ggg ggg ggg

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina wciąż wzrusza patriotyzmem

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina pielęgnuje tradycje patriotyczne i historyczne z ogromnym pietyzmem i miłością do Ojczyzny, o czym można było się przekonać po raz kolejny, podczas 29. Wieczoru Patriotycznego oraz listopadowych Radzymińskich Spotkań z Historią.

 

4

 

Swój doroczny wieczór patriotyczny, organizowany od 29 lat zawsze w tym samym dniu i o tej samej porze, a więc 10 listopada o godz. 18-ej, w wigilię Święta Niepodległości Towarzystwo Przyjaciół Radzymina kieruje do wszystkich pokoleń, do każdej grupy społecznej i do każdej rodziny. W ten wieczór patriotyzm puka do serc wszystkich Polaków.
W tym roku wśród licznie zgromadzonych w Miejskiej Sali Koncertowej mieszkańców i sympatyków Radzymina nie zabrakło również znamienitych gości. Obecni byli: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, Starosta Powiatu Wołomińskiego Kazimierz Rakowski wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Wołomińskiego Haliną Bonecką -wierną TPR-owi od wielu lat, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy Szkół, radzymińscy seniorzy i osoby działające na rzecz naszego miasta i gminy. (Wszyscy ważni, wszyscy nam bliscy i do wszystkich kierujemy słowa podziękowania za przybycie).
Ten uroczysty wieczór, który poprowadzili Państwo: Anna Grzegorek i Jerzy Berta nie mógł się obejść bez filmu „Nasze drogi do Niepodległości”, bez wzruszających słów prezesa TPR Jana Wnuka – bo nikt jak on, nie potrafi o patriotyzmie mówić równie gorąco i przekonywująco.
Zarząd TPR przyznał Akty Honorowych Członków naszego stowarzyszenia. Otrzymała go p. Grażyna Garwolińska z Warszawy – rozmiłowana w naszym Radzyminie, która od lat wspiera TPR swoją wiedzą, fachowością i umiłowaniem polskości, towarzysząc nam w licznych imprezach patriotycznych i działając na rzecz radzyminiaków.
Drugą osobą uhonorowaną tym aktem był p. Ryszard Zagrodzki – żołnierz Armii Krajowej, (który ma też ogromne zasługi w powstaniu na Rejentówce pięknego leśnego kościółka, zachwycającego nie tylko radzyminiaków).
Główną atrakcją patriotycznego wieczoru było widowisko „Noc muzeów”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Słupnie. W niemal autentycznej muzealnej scenerii, widzowie obejrzeli „żywe obrazy” największych polskich mistrzów pędzla, które powstały w okresie niewoli porozbiorowej, ku krzepieniu serc Polaków, by budzić w nich wiarę w odzyskanie niepodległości. Nam teraz pokazują jak do tego zmartwychwstania Ojczyzny doszło.
Wzruszająca postać Polski z biało-czerwonymi husarskimi skrzydłami u ramion spowita kirem i kajdanami – była zwieńczeniem spektaklu. Chór „Canto” pracujący pod kierunkiem p. Marzanny Getki zachwycił słuchaczy pięknym koncertem „pieśni ojczyźnianych”. Ten chór jest ozdobą wielu imprez organizowanych na przestrzeni lat przez TPR i w ten wieczór Zarząd Koła uhonorował wokalistów i ich opiekunkę dyplomem z podziękowaniem za pracę, jaką wykonuje szerząc kulturę muzyczną w naszym środowisku.
Ogromne brawa, kwiaty i podziękowania otrzymały też panie, które przygotowały tę ucztę duchową, panie: Barbara Moczulska, Edyta Baranowska, Edyta Pietrzak i Patrycja Kuś. Gratulujemy p. dyrektor Elżbiecie Bielec za przygotowanie dla widzów tak wspaniałej lekcji historii. Szczególne wrażenia zrobiła na odbiorcach prostota scenografii zawarta w ramach obrazów.
Ostatnia część wieczoru to „Patriotyczne karaoke” – stały punkt corocznych patriotycznych spotkań. Wspólne śpiewanie: widownia, mini chórek i maestro p. Marek Stachowicz, który towarzyszy śpiewającym mieszkańcom Radzymina od kilku lat. Razem z dorosłymi śpiewali uczniowie radzymińskich szkół podstawowych: Wiktoria Kryszkiewicz, Natalia Moskal, Gosia Żmijewska, Tosia Grzegorek, Szymon Dobrowolski i Kuba Czerniec – i za to im bardzo, bardzo dziękujemy.
Śpiew wypadł znakomicie, bo przecież „śpiewać każdy może – trochę lepiej lub… jeszcze lepiej”. Lekki radosny repertuar, radośnie, marszowo oddał atmosferę tamtych dni zwycięstwa z 11 listopada 1918 roku. Pieśni przeplatały opowieści, które przeniosły zebranych w atmosferę tamtych lat gdy „ułani malowane dzieci” byli obiektem wzdychań wielu serc niewieścich. Od kilku lat ciekawostki przekazuje zebranym Anna Grzegorek.
Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, Starosta Powiatu Wołomińskiego Kazimierz Rakowski wraz z p. Haliną Bonecka przekazali organizatorom moc słów zachwytów i podziękowań za ogrom wspaniałych doznań przekazanych widzom. Szczególnie podkreślono wkład pracy na rzecz pielęgnowania tradycji patriotycznych p. Jana Wnuka i p. Elżbiety Bielec.
Zaś TPR pięknie dziękowało współorganizatorom imprezy p. dyr. Biblioteki Publicznej w Radzyminie Arturowi Laskowskiemu, który jest gospodarzem Sali Koncertowej oraz pracownikom biblioteki, p. Magdalenie Sochackiej i Adrianowi Pietrzakowi za techniczną pomoc jaką wspomagają TPR w tych listopadowych uroczystościach. Słowami „Szczęść Boże Ojczyźnie miłej” prezes Jan Wnuk wzniósł toast za pomyślność wolnej Polski. Pieśnią „Więc pijmy zdrowie Szwoleżerowie” zakończyliśmy spotkanie radości, pełne pieśni i wspomnień.
Może to spotkanie trwało zbyt długo bo aż dwie i pół godziny, ale przecież droga Polski do niepodległości trwała aż 150 lat. Przepraszamy, ale to tylko taki jeden wieczór w roku. (Tę ostatnią kwestię można było omówić przy kawie i herbatce w foyer Sali Koncertowej, gdzie skromnym poczęstunkiem mogliśmy państwa ugościć dzięki funduszom otrzymanym z Gminy Radzymin).
/Anna Grzegorek/

1 047 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Zbliżenia Kultur Melodie Bożych Trąb… i jeszcze więcej

W miniony weekend, czyli w dniach 25, 26 i 27 listopada 2016 r. odbyło się w Miejskim i Gminnym Ośrodku...

Zamknij