ggg ggg
ggg ggg

Uczniowie z Gminy Radzymin „Śladami Niepodległej”

We wtorek, 27 listopada 2018 r. ponad trzystuosobowa grupa uczniów, nauczycieli, rodziców i sympatyków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, udała się na wspólny wyjazd pt. „Śladami Niepodległej”.

Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, wycieczka miała służyć integracji dzieci i młodzieży ze wszystkich dwunastu szkół w Gminie Radzymin, a jednocześnie miała wymiar patriotyczny i edukacyjny, służąc kultywowaniu tradycji narodowej oraz poznawaniu dziejów naszego regionu.
Było to swoiste podsumowanie działań MKH im. AK ZR związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Należy podkreślić, że ogromną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazały nam władze samorządowe trzech gmin na czele z burmistrzami: Radzymina – Krzysztofem Chacińskim, Ostrowi Mazowieckiej – Jerzym Bauerem i Łochowa – Robertem Gołaszewskim. Ponadto wspierali nas: prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, wiceprezes Okręgu Warszawa-Wschód Wiesław Studziński i prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk.
Punktualnie o godz. 8:00 sześć autokarów wyruszyło z Radzymina w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i wspólnie z przewodnikami (w tym miejscu wielkie podziękowania dla p. Karoliny Konrad-Ogonowskiej z Muzeum Dom Rodziny Pileckich za pomoc w organizacji i koordynacji naszego pobytu w Ostrowi), udaliśmy się do słynnych, zabytkowych „Jatek” i pod odsłonięty trzy lata temu Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Natomiast druga grupa oglądała w tym czasie w sali kinowej prezentację, poświęconą historii i zabytkom Ostrowi Mazowieckiej.
Poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz cywilnych mieszkańców Ziemi Ostrowskiej, oddaliśmy hołd naszym Przodkom, którzy oddali życie za Wolną Ojczyznę.
Następnie, wszyscy udali się na Cmentarz Parafialny w Ostrowi, gdzie miała miejsce uroczystość patriotyczna z udziałem proboszcza Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP ks. Jana Okuła, księży z Radzymina: Krzysztofa Ziółkowskiego i Daniela Filipowicza oraz burmistrzów: Jerzego Bauera i Krzysztofa Chacińskiego.
Już wcześniej harcerze z Ostrowi Mazowieckiej, Radzymina i uczniowie z I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, zaciągnęli Warty Honorowe przy Mauzoleum i grobach Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Obecni byli również przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP – Oddział Ostrów Mazowiecka.
Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” – z udziałem Pocztów Sztandarowych: Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” oraz wspólnej modlitwie, głos zabrali burmistrzowie naszych miast. W swoich wystąpieniach panowie: Jerzy Bauer i Krzysztof Chaciński nawiązali do 100. rocznicy odzyskania Niepodległości oraz potrzebie edukacji historycznej i patriotycznego wychowania młodzieży. Dziękując gospodarzom za wspaniałą gościnność wręczyliśmy burmistrzowi Jerzemu Bauerowi i ks. prałatowi Janowi Okułowi książki, poświęcone dziejom Radzymina i pamiątkowe albumy z wizyty Św. Jana Pawła II w 1999 r. w „Mieście Cudu nad Wisłą”.
Po ponad dwóch godzinach pobytu w Ostrowi udaliśmy się do Ośrodka „Binduga” w Broku, gdzie odbyło się wielkie ognisko i wspólny posiłek. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zawarcia nowych, międzyszkolnych znajomości, a zaproszeni Goście dzielili się uwagami, dotyczącymi wyjazdu i często podkreślali „… walor wychowawczy, edukacyjny i integracyjny tego typu przedsięwzięć”. Przy ognisku widać było, że spora różnica wieku między członkami Klubu im. AK nie stanowiła żadnego problemu. Uczniowie w przedziale wiekowym od 10 do 19 lat potrafili ze sobą rozmawiać i cieszyć się ze wspólnej obecności.
Ok. godz. 12:20 wyjechaliśmy do Łochowa, który stanowił ostatni cel naszej podróży „Śladami Niepodległej”. Dzięki uprzejmości Pani dyr. Aleksandry Latek-Mastalerz zwiedziliśmy wspaniały Pałac w Łochowie, a jedna z grup udała się do Sali Widowiskowo – Kinowej na przegląd filmów dokumentalnych.
Na zakończenie odbyło się spotkanie w Parku w Łochowie, gdzie towarzyszyli nam burmistrz miasta Robert Gołaszewski i ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan Okręgu AK Warszawa-Wschód. Delegacje uczniów i przedstawicieli Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Pomnikami: Jana Ignacego Paderewskiego – jednego z twórców Odrodzonej Rzeczypospolitej i Hieronima Piotrowskiego „Jura” – żołnierza AK i tzw. II konspiracji niepodległościowej, który poległ w styczniu 1947 r. w walce z funkcjonariuszami UB na terenie powiatu węgrowskiego.
Spotkanie przy Pomniku Paderewskiego stanowiło ostatni punkt naszego wyjazdu. Zabierając głos, nasi Przyjaciele z Łochowa: burmistrz Robert Gołaszewski i ks. Tadeusz Osiński powiedzieli wiele miłych słów pod adresem Klubu im. AK i zaprosili nas do kolejnych odwiedzin. Należy podkreślić, że zawsze chętnie przyjeżdżamy do gościnnego Łochowa i od kilku lat dzieci i młodzież z Radzymina uczestniczą w uroczystościach patriotycznych w Jerzyskach.
W drodze powrotnej do Radzymina odwiedziliśmy jeszcze grób naszego zmarłego w czerwcu br. Przyjaciela Śp. Andrzeja Wojciechowskiego. Wspólnie z Żoną i Córką zmarłego, a także w towarzystwie burmistrza Roberta Gołaszewskiego i prezesa Mirosława Widlickiego odmówiliśmy Modlitwę i zapaliliśmy znicze.
Wyjazd do Ostrowi Mazowieckiej i Łochowa miał na celu utrwalenie wśród uczniów – członków Międzyszkolnego Klubu AK poczucia dumy oraz szacunku dla wartości narodowych i patriotycznych. Po siedmiu wspólnie spędzonych godzinach uczniowie dopytywali… kiedy będzie następna taka wycieczka? (To kolejny dowód, iż dzieci i młodzież z Gminy Radzymin potrafią i chcą ze sobą współpracować). Dobrze służy to wychowaniu patriotycznemu naszych uczniów i jest praktycznym urzeczywistnieniem słynnego powiedzenia kanclerza Jana Zamojskiego, iż: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Obserwując zachowanie oraz zaangażowanie uczniów podczas wyjazdu należy stwierdzić (jest to opinia wielu Gości biorących udział w wycieczce), że możemy być spokojni o edukację historyczną oraz wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży w Gminie Radzymin.
Za życzliwość, pomoc i wsparcie w zorganizowaniu wyjazdu chcieliśmy podziękować: Władzom i pracownikom samorządowym Radzymina, Ostrowi Mazowieckiej i Łochowa; księżom: proboszczowi Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP ks. prałatowi dr. Janowi Okułowi,

