ggg
ggg ggg

Uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej, mają za sobą pracowite wakacje

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej ma za sobą bardzo pracowite wakacje. Za nami m.in. przeprowadzka do nowego budynku przy ulicy Sasina 33 oraz udział pocztów sztandarowych, uczniów i wychowawców w szeregu obchodów patriotycznych.

Tylko w ostatnich tygodniach wakacji uczniowie i wychowawcy uczestniczyli w dwóch ważnych uroczystościach lotniczych:
W czwartek, 23 sierpnia w Dęblinie, wraz z polskimi pilotami świętowaliśmy 100-lecie Lotnictwa Wojskowego. W obchodach naszej młodzieży towarzyszył wiceprezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego pan Marek Rogusz. W programie jubileuszowego wydarzenia znalazły się: konferencja naukowa „100 Lat Lotnictwa Wojskowego”, zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uczestnicy obchodów mogli także podziwiać wystawę statyczną statków powietrznych na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkoleniowego oraz spotkać się z pilotami i technikami, którzy na co dzień pracują przy samolotach i śmigłowcach. Podczas uroczystości w Dęblinie zaprezentowali się laureaci konkursów lotniczych oraz uczniowie klas mundurowych – laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Paradnej.
Ponadto na zaproszenie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, uczniowie i wychowawcy wołomińskiego liceum mundurowego przez trzy dni gościli na AIR SHOW w Radomiu. Podczas imprezy mogliśmy podziwiać najwyższy kunszt pilotów z wielu krajów podczas dynamicznych pokazów powietrznych. (Szczególne zainteresowanie wśród naszej młodzieży wzbudził pokaz wielkiego entuzjasty lotnictwa Artura Kielaka, który niedawno przeleciał lotem odwróconym pod mostem na Wiśle w Toruniu, a barwy jego samolotu akrobacyjnego XF-41 nawiązują do godła słynnego Dywizjonu 303). Uczniowie podziwiali również występ zabytkowych Harvardów z radomskimi Orlikami. Był to specjalny pokaz z okazji 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego, ponieważ właśnie na tych jednostkach szkolili się polscy piloci w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. (Niestety, niesprzyjająca aura uniemożliwiła występ kilku maszyn, np. samolotów historycznych The Flying Bulls). W przerwach pomiędzy poszczególnymi pokazami, w namiotach odbywały się spotkania z solistami oraz pilotami różnych formacji lotniczych.
Uroczystości w Dęblinie i Radomiu były dla naszych uczniów piękną lekcją historii i patriotyzmu. Być może, dla niektórych będą także stanowić drogowskaz, jak zaplanować swoją przyszłość zawodową i czy nie wiązać jej z lotnictwem.

/I LO PUL, rl/

1 212 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
V Dzień Tradycji Rzeczypospolitej, czyli Jan III Sobieski z Marysieńką, wojska, bitwa, pokazy i Turniej Husarski

Z roku na rok Dzień Tradycji Rzeczypospolitej organizowany przez Zamek w Pułtusku przyciąga coraz więcej partnerów tej wspaniałej żywej lekcji...

Zamknij