ggg ggg

Trzydniowy zjazd w Arciechowie przedstawicieli Klubów im. Armii Krajowej i Stowarzyszenia Odra – Niemen

W dniach 18-20 sierpnia br. w Arciechowie (gm. Radzymin) odbywał się zjazd przedstawicieli Stowarzyszenia Odra-Niemen na czele z prezes Iloną Gosiewską
oraz prezesów i nauczycieli-koordynatorów Klubów Historycznych im. Armii Krajowej z różnych regionów Polski (Augustów, Łasin, Łódź, Sejny) oraz oczywiście z Radzymina.

Celem trzydniowego spotkania, które odbywało się w gościnnym „Pensjonacie u Zychów” w Arciechowie, było wzajemne poznanie się naszych środowisk i zawiązanie współpracy w celu przyszłych wspólnych działań.
W toku prowadzonych rozmów poruszano kwestie związane z wypracowaniem formuły wzajemnej współpracy między środowiskami patriotycznymi, dla których nadrzędne jest przywiązanie do tradycji, wartości narodowych, utrzymywanie związków z Polakami mieszkającymi na Kresach oraz edukacja historyczna dzieci i młodzieży.
W środę, 19 sierpnia w przerwie miedzy obradami z inicjatywy gospodarzy z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, odbyła się wycieczka śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku (Białobrzegi/Beniaminów – Mokre – Radzymin – Wólka Radzymińska – Ossów). Gości z różnych zakątków Polski oprowadzili po miejscach pamięci związanych z Cudem nad Wisłą dwaj znakomici radzymińscy nauczyciele historii, panowie Władysław Kolatorski i Grzegorz Jeleń, którzy w zgodnej ocenie uczestników „okazali się wspaniałymi przewodnikami”.
Kilkugodzinny wyjazd zakończył się w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie kilka dni wcześniej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie Statuy Matki Bożej Łaskawej, będącej wotum dziękczynnym za zwycięską bitwę nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku.
W imieniu organizatorów pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Osobom uczestniczącym w zjeździe oraz pomagającym w zorganizowaniu spotkania: prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilonie Gosiewskiej za inicjatywę, organizację i zaproszenie na wspólne obrady, wiceprezesom: Małgorzacie Suszyńskiej i Eugeniuszowi Gosiewskiemu oraz członkom Stowarzyszenia: Kamili Gosiewskiej, Dominikowi Rozpędowskiemu, Tomaszowi Konturkowi i Emilowi Majchrzakowi (Wrocław) oraz Oddziałom Stowarzyszenia Odra-Niemen: Małopolskiemu, Wielkopolskiemu i Podlaskiemu; Mirosławowi Widlickiemu – prezesowi Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK; prezesom Szkolnych Klubów im. Armii Krajowej: Danucie Kaszlej – Augustów (liderce naszej „rodziny klubowej”), Aleksandrze Jankowskiej-Wojdyło – Łasin i Piotrowi Jaworskiemu – Łódź; księdzu Krzysztofowi Ziółkowskiemu – proboszczowi parafii pw. św. Jana Pawła II w Radzyminie; dyrektorom szkół: Beacie Kuczyńskiej – Sejny, Elżbiecie Jeleń i Bernadetcie Stworze – Radzymin; Zbigniewowi Kaszlejowi – prezesowi Koła Armii Krajowej w Augustowie; Janowi Wnukowi i Jerzemu Bercie – reprezentującym Towarzystwo Przyjaciół Radzymina oraz Koło AK „Rajski Ptak” w Radzyminie; Basi i Waldkowi Lau – organizatorom Zlotów Motocyklowych „MotoCud”; Monice Kowalik, Iwonie Jaworskiej, Reginie Kaszubie, Edycie Baranowskiej, Małgorzacie Milewskiej, Edycie Kuźkowskiej i Grzegorzowi Jeleniowi, nauczycielom – koordynatorom z MKH im. AK ZR, na których zaangażowanie zawsze można liczyć; Państwu Agnieszce i Leszkowi Zychom za pomoc w zorganizowaniu spotkania i wspaniałą gościnę, oraz UMiG Radzymin za upominki dla uczestników zjazdu.
/opr. W. Kolatorski, rl;
foto: G. Jeleń/

163 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij