ggg ggg

Tytułem „Stolicy Kultury Mazowsza 2017” oraz symbolicznym kluczem uhonorowany został Powiat Legionowski

Powiat Legionowski, a tak naprawdę starosta Robert Wróbel 28 stycznia br. odebrał Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza 2017 z rąk poprzednika przedstawiciela Powiatu Otwockiego. W uroczystej gali udział wziął wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

DSCF3308

 

Z tytułem „Stolica Kultury Mazowsza 2017” wiąże się przekazanie 100 tysięcy złotych na organizację wydarzeń kulturalnych, a według podanych informacji zaplanowano ich 130 w ciągu roku na terenie całego powiatu. Powiat Legionowski startował w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, a Kapituła konkursu doceniła bogactwo i różnorodność oferty kulturalnej.
28 stycznia br. w imprezie inauguracyjnej, zorganizowanej we współpracy z gminnymi ośrodkami kultury i lokalnymi artystami, w sali widowiskowej legionowskiego ratusza, uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem na czele, Sejmiku Województwa Mazowieckiego, delegaci władz samorządowych z Powiatu Legionowskiego i Powiatu Otwockiego, który nosił tytuł Stolicy Kultury Mazowsza w roku ubiegłym, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza, przekazany został na ręce starosty Roberta Wróbla przez wicestarostę otwockiego Pawła Rupniewskiego, piękny, imponujący i niepowtarzalny klucz to dzieło kowala Adama Gosa.

Część oficjalną uroczystości otworzył wicemarszałek Województwa Mazowieckiego i jednocześnie przewodniczący Kapituły Konkursowej Wiesław Raboszuk, gratulując Powiatowi Legionowskiemu zaszczytnego tytułu Stolicy Kultury Mazowsza. Żartobliwie pokreślił, że dotacja 100 tys. zł na wydarzenia kulturalne przypada na blisko 100 tysięczna ilość mieszkańców, dobrze się kojarzy. Po złożeniu gratulacji zaprosił na scenę starostę legionowskiego Roberta Wróbla oraz wicestarostę otwockiego Pawła Rupniewskiego do symbolicznego przekazania Klucza do Stolicy. W trakcie imprezy głos zabrała także radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i zarazem przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety, gdzie zamieścimy filmy z wystąpieniami i częścią występów artystycznych, które miały miejsce podczas uroczystości: www.kurier-w.pl lub na youtube: kuerierwtygodnik.
Uroczystość poprowadzili: Joanna Kajdanowicz oraz Andrzej Sobierajski.
Pierwszym z zaplanowanych na ten wieczór wydarzeń kulturalnych był koncert zespołu Mateusz Smoczyński Quintet. Cieszący się ogromnym uznaniem i międzynarodową sławą skrzypek jazzowy wraz z kolegami wykonali utwory ze swojej najnowszej płyty, której premierę zaplanowano na kwiecień br. Autorami kompozycji, w których znaleźć można wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku i muzyki klasycznej, są Mateusz Smoczyński i jego brat Jan. Oprócz lidera w skład kwintetu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi: Konrad Zemler (gitara), Jan Smoczyński (fortepian) – na inauguracji w jego zastępstwie wystąpił pianista Łukasz Ojdana, Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja). Goście mieli także okazję obejrzeć występ Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Pełne ekspresji tańce ludowe, scenki rodzajowe i jednocześnie piękno widowiska spodobały się ogromnie zgromadzonej w sali widowni. Kolejną, trzecią formą zaprezentowana z okazji inauguracji był spektakl Teatru Strefa Podmiejska z Nieporętu pt.: „Wesele u drobnomieszczan” Bertolta Brechta. Wstępy bardzo różnorodne, które podkreśliły jak bardzo zasłużenie Powiat Legionowski otrzymał ten honorowy tytuł i został doceniony przez samorząd Mazowsza.
Jak wynikało z wypowiedzi gospodarzy rok 2017 będzie pełen wydarzeń kulturalnych na terenie Powiatu Legionowskiego, które zorganizowane zostaną pod szyldem Stolicy Kultury Mazowsza 2017. Oferta przygotowana przez poszczególne gminy została opracowana w oparciu o uwarunkowania historyczne, geograficzne i lokalne tradycje oraz aktualnie panujące na rynku kulturalnym trendy. Znajdują się w niej wydarzenia odbywające się cyklicznie, które zdążyły już zyskać popularność mieszkańców i cieszące się ogromnym powodzeniem oraz propozycje całkiem nowe. Postaramy się na bieżąco informować, o co ciekawszych propozycjach.

/Janina Czerwińska/

 

 

Galeria Zdjęć

 

1 731 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gaz dla Łochowa i regionu sukcesem dzięki współpracy samorządów

24 stycznia 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Łochowie odbyła się konferencja prezentująca projekt pt. „Gazyfikacja obszaru gmin: Dobre, Strachówka,...

Zamknij