ggg ggg ggg

Tłuszczańskie 25 Biesiady z Książką pełne pozytywnych wrażeń!

Tegorocznym Biesiadom z Książką przyświecało hasło „Kultura ludowa źródłem inspiracji artystycznych” i trwały przez kilka dni: 26, 27 i 29 kwietnia 2019 r., na terenie Biblioteki Publicznej w Tłuszczu.

Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które stało się wyczekiwaną doroczną imprezą byli: Starosta Powiatu Wołomińskiego, Burmistrz Tłuszcza, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Tłuszczu, a współorganizatorem Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu. Uroczyste otwarcie Biesiady odbyło się w piątek, 26 kwietnia o godz. 14.00. Jednym z głównych punktów programu było wręczenie nagród najlepszym czytelnikom gminy Tłuszcz, które wręczył burmistrz Tłuszcza Paweł Marcin Bednarczyk oraz dyrektor biblioteki Bogumiła Boguszewska.
Licznie przybyłych gości witała gospodarz imprezy dyrektor Bogumiła Boguszewska. W Biesiadzie uczestniczyli między innymi: przewodniczący Krajowego Związku Bibliotek Polskich z Torunia – Jan Krajewski, radna Sejmiku Wojewódzkiego i przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy Zagranicznej Sejmiku – Bożena Żelazowska, kierownik Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego – Emilia Oleksiak, przedstawiciele Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Woj. Maz.: dyrektor Michał Strąk, kierownik Anna Karczewska wraz z instruktorami, Joanna Sieklicka z Woj. Biblioteki Publicznej, członek Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie – Witold Przybyszewski, dyrektor biblioteki Powiatowej – Joanna Hołubicka oraz Antoni Pieńkowski – pisarz i poeta. W otwarciu obecni byli także: burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, skarbnik gminy Halina Kusak, wiceprzewodniczący Rady Paweł Fydryszek wraz z radnymi Arturem Dzięciołem, Tadeuszem Groszkiem, Włodzimierzem Romańskim, dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Wioleta Kur oraz dyrektorzy jednostek samorządowych i oświatowych gminy Tłuszcz. Duchowieństwo reprezentowali ks. dziekan Dariusz Skwarski oraz ks. Paweł Cudny, a organizacje pozarządowe: Anna Jaworska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej i Jadwiga Boguszewska – przewodnicząca Tłuszczańskiego Klubu Seniora. Szczególnie witano dyrektorów bibliotek publicznych z gmin powiatu wołomińskiego oraz sąsiednich powiatów.
„Biesiady z Książką to wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez nas już po raz 25. Wydarzenie to pozwala na osobisty kontakt naszych czytelników i mieszkańców z pisarzami, aktorami, artystami, ludźmi sztuki i kultury. Przede wszystkim jednak podczas Biesiad będziemy mogli zapoznać się z najnowszą i niedrogą ofertą wydawniczą wielu polskich wydawnictw. Organizując tegoroczne 25 Biesiady zastanawiałam się, jaki rodzaj literatury będziemy tym razem promować. Stwierdziłam, że jeszcze u nas w biesiadach nie gościła literatura ludowa. Kiedy to uczestniczyłam w licznych wydarzeniach kulturalnych będąc w Beskidach podjęłam decyzję, że zaproszę do nas górali, którzy zaprezentują nam gawędę góralską i muzykę góralską. Proszę Państwa – muzyka ludowa to baza pisania i stylu. Ludowość, jak głosi nasze hasło, to źródło inspiracji artystycznej, to także źródło narodowej odrębności. Przykład mamy przecież na naszym terenie. To u nas zrodziła się Siewba, którą możemy się poszczycić na cały kraj. Ale na ten temat mieliśmy już wiele kulturalnych wydarzeń, dziś podziwiajmy piękną twórczość góralską” – zwracała się do zebranych Bogumiła Boguszewska, dyrektor Biblioteki w Tłuszczu.
Biesiady oficjalnie otworzył Burmistrz Tłuszcza. Następnie wręczono nagrody i dyplomy najlepszym czytelnikom. Otrzymali wyróżnienia:
Filia Chrzęsne – Agnieszka Białek, Filia Jarzębia Łąka – Katarzyna Mierzwa, Filia Jasienica – Nina Babańczyk, Filia Kozły – Małgorzata Kamińska, Filia – Kury – Beata Mikiciuk, Filia Miąse – Grażyna Dzięcioł, Filia Mokra Wieś – Halina Brzozowska, Filia Postoliska – Grażyna Piwowarczyk, Biblioteka Tłuszcz dla dzieci – Krzysztof Świątkowski, Biblioteka Tłuszcz dla dorosłych – Jan Wytrykowski.
W dniu otwarcia Biesiad zaproszono zebranych na gawędę góralską Zbigniewa Wałacha oraz koncert Kapeli Górali Beskidzkich – Wałasi.
Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Następnego dnia w sobotę, 27 kwietnia odbyło się spotkanie z Rutą Śpiewak współautorką albumu „Patrząc na wieś…”, a w poniedziałek, 29 kwietnia zaproszono dzieci na spektakl Teatru Moralitet z Krakowa.
W piątek i sobotę miłośnicy książek mogli skorzystać z oferty wydawniczej podczas kiermaszu zorganizowanego w godz. 10.00 – 16.00.

/J.Cz./

573 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Witaj majowa jutrzenko!”

228 lat temu Polacy uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję. Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki...

Zamknij