ks. prałatowi Tadeuszowi Osińskiemu – kapelanowi Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, ks. Krzysztofowi Ziółkowskiemu – proboszczowi Parafii p.w. Świętego Jana Pawła II w Radzyminie i ks. Łukaszowi Tarasiukowi, ks. Danielowi Filipowiczowi z Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Serdecznie dziękujemy: przedstawicielom Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK i Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, dyrektorom wszystkich dwunastu szkół w Gminie Radzymin, dyrektorom radzymińskich przedszkoli, Agnieszce Kaczyńskiej – dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Waldemarowi Bartosikowi – dyr. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Alinie Rytelewskiej i Kazimierzowi Dudzie – przedstawicielom Związku Piłsudczyków RP – Oddział Ostrów Mazowiecka, Grażynie Dudzie – drużynowej 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” i Bartoszowi Jaremu – drużynowemu 40 Ostrowskiej Drużyny Harcerskiej „Horyzont”, phm. Tomaszowi Godlewskiemu i harcerzom ze Szczepu 9 RDH i GZ „Labirynt”, harcerzom z Ostrowi Mazowieckiej i uczniom LO PUL w Wołominie, przedstawicielom Rady Programowej MKH im. AK ZR, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkoli Leszkowi Zychowi – za bezpieczny przejazd całej grupy, pracownikom Ośrodka „Binduga” w Broku oraz Wszystkim zaproszonym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

/W.K.
foto: G. Jeleń/

521 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mikołajki w Poczytelni

8 grudnia od godz. 16:00 w legionowskiej Poczytelni przygotowano dla najmłodszych mieszkańców mnóstwo atrakcji. Odbyły się kreatywne warsztaty, gry rodzinne...

Zamknij