ggg ggg

Udane połączenie, czyli jak śpiewająco połączyć wystawę lokalnych twórców z jubileuszem „Wyszkowiaków” (26.11.2013)

Wiele pochwał należy się organizatorom za wyjątkowo udane połączenie kultywowania tradycji i przedstawienie dorobku wielu społeczności z naszego regionu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej i Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej 17 listopada zaprosiła mieszkańców Wyszkowa na imprezę „Piękno tradycji 2013”. Stowarzyszenie, LGD „Równiny Wołomińskiej” oraz nasz rodzimy WOK „Hutnik” od lat inicjują wielu godnych podziwu i uznania działań, które pozwalają na ochronę naszej kultury, wspomagają lokalnych twórców. Pozwalają zaistnieć twórczości, którą mało kto by docenił, gdyby nie zaangażowanie lokalnych pasjonatów i artystów. Obecną imprezę, odbywającą się w przestronnym, niedawno zmodernizowanym Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” patronatem honorowym objęli wyszkowscy włodarze: starosta Bogdan Pągowski oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski.

dscf4745

Pierwszą część spotkania stanowiła wystawa twórców. Na stoiskach usytuowanych w holu ośrodka mieliśmy okazję obejrzeć wiele pięknych, wykonanych metodami tradycyjnymi przedmiotów i prac. Były to m.in.: gwizdki – część bogatych zbiorów przywiezione z Muzeum Gwizdka z Gwizdał, obrusy i fartuszki, hafty oraz „fafernuchy” (ciasteczka) – produkty pań z Kuźni Kurpiowskiej z Pniewa, rzeźby w drewnie i z konarów nadbużańskich drzew Mieczysława Joniuka, przepyszne racuchy i ciasta (szczególnie szarlotka) Koła Potraw Regionalnych z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, stoisko pełne przewybornych miodów Koła Pszczelarzy z okolic Wyszkowa prezentowane przez Kazimierza Skocznia. Na tym nie koniec. Roman Kuzelyak – garncarz i artysta z Ukrainy, który swoje losy związał z Muzeum Gwizdka i Łochowem, pokazywał chętnym proces tworzenia dzbanków i mis na kole garncarskim. Na stoisku obok prezentował prace uczestników warsztatów plastycznych inspirowane polskim wzornictwem ludowym Puszczy Białej i Zielonej. Z kolei Henryk Słowikowski, twórca i prowadzący Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Kamieńczyku z wielką pasją opisywał sprzęty i rzeczy wyrabiane przez mieszkańców naszych terenów na przestrzeni wieków, a obecnie zgromadzone w tej podwyszkowskiej miejscowości. Pracownię regionalną Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną reprezentowali: Mirosław Powierza (regionalista) oraz Konrad Wróbel, pod którego okiem powstawały tradycyjne, kurpiowskie wycinanki. Mateusz Borek ze Stowarzyszenia „KRES”, jako przedstawiciel Fundacji „Fundusz Współpracy” z Warszawy i Ostrołęki, zachęcał do wspólnych działań na rzecz ochrony tradycji naszego regionu. Po wstępie dokonanym przez Adama Mickiewicza prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, każdy z lokalnych wystawców dokonywał prezentacji swojego dorobku lub tego, z czym przybył do Wyszkowa.

