ggg ggg

To już 232 lata!

Od 3 maja 1791 roku Polacy mieli własną konstytucję. Święto Konstytucji 3 Maja jest upamiętnieniem uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej regulującej funkcjonowanie państwa oraz określającej prawa i obowiązki obywateli. 3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchodzi się je od 1920 roku na pamiątkę złożonych przez Jana Kazimierza ślubów lwowskich. Król powierzył Polskę pod opiekę Maryi.

W całym kraju organizowane były uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji w Łochowie odbyły się gminne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli: Maciej Górski Poseł na Sejm RP, Anna Kaszuba Kierownik Delegatury WUM w Siedlcach, Mirosław Widlicki Prezes Światowego Związku AK Warszawa Wschód wraz z Grzegorzem Narzymskim Prezesem ŚZŻAK Koła Łochów, Roman Szmurło Proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Łochowie, Robert Gołaszewski Burmistrz Łochowa, Sławomir Ryszawa Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie wraz z Radnymi, Brygida Górniaczyk Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu wraz z Radnymi Powiatowymi, Marcin Sylwestrzak Komendant Komisariatu Policji w Łochowie, Krzysztof Pyźlak Gminny Komendant OSP wraz ze strażakami i pocztami sztandarowymi, Krzysztof Marciniak Dyrektor SZGK w Łochowie. Środowisko oświaty reprezentował Jacek Niewiadomski Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Łochowie oraz dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Łochów wraz z młodzieżą i pocztami sztandarowymi. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli Klubu Mad Moose FG Łochów oraz bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców.
Obchody 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem proboszcza Romana Szmurło w intencji Ojczyzny z udziałem licznie przybyłych pocztów sztandarowych. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali do parku „Dębinka”.
Pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego odśpiewano hymn państwowy, głos zabrał poseł Maciej Górski, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie dzisiejszych rocznic dla budowania suwerennej, silnej, bezpiecznej i niepodległej Polski. Jacek Niewiadomski, dyrektor CUW w Łochowie, w niezwykle ciekawy sposób, przybliżył wszystkim uczestnikom uroczystości historię powstawania i pracy nad Konstytucją, która przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną i wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem I.J. Paderewskiego. Tradycyjnie, zwieńczeniem gminnych uroczystości, było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, którym zapewne zapadły w pamięć słowa, przeczytane przez burmistrza Roberta Gołaszewskiego, a które skierowała do uczestników uroczystości w Łochowie senator Maria Koc:
„Pamiętajmy jednak, że wolności i prawa, które są nam dane nie muszą być wieczne. Uczmy tego nasze dzieci i przekazujmy im wartości, które doprowadziły do powstania tego wspaniałego dokumentu, a o które kiedyś nasi przodkowie a spadkobiercy ówczesnych musieli walczyć. Trzeba nam strzec wartości i je pielęgnować, aby Polska trwała”.

/Info UG Łochów/

306 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Węgrowie

3 maja 2023 r. w Węgrowie odbyły się uroczystości związane z 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Samorząd powiatu węgrowskiego...

Zamknij