ggg ggg ggg ggg

„Twoje myśli, Twoje słowa pozostaną pośród nas…”

23 września 2014 r. odbyła się w wyszkowskim Liceum Ogólnokształcącym niezwykła uroczystość – odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej śp. harcmistrzowi Andrzejowi Zaorskiemu.

W dramatycznych okolicznościach odszedł od nas, ale pamięć o Nim wciąż jest żywa i jak się okazało Jego przyjaciele, ludzie bliscy i wychowankowie postanowili uhonorować człowieka, który był niezwykle ważny dla całej społeczności harcerskiej, dla szkoły i Wyszkowa. Tablica przedstawia wizerunek harcmistrza Andrzeja Zaorskiego, a słowa wyryte na niej będą utrwalać pamięć o niezwykłym człowieku i harcerzu. Będzie to jak stwierdził jeden z przemawiających – przykładem dla następnych pokoleń uczniów przechodzących codziennie obok tego miejsca pamięci. Tablica została usytuowana na II piętrze szkoły. Obok w przeszklonej gablocie znalazcy miejsce pamiątki, krzyż harcerski, zdjęcia i odznaki. Inicjatorem powstania tablicy był Arkadiusz Brejnak, projekt wykonał Wojciech Smółkowski, a miejsce przygotowano za sprawą dyrektor Doroty Piotrowicz. Data uroczystości została wybrana starannie. Był to dzień urodzin harcmistrza Andrzeja Zaorskiego, 23 września i nieomal w przeddzień obchodów 100-lecia LO oraz Zjazdu Absolwentów. Gdyby nie tragiczna śmierć w wypadku samochodowym dh Andrzeja Zaorskiego, byłby tu z nami organizując obchody i dzieląc się historią swoich lat w I LO i wspomnieniami z harcerskiego życia szkoły.

dscf0282

Szczególne są również słowa wyryte na tablicy:

„Twoje myśli, Twoje słowa pozostaną pośród nas… Pamięci harcmistrza Andrzeja Zaorskiego „Jędrka”, który zaszczepiał najpiękniejsze idee harcerskie – służbę, wierność, przyjaźń, w sercach wielu pokoleń wyszkowskich harcerzy”.

Uroczystość prowadził Grzegorz Karpiński, który wraz z dyrektor szkoły Dorotą Piotrowicz przywitał osoby uczestniczące w odsłonięciu tablicy. Honorowymi gośćmi były najbliższe osoby dla dh Andrzeja Zaorskiego – żona Ewa i córka Dominiką i one właśnie zostały poproszone o odsłonięcie tablicy. Po pełnych szacunku wspomnieniach i wypowiedziach m.in.: dyrektor I LO Doroty Piotrowicz, byłego dyrektora Władysława Klimaszewskiego, starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, komendantki hufca Katarzyny Szostek-Malinowskiej, które potwierdzały jak ważnym dla wszystkich był dh Jędrek i jak bardzo zasługuje na upamiętnienie poprzez swoje życie, działanie na rzecz harcerstwa i poświęcenie się dla innych. Kolejnym wzruszającym momentem było odczytanie przez Piotra Adlera utworu stworzonego na kanwie wiersza Zbigniewa Herberta pt.„Pan od przyrody”. Goście m.in. burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski i starosta Bogdan Pągowski otrzymali pamiątkowe statuetki od Arkadiusza Brejnaka – pomysłodawcy i przyjaciela śp. dh Andrzeja Zaorskiego.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

 

1 800 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielka inauguracja, czyli imponujący start trzech wyszkowskich komitetów wyborczych

W ubiegłą środę 24 września przy zapełnionej sali Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” zaprezentowały się trzy komitety wyborcze: Wspólnoty Samorządowej, Platformy...

Zamknij