ggg
ggg ggg

Trzynastego czerwca trzynaście lat później… (19.06.2012)

To już tradycja świadcząca o naszej pamięci. W minioną środę, 13 czerwca, tuż po godzinie 18-ej mieszkańcy Radzymina uczcili kolejną rocznicę jednego z najdonioślejszych wydarzeń w dziejach miasta.

W trzynastą rocznicę wizyty Ojca Świętego, bł. Jana Pawła II w obecności burmistrza Radzymina Zbigniewa Piotrowskiego oraz rajców miejskich z przewodniczącym Markiem Brodziakiem na czele, w otoczeniu licznych pocztów sztandarowych, w wypełnionej wiernymi Kolegiacie Radzymińskiej, odprawiona została uroczysta Msza Święta, sprawowana przez kapłanów dekanatu radzymińskiego pod przewodnictwem JE biskupa Kazimierza Romaniuka.
Odpowiednią oprawę muzyczną tak ważnego dla mieszkańców Miasta Cudu nad Wisłą nabożeństwa, zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta. Wspólną modlitwę poprzedził niezwykle wzruszający występ artystyczny młodzieży z Zespołu Szkół im. ks. Eleonory Czartoryskiej, złożony z piosenek dedykowanych pamięci Papieża – Polaka. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami odtworzone zostało również archiwalne nagranie ze słowami Jana Pawła II.


Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk w swojej homilii zaakcentował potrzebę pamięci o tym wielkim i zaszczytnym wydarzeniu sprzed trzynastu lat, które dla wielu z nas wciąż pozostaje żywym obrazem. O tym, że staramy się je pielęgnować nie tylko we wspomnieniach, najwymowniej zaświadcza wysoka frekwencja na rocznicowym nabożeństwie i towarzyszącej mu modlitewnej procesji z cudowną figurą Matki Boskiej Fatimskiej. Przekonują o tym również inicjatywy kulturalne, edukacyjne i religijne podejmowane przez społeczność Radzymina, które jakże często opisujemy na łamach naszego tygodnika. To one, wraz z powstającym przy osiedlu Victoria Sanktuarium bł. Jana Pawła II stanowią żywy pomnik pamięci i wdzięczności mieszkańców ziemi radzymińskiej, za ten szczególny dar, jakim był długi pontyfikat Papieża – Polaka i Jego krótka, ale jakże ważna wizyta w Mieście Cudu nad Wisłą.


„Radzymin pamięta” – głosi sentencja wypisana na wstędze okazałego wieńca w barwach papieskiej flagi, który w minioną środę, tuż po nabożeństwie złożony został pod popiersiem Jana Pawła II na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 przez burmistrza i rajców miejskich.


Pamięć o trzynastej rocznicy wizyty wśród swoich największego Honorowego Obywatela Radzymina przywołana została także w dniu następnym przez seniorów Oddziału Rejonowego PZERiI, którzy w sali ROKiS zaprezentowali papieskie wiersze i wspólnie odśpiewali „Barkę”.
/Rafał S. Lewandowski,
foto: r24/

1 657 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
3 Piknik Jeździecki Zygi Ranch Ugniewo 2012 (19.06.2012)

Mazowiecki Klub Sportów Konnych i Rekreacji w „Siodle” oraz wójt Gminy Ostrów Mazowiecka zaprosili mieszkańców w ubiegły weekend na 3...

Zamknij