom, partnerom, kibicom, którzy dołożyli swoją cegiełkę i włożyli swoje serce w tak cudowne wydarzenie.
Do następnego roku!

/Urząd Gminy Wieliszew,
foto: Darek Ślusarski – UG Wieliszew/

498 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Bocian biały – symbol Mazowsza” oraz „Konie, dumne konie” w obiektywie radzymińskiej młodzieży…

Wakacje sprzyjają prowadzeniu obserwacji przyrodniczych. To również doskonały moment na podsumowanie tegorocznych szkolnych konkursów fotograficznych, przeprowadzonych w Szkole Podstawowej nr...

Zamknij