ggg ggg ggg ggg ggg

Uczniowie z I LO PUL w Wołominie z wizytą w gościnnej Estonii

W drugim tygodniu września społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im.111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, wzięła udział w ośmiodniowej wycieczce do Estonii. Odbyła się ona w ramach projektu „Wspólna klasa – najlepiej po polsku”, który stanowi ważną część programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Rodzina polonijna”.

Projekt pn. „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami na terenie Polski”, ma na celu nawiązywanie i wzmacnianie relacji pomiędzy uczniami i nauczycielami z Polski oraz młodzieżą i nauczycielami ze środowisk polonijnych.
Głównym organizatorem wycieczki, współfinansowanej ze środków MEN, była Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Piętnaścioro uczniów naszego liceum pod opieką p. Anny Kacperskiej wyruszyło w niedzielę, 8 września w trwającą siedemnaście godzin podróż autokarową do stolicy Estonii. Trasa przebiegała przez Litwę i Łotwę, z przesiadką w Rydze.
W poniedziałek szczęśliwych i zmęczonych uczestników wymiany powitał gościnny Tallinn. Miasto mimo trudnej historii związanej z radziecką okupacją, zachwyca wielkością, urodą oraz historią. (Jego początki sięgają X w., kiedy pełniło funkcję silnego ośrodka gospodarczego Europy. W ostatnim dziesięcioleciu, leżąca na brzegu Zatoki Tallińskiej stolica Estonii zajmuje czołowe miejsce w rankingu najbardziej inteligentnych, czyli rozwiniętych pod względem technologicznym, miast świata).
Mimo, że aura podczas wizyty nie rozpieszczała, to goście z Wołomina chętnie zapuszczali się w ciekawe uliczki tej metropolii, takie jak: Long Boot i Short Boot. – Zwiedzaliśmy świątynie i muzea, poznając bogatą historię miasta i jego legendy. Zachwyciliśmy się gotycką Katedrą św. Olafa, pełniącą obecnie funkcję kościoła Estońskiej Unii Zborów Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów. Odwiedziliśmy XVII-wieczną świątynię luterańską Karola XI, Cerkiew Aleksieja Newskiego oraz Pałacyk Prezydencki Cara Piotra I z 1710r. – relacjonują uczestnicy wycieczki. Szczególną uwagę podróżników zwróciła jednak wciąż działająca apteka miejska, która powstała… w czasach naszej bitwy pod Grunwaldem i od XV w. jest własnością tej samej rodziny! – Ponadto, zwróciliśmy uwagę na wyróżniający się na tle starych murów miejskich nowy pomnik, upamiętniający bardzo smutne dla tego miejsca wydarzenie –zatonięcie w 1994 r. promu „Estonia”. (W wyniku tej katastrofy morskiej życie straciło 852 pasażerów, w tym kilku Polaków). Jak na nadbałtyckie miasto przystało Tallin ma też swoje bardzo nowoczesne i interaktywne Muzeum Morskie, w którym uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy okręt podwodny.
W programie wycieczki znalazły się również bardzo pouczające spotkania z ambasadorem i konsulem polskim w Estonii oraz Polonią mieszkającą w Tallinnie. Wspólna kolacja i Msza Święta były dla młodzieży naszej szkoły wielkim przeżyciem i zaszczytem. Mimo bariery językowej, (estoński należy do grupy języków bałtycko – fińskich), uczestnicy wymiany czuli się w Tallinnie jak w domu. Świetna organizacja wycieczki i bogaty program pozwolił im poznać historię, kulturę, a nawet oryginalną kuchnię tego państwa. (Znalazł się tu nawet czas dla naszych „morsów”, którzy przez chwilę zażywali kąpieli w chłodnych wodach Bałtyku).
Wszyscy uczestnicy wycieczki do Estonii wrócili z niej zadowoleni oraz bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.
/I LO PUL, rl/

1 866 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
RADZYMIN. NIE BĘDZIE ZMIANY LOKALIZACJI POMNIKA TADEUSZA KOŚCIUSZKI

Na początku września przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Radzymin oraz większości organizacji społecznych, wystosowali List...

Zamknij