ggg ggg ggg ggg ggg

Uczniowie „Stalowej Jedynki” przypomnieli chlubne, polsko – amerykańskie tradycje walk o niepodległość pod „Gwiaździstym Znakiem”…

W pierwszą środę marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbył się uroczysty apel z okazji 95-letniej Historii Odznaki Kościuszkowskiej.

Uczniów klas IV – VI, którzy po brzegi wypełnili salę gimnastyczną przywitała wicedyrektor p. Katarzyna Marzec , która w kilku słowach przedstawiła związki ppłk pil. Mariana Pisarka patrona naszej szkoły z kościuszkowską odznaką.
Nauczyciel historii p. Grzegorz Jeleń w bardzo interesujący sposób zaprosił zebraną młodzież w podróż w głąb historii Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o polskich osadnikach, którzy na początku XVII wieku założyli pierwszą na terenie Ameryki Północnej hutę szkła. O Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Puławskim, którzy walczyli o wolność Amerykanów w XVIII wieku. Szczególnie w naszej pamięci utkwiła opowieść o bohaterskiej śmierci generała Kazimierza Puławskiego, twórcy amerykańskiej kawalerii w słynnej szarży pod Sawannah w 1779 roku.
Prawie 150 lat później prawnuk pułkownika Johna Coopera, który walczył pod rozkazami generała i był świadkiem jego śmierci przybył do Polski, aby walcząc o jej wolność z bolszewikami spłacić dług wdzięczności wobec naszego narodu. Kapitan Merian Cooper wczesną wiosną 1919 roku uczestniczył w wyprawie Amerykańskiej Misji Żywnościowej E. Hoovera ( późniejszego prezydenta USA), która przywiozła prowiant do obleganego przez Ukraińców Lwowa. Po rozmowach z generałem Tadeuszem Rozwadowskim w Paryżu podjął się organizacji amerykańskiej formacji lotniczej dla Polski. W skupieniu słuchaliśmy barwnej opowieści o początkach służby przybyłych do naszego kraju amerykańskich pilotów w 7 Eskadrze Myśliwskiej we Lwowie. O ich zaangażowaniu w niesienie pomocy materialnej ofiarom wojny. O historii powstania odznaki kościuszkowskiej i pierwszej akcji bojowej w dniu 5 marca 1920 roku. O powstrzymywaniu a powietrza najsłynniejszej jednostki Armii Czerwonej, jaką była Armia Konna Budionnego. O braterstwie broni, przyjaźni i wspólnej walce o wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaką jest wolność. Głęboko w naszą pamięć zapadły słowa o naszym honorowym obowiązku, jakim jest pamięć o bohaterach i ojczystej historii.


Długie, gromkie oklaski były naszym podziękowaniem za tak niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu. Prawdziwa przyjaźń miedzy narodami, bowiem tworzy się w sercach ludzi. Amerykanie dziękujemy za wasz wkład w zwycięstwo nad wrogiem, który zagrażał nie tylko naszej ojczyźnie, ale całej Europie. Opowieść nauczyciela wzbogacona została wystawą, za udostępnienie której serdecznie dziękujemy Grupie Historycznej Lotnictwa Polskiego. Na dwudziestu barwnych planszach została na niej ukazana historia jednostek lotniczych noszących odznakę kościuszkowską od 1919 roku aż po czasy współczesne. (Nasze szkolne obchody związane z 7. Eskadrą Lotniczą rozpoczęliśmy wczesną jesienią 2014 roku wystawą i prelekcją historyczną u zaprzyjaźnionych z naszą szkołą Seniorów). Uroczysty apel był początkiem szkolnych obchodów 95-lecia historii Odznaki Kościuszkowskiej i 75. rocznicy Bitwy o Anglię, w której 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki, mający słynną odznakę za godło odegrał istotną rolę. Z dumą przypominamy, że w jego składzie walczył i zwyciężał patron naszej szkoły – syn ziemi radzymińskiej ppłk pil. Marian Pisarek.
/Koło Historyczne „Wiarus”, R.L./


Znamy już laureatów szkolnego konkursu historycznego
„PARTNERSTWO DWÓCH ORŁÓW”…

Głównym celem konkursu, rozstrzygniętego we środę 11 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie, było przypomnienie i utrwalenie wiedzy o  bohaterskich walkach amerykańskich pilotów – ochotników w 7. Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, przeciwko nawale bolszewickiej w 1920 roku. Konkurs miał również na celu przypomnienie 95-letniej historii Odznaki Kościuszkowskiej, oraz udziału Polaków w walkach o wolność Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w XVIII wieku. Organizatorem turnieju było Koło Historyczne „Wiarus” i Samorząd Uczniowski. W konkursie, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 31 szczegółowych pytań  wzięło udział 28 uczniów piątych i szóstych klas. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Anna Dąbrowska z kl. VI d (zdobyła aż 32 pkt./34 pkt. możliwe); II miejsce (ex aequo) – Michał Pieniążek z kl. V a oraz Łukasz Mościcki z kl. VI c; III miejsce (ex aequo) – Julia Pich z kl. V c i Jakub Skolimowski z kl. VI c. Wyróżnienie w konkursie wywalczyła Izabela Sasin z kl. V c.  Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się znakomitą wiedzą o mało znanych większości rodaków faktach z historii naszego narodu. Tymczasem warto o tym chwalebnym epizodzie historii pamiętać. Tym bardziej, że dwadzieścia lat po wojnie polsko-bolszewickiej chwalebne tradycje  i godło 7. eskadry im Tadeusza Kościuszki godnie reprezentował 303. Dywizjon Myśliwski w niedocenionej Bitwie o Anglię. Pod niebem Brytanii w szeregach 303 Dywizjonu, co chcemy podkreślić,  walczył i zwyciężał  przynosząc sławę Polskim Skrzydłom ppłk pilot Marian Pisarek – patron radzymińskiej „Stalowej Jedynki”.     /SP nr1, rl/

I miejsce zdobyła Ania Dąbrowska

1 781 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe inwestycje w Pułtusku

Podczas spotkania podsumowującego pierwsze 100 dni urzędowania burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz zaprezentował plany nowych inwestycji realizowanych na terenie gminy Pułtusk....

Zamknij