W drugiej części swój 20-letni dorobek przedstawił Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”, a następnie nawiązując do niedawnych obchodów Święta Niepodległości został zaprezentowany program, z który zespół wystąpił wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.
Koncert poprowadzili kierownik zespołu Wanda Pych oraz Adam Mickiewicz. Witając zebranych zarazem witali wszystkich tych, którym leży na sercu dziedzictwo kultury i kultywowanie naszej tradycji. W takie działania wpisuje się długoletnia ponad 20-letnia praca i dorobek osób, dzięki którym do dziś istnieje i rozwija się zespół.
Koncert przygotowany z okazji imprezy w dniu 17 listopada był odmienny w treści i w sposobie wyrażania zawartych w nim patriotycznych refleksji. W zupełnie nowy sposób rozpoczęto występ. Przejmujące odegranie na skrzypcach Ave Maryja i krótka modlitwa ze świecami wprowadziła wszystkich w atmosferę powagi i skupienia. Członkowie zespołu, który jest obecnie 26 osób zasiedli za rozstawionymi na scenie stołami… I rozpoczęła się poetycka opowieść o dobrych ludziach, niezapomnianych czasach, pełnych grozy i cierpienia. W wierszu, piosence, w słowie mówiono o ludziach wcielających w swoim życiu wartości patriotyczne. Gdzie godność, braterstwo, służbę wprowadzano codziennie w czyn. A oni potrafili nie tylko pięknie żyć, ale i pięknie umierać. Usłyszeliśmy piosenki i wiersze powstańcze, żołnierskie z czasów obu wojen światowych, legionowe i partyzanckie, z solo na trąbce i zakończone odśpiewaniem na stojąco podniosłych słów Roty: „..Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, Polski my naród, polski ród, Królewski szczep piastowy! Nie damy, by nas gnębił wróg! Tak nam dopomórz Bóg!”.
To wyjątkowe przedstawienie zostało przygotowane i odegrane wraz z utalentowaną młodzieżą Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu to: Klaudia Jaszewska – kl.2LOL, Olga Karasiewicz – kl. 1LOE, Jakub Karłowicz – kl. 1LOS, Patrycja Łachacka – kl. 2LOL, Maryla Modzelan – kl. 1LOS, Marlena Morka – kl. 2LEA, Błażej Mróz – kl. 1LOI. Gorące podziękowania i oklaski za scenariusz i opiekę otrzymały nauczycielki: Lidia Błachnio, Elwira Sawicz-Bakuła oraz Grażyna Witkowska.
Ciąg dalszy ze str. 4
Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” pochwalił się swoim ostatnim sukcesem w Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów pn. „Węgrowskie Barwy Jesieni”, który odbył się w Węgrowie 20 października 2013 r. W kategorii prezentacje sceniczne zespołów śpiewaczych i tanecznych zdobyli III miejsce i korzystając z okazji jubileuszu zaprezentował wiązankę pieśni i piosenek nagrodzonych podczas Przeglądu. Wykonawcy zebrali gromkie brawa, a z sali dało się słyszeć wołanie o bis.
Nastąpił także bardzo miły moment złożenia gratulacji Wandzie Pych obecnie kierującej Zespołem Śpiewaczym „Wyszkowianie”. Bukiet kwiatów od zespołu „Oberek” wręczyli Ewa Chmielewska i Stanisław Kadłubowski.
/Janina Czerwińska/

Uczennica Patrycja Dawidzka odczytała podsumowanie na temat powstania grupy i jego osiągnięć. Prezentację przytaczamy w całości:

Zespół „Wyszkowiacy”

– wczoraj i dziś

– z szacunkiem dla tradycji

„Początki zespołu śpiewaczego „Wyszkowiacy” sięgają 1992 roku, gdy z inicjatywy pana Ireneusza Składanowskiego powołano do istnienia zespół „Retro”, z którego z czasem, po pozyskaniu nowych członków i reorganizacji, wyłoniła się grupa o nazwie „Wyszkowiacy”. W roku 2012 zespół świętował 20-lecie swojej działalności, wystawiając inscenizację „wesela kurpiowskiego”, stanowiącego próbę odtworzenia dawnych obrzędów z okolic Puszczy Białej. Nawiązano w ten sposób do wcześniejszych przedstawień tego typu, w tym z 2007 roku.

