ggg ggg
ggg ggg

Tropem Wilczym – bieg poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Aż siedem miejscowości z powiatów, w których wydawany jest Kurier W, będzie organizatorem tegorocznej edycji ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W ten atrakcyjny, aktywny fizycznie sposób, swój hołd będą mogli oddać mieszkańcy w Wyszkowie, Markach, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska, Łochowa, Małkini Górnej oraz Wieliszewa.

W niedzielę, 3 marca w wymienionych miejscowościach odbędą się nie tracące na popularności biegi pod wspólną nazwą „Tropem Wilczym”, których idea nawiązuje do obchodzonego w dn. 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święta państwowego ustanowionego w 2011 r. Wydarzenie ma charakter biegowo-edukacyjny, a jego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Niosąc za sobą silne przesłanie patriotyczne w 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Elementem wspólnym wszystkich organizowanych biegów jest wspólna data – 3 marca, a także godzina startu biegu obligatoryjnego na 1963 m – 12.00. Dystans ten symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierżanta Józefa Franczaka pseud. „Lalek”. Każda z miejscowości wg możliwości organizuje biegi na różnych dystansach oraz inne wydarzenia towarzyszące.
Więcej nt. szczegółów programu lokalnych edycji biegu w wymienionych miejscowościach można dowiedzieć się za sprawą strony organizatora głównego: tropemwilczym.pl
/oprac. Marek Filipowicz Stowarzyszenie Pepisko/

281 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy dowód osobisty od 4 marca

Wszyscy, którzy od 4 marca złożą wniosek o nowy dowód osobisty, dostaną dokument z elektronicznym chipem. Pozwoli to na łatwiejsze...

Zamknij