ggg ggg ggg ggg ggg

Tragedia na Narwi w Pułtusku. Policjanci i strażacy poszukują ciała Jana Lityńskiego

Tragiczne wieści z Pułtuska obiegły całą Polskę. W minioną niedzielę, 21 lutego utonął w Narwi w okolicach oczyszczalni na pułtuskich Popławach Jan Lityński. Zasłużony działacz opozycji w PRL próbował ratować psa, pod którym załamał się lód.

Z informacji przekazanych mediom przez rzecznika Komendy Głównej Policji insp. Mariusza Ciarka do tragicznego wypadku doszło w niedzielę, w Pułtusku, na wysokości ul. Wyszkowskiej. Jan Lityński spacerując wałem przeciwpowodziowym wszedł do Narwi, chcąc ratować psa, pod którym załamał się lód. Świadkiem zdarzenia była żona 75-letniego działacza opozycji w PRL, która przyznała, że Pan Jan utonął.
Akcję poszukiwawczą zaginionego prowadzi KPP w Pułtusku. Do miasta skierowano także 21 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku. Ponadto, poszukiwania prowadzą funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z łodzią i dwoma saniami lodowymi. Na miejscu pracują trzy grupy nurków i Ochotnicza Straż Pożarna z dronem.
Do chwili oddania niniejszego wydania do druku, służbom nie udało się znaleźć ciała.
W poniedziałek, 22 lutego po południu poinformowano, że około 30 metrów od miejsca, w którym załamał się lód, ratownicy WOPR znaleźli kaszkiet należący do polityka. Ratownicy przyznali, że to ważny trop, który świadczy o tym, że ciało polityka mógł porwać silny, boczny nurt Narwi.
Wszyscy, którzy brali udział tego dnia w akcji przyznają, że była ona prowadzona w trudnych warunkach. Lód na rzece ma nawet 20 cm grubości. Ratownicy używali kotwic i bosaków, aby go rozbić. Akcję poszukiwawczą przerwano wraz z zapadnięciem zmroku. Działania zostaną wznowione we wtorek, 23 lutego o 9:00 rano.
Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.
W 1976 r. był współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był redaktorem „Robotnika” – niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Jan Lityński był członkiem KSS „KOR”, współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki”.
W 1980 r. pełnił funkcję doradcy władz NSZZ „Solidarność”. Był autorem uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.
W latach 1989-2001 był posłem na Sejm. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.
/opr. KW/

787 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejny etap prac nad Obwodnicą Łochowa

Prace nad kolejna ważną dla Łochowa inwestycją drogową - obwodnicą, toczą się zgodnie z planami. Biuro projektowe „TRAKT” na zlecenie...

Zamknij