Na temat pracy zespołu ukazało się dziesiątki artykułów w prasie lokalnej i o zasięgu krajowym, jak również występował na antenie telewizyjnej, gdzie m.in. prezentowano fragmenty obrzędów weselnych w wykonaniu „Wyszkowiaków”. Zespół wystąpił w niezliczonej liczbie koncertów, przeglądów itp. zdobywając liczne nagrody miedzy innymi: Grand Prix na przeglądach w Węgrowie w 2008 r. oraz w 2006 r. w Warszawie w Domu Kultury „Zacisze”, zajął II miejsce w 2011 r. w Węgrowie na przeglądzie „Barwy jesieni”. Nagrody i dyplomy można by wymieniać w nieskończoność. Ponadto zespół występował m.in. w Sokołowie Podlaskim, Broku, Tłuszczu, Goworowie i Ostrołęce.
Do 2007 r. kierownikiem zespołu była Jadwiga Karpińska, a od tego momentu liderem grup jest pani Wanda Pych. Instruktorami muzycznymi byli: Halina Gerloch, Jacek Kuropatwa, Stanisław Kadłubowski i Henryk Ziółkowski, a obecnie – Czesław Kwiatkowski. Obecnie zespół tworzy 26 osób rozmiłowanych w śpiewie, które spotykają się na cotygodniowych próbach, odbywanych – dzięki życzliwości dyrekcji – w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie. „Wyszkowiacy” nierzadko spotykają się w ramach okolicznościowych spotkań, np. wigilijnych, na których tradycyjnie goszczą znamienite postaci reprezentujące różne środowiska, władze i instytucje. Głównym atutem zespołu jest zgranie, bezgraniczne oddanie sprawie zachowania pieśni ludowych z naszego regionu. Zespół w repertuarze posiada również pieśni patriotyczne i religijne. Otrzymał wyróżnienie w czasie przeglądu pieśni legionowych, organizowanego z okazji Świąt Niepodległości w ostatnich latach.
Od wielu lat zespół współpracuje z młodzieżą szkolną, początkowo z Zespołu Szkół Nr 1, a obecnie szczególnie z Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Członkowie zespołu wykazują aktywność w ramach różnych inicjatyw kulturalnych i społecznych na terenie ziemi wyszkowskiej. „Wyszkowiacy” byli m.in. współorganizatorami pikników integracyjnych, organizowanych pod patronatem burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.
Na początku 2013 roku zespół „Wyszkowiacy” otrzymał nagrodę „Za czyn”, przyznaną za szczególne zasługi przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego. Grupa działa pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Jego istnienie jest możliwe głównie dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
„Wyszkowiacy” kultywują tradycje minionych czasów, starają się współtworzyć teraźniejszość, ale też z nadzieją patrzą w przyszłość.”

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia uroczystości pt. „Piękno tradycji 2013”:

Współorganizatorom: Wyszkowskiemu Ośrodkowi Kultury „Hutnik” z dyrektorem Mariuszem Kowalskim oraz Lokalnej Grupie Działania Równiny Wołomińskiej z prezesem Rafałem Rozparą.
Patronom honorowym: Staroście Wyszkowskiemu Bogdanowi Pągowskiemu oraz Burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu.
Zespołowi „Wyszkowiacy” oraz współtwórcom ich występu: uczniom Zespołu Szkół Nr 3 wraz z paniami: Lidia Błachnio, Elwirą Sawicz-Bakułą, Grażyną Witkowską i p. dyrektor Elżbietą Michalik
Wystawcom:
– Kuźni Kurpiowskiej z Pniewa (Halina Witkowska)
– Muzeum Gwizdka z Gwizdał (Roman Kuzelyak)
– Muzeum z Kamieńczyka (Henryk Słowikowski)
– Koła miodziarzy (Kazimierz Skoczeń)
– Prywatnej galerii rzeźb (Mieczysław Joniuk)
– Kołu regionalnych potraw (Jolanta Karasiewicz CKU Wyszków)
– Pracowni Regionalnej Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie (Mirosław Powierza)
– Fundacji „Fundusz Współpracy”

Osobom i instytucjom, które wsparły realizowane przedsięwzięcie:
– Urzędowi Miasta Wyszkowa
– Nadleśnictwu Wyszków
– Bankowi Spółdzielczemu z Wyszkowa
– Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji
– Hucie Szkła (Ardagh Glass) Wyszków
– Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie
– Wyszkowskim mediom za obecność i promocję projektu
– Zarządowi Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa,
– Puszczy Białej i Kamienieckiej

 Galeria zdjęć

Galeria zdjęć – wystawa

1 824 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wołomin – obchody 11 Listopada (19.11.2013)

Uroczystości Święta Niepodległości w Wołominie zainaugurowała uroczysta msza św.w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której zebrani mieszkańcy wysłuchali poruszającego,...

Zamknij